Kocaeli Haber

HAYDİ GENÇLER BİR ADIM ÖNE !

Serhat Yılmaz

Serhat Yılmaz

Türkiye'de siyaset artık şekil değiştiriyor ve bu değişim sürecinde bütün partilerde mutlaka kendini yenilemek zorundadır.Şahsen ben bu “yenilemeyi” partilerin ancak genç, dinamik, çağdaş ve üretken insaları bünyelerine kazandırmak suretiyle başarabileceğine inanmaktayım.

Yeterki bu gençlerin, "dinamik" ve "yenilikçi" duruşlarına ve bu ülkenin toplum adına ortaya koyacakları fikirlerine şans verilsin.

Bizim cenahta yani 80 kuşağı gençlerinde gençliğimizin verdiği heyecan, direngenlik, kimbilir belki korkusuzluk ve inandıklarımız uğruna göze aldıklarımızın pekiştiği yüreğimiz, artık kanatlanmak, uçmak istercesine çırpınmaya başladığında, bizi eğiten abilerimizin bir kısmı buna sevinip kendi yetiştirdiği eseri olan gençlik için gurur duyarken, bir kısmı da bu heyecan, güç ve üretken beyinlerden oluşan gençlikten çekinir olmaya, hatta kanatlarını kesmeye yönelmiştir.

Böylesi “baskıcı” ve “elinde tutma” güdüsüyle hareket eden “abiler”, ne hikmetse her zaman tüm partilerde olmuşlardır.

Gençlerin parti içerisinde söz sahibi olması, proje fikir ve üretim açısından kendilerine şans verilmesi, hatta vekil olup parti politikasını en iyi şekilde dinamik, saygılı, seviyeli ve söyleyeceklerinin altını dolduracak nitelikte araştırmacı ve belgeci biçimde görev almaları, her partinin üst düzey yöneticilerinin bakış ve beklentileri çerçevesinde ancak hayat bulmaktadır.

Bir partinin üst düzey yetkilileri ve hatta genel başkanı; gençlerin önünü açmak, hatta kendisinin dahi önüne geçmesine fırsat verip onları tecrübeleriyle destekleme politikasını güderse, işte o parti hem canlanır, hem de istediği değişimi daha rahat ve güçlü bir şekilde gerçekleştirir.

Böylelikle hem de “statiko” diye sırasında eleştiri yapılan bu anlam girdabından kendisinide bir nevi kurtarmış olur.

Evet “tecrübe” çok önemlidir ve böylesi insanlarımızdan alınacak çok ders vardır, yürüdüğün yolda sana büyük destek verecek bir geçmiş saklıdır.

Bunu kullandırmak ve kullanmak, sonuçta bir partinin geleceği için büyük önem taşımaktadır.

Ama “değişim-gelişim” dediğimiz noktada bunu gerçekleştirecek olanların, genç insanların ruhu, enerjisi, idealist oluşu, ısrarcılığı ve korkusuzluğudur.

Bu “korku” içerisinde yer alan “koltuk-makam-illa ki vekillik” kaygısı taşımayacak olan her genç, parti program ve inancının en güçlü uygulayıcısı olacaktır.

Bundan dolayı bu konularda nasıl ki geçmişi unutmadan hareket etmeliysek aynı şekilde geçmişede esir olmadan bir mantığı savunmalıyız, yani tabir yerindeyse artık miyadını doldurmuş siyasilerin bundan sonraki süreçte gençlere sadece “danışmanlık” yapmaları ve bir kenara çekilerek gençleri desteklemeleri beklenmektedir.

Nasıl ki bu ülkenin geleceği “gençlerin elindedir” diye meydanlarda nutuklar atılıyorsa o zaman lütfen siyasi arenadada bunu her parti uygulamaya koymalı ve gençlerinin önünü ve yolunu açmalıdır. Bu konuda istisnalar olsa da siyasi arenada çoğunlukta gençlere şans verilmediğide apaçık ortadadır.

Bütün partilerimizde her şeye rağmen, miyadı dolmuş siyasilerin yanında gençlerede yer verileceğini görmek, bu ülkenin genel siyaset anlayışı ve duruşu adına büyük önem arz etmektedir.

Değişim ve gelişim ancak ve ancak eski siyasetçilerin tecrübelerinden yararlanmak suretiyle gençlerin söz sahibi olabileceği bir siyasi düzene zemin oluşturmak ile gerçekleştirilebilecektir.Bu bağlamda sende bir adım öne çıkmaya varmısın genç.?

Sözlerimi güzel bir söz ile tamamlamak istiyorum. "Eğitimin doğurduğu siyasetten, sürekli büyüyen özgür bir toplum, siyasetin doğurduğu eğitimden ise, sürekli küçülen bağımlı bir toplum çıkar."

Saygı ,sevgi ve karşılıklı hoşgörü ile kalın sağlıcakla…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.