İşte Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber

Saflık mı Kasıt mı?

İlyas Türköz

İlyas Türköz

Kadıköy’de bir yürüyüş. Ana sloganı şortuma da başörtüme de karışma. Orada bulunan başörtülü bayanları bütün Türkiye merak etmiştir. Ne alaka diye. 10 sene öncesine kadar, yıllarca süren başörtüsü yasaklarına karşı herhangi bir şortlu bayanın başörtüsü eylemine katıldığını gören ya da duyanınınız var mı? Aksine o yasaklar zamanında çoğu kadın hakları stk ları bu yasakları ya destekledi ya da sessiz kalarak arkasında durdu. Ama şimdi herhangi bir şort yasağı olmamasına rağmen başörtülü bayanlar, kendi gibi düşünmeyen arkadaşlarına destek olabiliyorlar. Ee daha ne olsun. Zamanında sıkıntıya düşürdüğünüz insanlar, bugün sıkıntıya düşer miyim acaba diye evham yaptığınız halde yanınızda olabiliyorsa, hala neyin endişesidir bu.

Gerçekten amaç sözü edilen endişe mi sadece? Bir pankartta yazıyor ki ‘’müftülük işine bak kıyafetime karışma’’. Bu pankart sanki altta başka amaçların da olduğu izlenimi vermiyor mu sizce? Öyle veya değil her halükarda kullanılabilecek en saçma cümlelerden biri. Hastalığını anlatan bir kişiye doktorun şu yemekleri yeme demesine ‘’doktor işine bak yediğime karışma’’ demek gibi olmuş.  Doktorlar hastalığından dert yanıp çare arayanlara önerilerde bulunur. Onu zorlayıcı bir çaba içine girmezler değil mi?

Ee müftülük de böyle işte. (Bu açıklamayı yapmak durumunda kalmak bile gülünç). İslami hayatı ile ilgili sıkıntı duyup soru soran insanlara önerilerde bulunuyorlar. Bunu zorlayıcı bir durummuş gibi pankarta taşımak ya saflıktır ya da insanlar da böyle bir zorlama oluyor algısı oluşturmak için kasıtlı yapılmıştır.

Nasıl ki doktorlar zaman zaman sağlık programlarına çıkıp şunları bunları yemeyin, şunu bunu yapmayın yoksa şöyle şöyle hastalanırsınız diye tavsiyelerde bulunuyorsa ve bunun kimseyi rahatsız etmesi söz konusu değilse, zaman zaman müftülerin de dini programlara çıkıp da benzer tavsiyeler de bulunması bazı kesimleri niye rahatsız etmektedir anlayabileniniz var mı? Saflık mı kasıt mı?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Saflık mı Kasıt mı? - 31 Temmuz 2017
Yasak Çözüm Olur Mu? - 11 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

49