Kocaeli Haber

Kocaeli’de Yeni Bir Fikir Ailesi

Nurettin YİĞİT

Nurettin YİĞİT

“Kelimelerin gücünü anlamadan, insanların gücünü anlayamazsınız!” Konfüçyüs.

İşte Kocaeli “ yönetiminden katılım teklifi aldığımda yaptığım ilk iş, bu çiçeği yakasında yeni gazetemizin değerli yazar kadrosunun yazılarını tümüyle okumak ve böylece bu medya ailesinin fikir ve düşünce atmosferine kapsamlı bir dalış yapmak oldu.

Evet,  “İşte Kocaeli“ ailesinin hikmet pınarından akacak;

1-Özümsenmiş hoşgörüden,

2-Toplumsal huzur ve güvenden,

3-Çarşı hesabınızı düzenlemeye yarayacak iktisat ve ekonomi verilerinden,

 4-Haklıyı onurlandırıcı ve haksızı frenleyici adaletten,

5-Yapıcı ve sonuç odaklı siyasetten,

6-Bireysel ve toplumsal umutsuzluklara yeni çarelere kadar,

Sabredip makalelerin sonuna kadar okuduğunuzda ufkunuzda yeni parıltılara sebep olacak güzellikler bulacaksınız eminim.

Günümüz medyatik oluşumların neredeyse tümünde yaşanan bir gerçektir ki; böylesi oluşumlarda aktif tüm üyelerin mutlaka toplumla paylaşacağı veya paylaşmak istediği ya da toplumun onayına sunarak onaylatmayı arzuladığı mesajlar, ofis atmosferlerinde birisi gelir, ikisi gider her zaman. Ayrıca bu mesajların toplumsal ortak değer doneli-ayarlı ve toplumsal realitenin-gerçek gündemin üzerindeki sis perdesini kaldırıp analiz ekranını netleştirici ve ufuk açıcı olmasına gayret gösterilir.

Gazete olarak, gerek tanıdığım üyelerin fikir dünyasına bakarak ya da yazılarıyla ilk defa düşünce dünyalarını keşfetmeye başladığım arkadaşların an itibariyle ittifak edip üzerinde buluştuğunu hissettiğim nokta şudur: Hepimizin ihtiyaç duyduğu aydın profilinde toplumsal bilincimizin gelişimi, sorunlarımıza yapıcı eleştiri ve günümüzden geleceğe uzanan bir inşa sürecine yönelmenin sergilenmesi gerektiğidir.

Sosyal iletişim süreçlerinde oluşan veya oluşacak “ortak hedef”lerin, neredeyse tamamı hedef kitlenin gerçeklik bilincinde gelişime yönelik bir etki oluşturur. Bu etki zamanla bireysel ve toplumsal çerçevede norm ve kriterler ortaya koyarak çabayı sarf edenleri de çoğunlukla düşüncede marka haline getirmiştir.

Sizlerle düşünce paylaşımına sunduğum ilk cümlelerimle derince bir felsefi ve hikmet etkisi oluşturmaya çalıştığımı şimdiden irdelemeye başladığınızı hisseder gibiyim. Hafsalanızı-bilincinizi yoruyorsam affola.. Ne var ki yaşadığımız toplumsal ortamda gündemimiz, çoğunlukla yoğun bir şekilde akıldan uzak ve duygusal çarpıklığa sevkedici verilerle daha çok doluyor ve bizleri düşünmekten kaçan, hazırcı insan tip ve modellerine mecbur bırakıyor gibi..

Buna binaen mantığımızı taban düzeyine indirip yeniden formatlayacak birkaç ilmi-bilimsel veriye ihtiyacımızın olduğuna inanıyorum.

Gazetemizin bu köşesini, çoğunu hikmet ve felsefe ehlinin bizzat hayatlarında deneyimleyip, ufuk aydınlatıcı etkiye sahip olduğuna kanaat getirdikleri düşünce veya tavsiyeleriyle süslemek istiyor ve bu menüyü fikir sofralarınıza arz etmek istiyorum.

Ruhen ve bedenen sağlıcakla kalın,

Hafta boyu güzellikleri benliğinizde toparlayın..!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Serkan Selahaddin aytan dedi ki:

    Muhteşem

  2. Sheref dedi ki:

    Kaleminize bereket hocam

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.