Kocaeli Haber

HÜRRİYET’TEN TAŞERON İŞÇİLERE İMZA UYARISI

HÜRRİYET’TEN TAŞERON İŞÇİLERE İMZA UYARISI

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet CHP İzmit ilçe binasında gerçekleştirdiği basın açıklaması ile taşerondan kadroya geçmesi beklenilen işçileri uyardı.

Kadroya geçmesi beklenilen taşeron işçilerden istenen feragatname ve sulh sözleşmeleri hakkında CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet basın açıklaması gerçekleştirdi. Hürriyet’in yanı sıra CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök, İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehdi Kaan Günan ve partililerin katıldığı basın açıklamasında işçilerin sorununa değinen CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Kurumlar tarafından imzalatılmak istenen feragatnameleri sürekli işçi kadrosuna alınma durumunuz kesinleşmeden kesinlikle imzalamayın. Yoksa geri dönüşü olmayan hak kayıpları yaşayabilirsiniz” dedi.

İMZALI BEYANLAR İSTENİLDİĞİNİ ÖĞRENDİK
Açıklamada konuşan Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Sürekli işçi kadrosuna geçişi düzenleyen 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127’nci maddesiyle 375 sayılı KHK’ ya eklenen 23’ncü maddesinde yer alan idarelerde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesi kapsamında çalışmakta olan işçilere sürekli işçi kadrosuna geçiş hakkı verilmiştir. Bu KHK ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sürecin nasıl işleyeceğine dair usul esaslar belirlenirken, kurumlar tarafından, işçilerin kurumlara karşı açtığı işçilik ücret alacakları davalarından feragat edilmesine veya ibraname şeklinde imzalı beyanlar istenildiğini öğrendik” dedi.

BELEDİYELERE SESLENİYORUZ
Hürriyet, “696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilme durumu kesinleştikten sonra idare aleyhine açılan kadroya geçirilme davalarından feragat edilmesi gerekmektedir. Sürekli işçi kadrosuna geçirilme durumu kesinleşmeden mahkemelere veya icra dairelerine kesinlikle ve kesinlikle feragatname verilmemesi gerekmektedir. Belediyelerin veya kurumların bu feragatnameleri, sürekli işçi olmadan önce imzalatmak istemesi kabul edilebilir bir anlayış değildir. Ne belediyeler ne de kurumlar hangi suretle olursa olsun, feragatnameleri sürekli işçi kadrosuna almadıkları işçilerin önüne uzatamaz. Özellikle belediyelere sesleniyoruz; “simsarlık yapmayın” Taşeron lütuf değil haktır. İnsanlara engel üstüne engel koymayın” şeklinde konuştu.

USUL ESASLAR DAHA YAYINLANMAMIŞTIR
Sözlerinin devamında işçilere seslenen Hürriyet, “Hak kaybına uğramamak adına 2 Ocak tarihinden sonra sürekli işçi kadrosuna alınmak için yapılacak olan başvurularda ilk olarak sadece sulh sözleşmesi yapılmasının kabul edildiğine dair yazılı beyan verilmesi gerekmektedir. Bunun dışında idare aleyhine açılmış davalardan feragat edildiğine dair yazılı hiçbir belge verilmemelidir. 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilme durumu kesinleştikten sonra idare aleyhine açılan hangi davalardan feragat edileceğine ilişkin usul esaslar daha yayınlanmamıştır” dedi.

OYUNA GELMEYİN
Kurumlar tarafından imzalatılmak istenen bu kapsamdaki feragatnameleri sürekli işçi kadrosuna alınma durumunuz kesinleşmeden kesinlikle imzalanmayın diyen Milletvekili Hürriyet, “Aksi takdirde geri dönüşü olmayan hak kayıpları yaşayabilir ve neticesinde davanızı temsil eden avukatlara, avukatlık asgari ücret tarifesi veya imzalanan avukatlık sözleşmesi gereği ücret ödemek ve yapılan tüm masrafların tarafınızdan ödenmesi zorunda kalabilirsiniz. Bu oyuna gelmeyin ve sürekli işçi kadrosuna geçmeden, feragatnameleri imzalamayın” sözlerini kullandı.

KOCAELİ NASİBİNİ ALMADI
İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ise, “Yaklaşık yüzde 14 olan su zammı ile karşı karşıyayız. Barajda karın yağmamasından kaynaklanan su sıkıntısı var. İzmit Yuvacık barajı geri ödemelerini bitirmiş ve zammın yapılmaması gerekiyor. AKP İstanbul ve Ankara’da suyun fiyatını düşürdü ama Kocaeli AKP’nin az da olsa güzel yaptığı işten nasibini alamadı” açıklamalarında bulundu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.