Reklam
Reklam

Herkese Var Romanlara Yok

Fehmi Acar

Fehmi Acar

Devletimiz Suriye’den kaçan ve Türkiye’ye sığınan mültecilere yardım etmek için elinden geleni yapıyor.Her ay düzenli olarak Kızılay Kart ile yardım ediyor.Barınma sağlıyor,okumaları ve adaptasyonları için elinden ne geliyorsa yapıyor.

Ben bir roman olarak yapılmasınıda destekliyorum.Cumhurbaşkanı’mızın ifadesi ile bugüne kadar 25 milyar dolar harcanmış.Böyle devam ettiği sürecede harcanmaya devam edecek.

Elbette Suriyelilere verilen yardıma diyecek bir sözüm yok ama ülkemizin vatandaşı olan evsiz barksız, hala çadır veya derme çatma barakalarda yaşayan yoksulluğun en alt kademesinde yaşayan roman vatandaşlarımıza neden böyle bir uygulama yok?

Ukrayna’dan getirtilen Ahıska Türklerine yapılan evler konusu…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Ukrayna'dan getirilmesi planlanan Ahıska Türkü aileleri için Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde hazırlanan evlerin ilk etabı tamamlandı. İlçede, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan dubleks konutların ilk etabı olan 150’si tüm eşyalarıyla ve yakacaklarıyla hazır hale getirildi. Erzincan Valisi Süleyman Kahraman yaptığı açıklamada, devlet politikası gereği soydaş olan Ahıska Türklerine kucak açtıklarını söyledi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesi ve desteğiyle, Ahıska Türkü 580 aileyi -yaklaşık 3 bin kişiyi- Üzümlü ilçesine kabul ettiklerini belirten Kahraman, "İlk etapta 150 aile gelip yerleşecek. Tüm ailelerin durumuna göre evleri dayadık döşedik, gelmelerini bekliyoruz. Onlar bizim soydaşlarımız. Ukrayna'dan gelecekler. Hangi şartlar altında, ne gibi zorluklar içinde bulunduklarını biliyoruz. Onları burada sıcak bir aile ortamında kabul edeceğiz" diye konuştu.

Bunlar güzel şeyler, devletimizin soydaşlarımıza kucak açması, yardımlarda bulunması… Pekala, ya devletimizin kendi vatandaşları olan, devletimiz için askerlik yapan, vatanı bayrağı için gözünü kırpmadan canını veren, Cumhurbaşkanı’mızın “romandan terörist çıkmaz, romandan vatan haini olmaz” dediği romanlarımızın durumu? Buyurun birkaç gazete haberinden derledim, okuyun…

Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'in en gözde yerleşim yerlerinden biri olan ve lüks sitelerin inşa edildiği Mavişehir'de iki zıt manzara birlikte yaşanıyor. Lüks binaların dibindeki çadırlarda 15 aile yaşam mücadelesi veriyor. Yürek burkan zor yaşamlarıyla dikkat çeken aileler, yetkililerin kendilerine sahip çıkmasını istiyor. Karşıyaka Mavişehir İZBAN istasyonu yanına kurdukları çadırlarda hayat mücadelesi veren aileler, "Bizim burada 1 yıl öncesine kadar evlerimiz vardı. Geçen dönem Karşıyaka Belediyesi gelip evlerimizi yıktı ve bizi sokağa attı. Biz bu evlerde doğup büyüdük, yaklaşık 1 yılı aşkın süredir çoluk çocuk çadırlarda yaşıyoruz. Ne su var, ne tuvalet. Biz de insanca yaşamak istiyoruz" diye dert yandı… Çaresiz kaldılar.

Çadırda eşi Güler Ergün, kızları Neslihan ve Dilara, yüzde 97 engelli 12 yaşındaki oğlu Ertaç ile birlikte yaşayan Metin Ögül, "Biz geçimimizi zorlukla sağlarken ev kirası verecek gücümüz yok. Ayrıca biz zaten yıkılan 50 yıldır oturduğumuz evlerimizin vergisini, çöp vergisini, elektrik ve su parasını veriyorduk. Evlerimizin oturma ruhsatı bile vardı" dedi. 2 çocuk annesi Dilek Taşsu da "Burada elektrik yok, su yok, yıkanacak, tuvalete gidecek bir yer yok. Rezillik içinde yaşıyoruz. Bizi bu hale getirenler sesimizi duysun” diye konuştu.

Beyaz Ergün ise, "1984 yılında buraya ev yaptık. Belediye emlak ve çöp vergilerini bizden alıyordu. Elimizde oturma raporumuz da vardı. Ama bize yer göstermeden ve hiçbir yardımda bulunmadan evlerimizi başımıza yıktılar. Neyimiz var neyimiz yok gitti" dediler.

Evet, buyurun bunlar da Türkiye Cumhuriyeti’nin roman vatandaşları… Bu örnekler yüzlerce, binlerce var.

Demem o ki öncelikle devletimizin romanlarımıza daha fazla sahip çıkıpmasını, barınma, dışlanma, eğitim, sağlık, istihdam gibi sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasını istiyoruz .

“Şüphesiz Allah adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor”, (Nahl-9).

Bu ayetinde söylüyor Yüce Mevla. Biz romanlar bu vatanın asli unsurlarıyız. Asla vatana, bayrağa, devletimize karşı düşmanlık ve kin beslemeyiz. Devletimizden Suriyelilere veya Ahıska Türklerine yardımlardan önce biz romanlara yardım etmesini istiyoruz

Sağlık mutluluk dileklerimle, ben Fehmi Acar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.