Doğum Sonrası İzinler ve Tüm Detaylar

SSK’lı olarak çalışırken doğum yapan kadınlar, annelik izni sonrasında, birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabilecek. Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak yürürlülükte. Çoğul gebeliklerde ise 30’ar gün süre ekleniyor. Kadın isterse, haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebiliyor. Bunu her gün bölebileceği gibi haftanın belli günlerine de bölüp çalışabiliyor.

Asgari Ücretten Fazla

Yarım gün çalışıp, çocuğuyla daha fazla zaman geçirene devlet teşvik de veriyor. Bu kapsamda, yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını işveren, 1.270 lirasını ise devlet, İŞKUR aracılığıyla ödüyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarak, 2 bin 20 liranın 1.010 lirasını işveren, 1.270 lirasını devlet ödüyor. Yani asgari ücretli anne, 2 bin 280 lirayla asgari ücretten fazla almış oluyor.

İşveren Engelleyemiyor

Yasaya göre, yarım çalışma uygulamasından, doğum yapan kadınla 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın ve erkeklerde yararlanabiliyor. Bu şartlara sahip olanların, sağlanan imkandan yararlanabilmesi için, öncelikle çalıştıkları işyerlerine dilekçeyle başvurması gerekiyor. İşverenin, işçinin yarım çalışma talebini engelleme yetkisi bulunmuyor. İşveren, yarım çalışma yapacağı gün ve saat aralıklarını belirleyip işçiyi belirlenen saatlerde çalıştırıyor.

İşten Çıkaran Tazminat Öder

İşveren, işçinin yarı süreli çalışma isteğini bir ay içinde karşılamak zorunda. Bir ay içinde yazılı olarak talebi karşıladığını bildirmezse, işçi, dilekçede belirttiği tarihten itibaren yarı zamanlı çalışmaya başlayabilir. Bu durumda işveren işçiyi işten atarsa, ihbar ve kıdem tazminatını ödemek zorunda kalır.

Destek Koşulları

Yarı zamanlı çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için temel şart, SGK’ya kayıtlı işçi olmaktır. Ancak kayıtlı işçi olmak yetmiyor, şu şartlar da var: Doğumdan önce 3 yıl çalışılmış olması ve SGK’ya en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi yatırılmış olması gerekiyor.(Çocuğun sağ olarak doğması ve yarım çalışma ödeneği alındığı sırada da hayatta olması gerekiyor.) Doğum izninin bitiminin ardından yarım gün çalışılması gerekiyor.

Babalar Da Yararlanabiliyor

Yarı zamanlı çalışma hakkından, eşi doğum yapmış memur babalar da yararlanabiliyor. Erkek memurlar, babalık izninin bitiminden sonra isterlerse, yarı zamanlı çalışma için başvurabilir. Ayrıca erkekler, çocuğun mecburi ilköğretim çağına gelene kadar, yarı zamanlı çalışma hakkından da istifade edebiliyor. Ancak yine maaşın yarısı ödeniyor. Eşi çalışmayan babalar ise bu haktan yararlanamıyor. Bununla birlikte doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü halinde, doğum sonrası kullanılmayan annelik iznini ise baba kullanabiliyor.

Başvuru İŞKUR’a

Bu haktan yararlanmak için, annelik izninin, yani 112 günlük sürenin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde, en yakın İŞKUR şubesine doğum ve evlat edinme sonrası yarı zamanlı çalışma belgesiyle başvuruda bulunulması gerekmektedir.

- İşte Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.istekocaeli.com/haber/2947223/dogum-sonrasi-izinler-ve-tum-detaylar