Kocaeli Haber

VEFASIZLIK ÜZERİNE !

Serhat Yılmaz

Serhat Yılmaz

Toplumsal hayatta eksikliğini ciddi anlamda hissetmekte olduğumuz bazı kavramları bu gün ki yazımda değerli okuyucularım ile paylaşmanın isabetli olacağını düşündüm.Hakikaten bu yazımdan önce çevrede sevgi kavramını irdelemeye çalıştım lakin çevreden aldığım müspet tepkiler beni bir başka öneme sahip olan “Vefasızlık” kavramına yöneltti.

Bir taraftan refah toplumunun yarattığı insan tipi, diğer taraftan yoksulluğun şekillendirdiği sosyal düzen veya düzensizlik, insanı sırasıyla önce kendisinden, doğadan ve en önemlisi diğer insanlardan uzaklaştırdı. Kuşkusuz bu çarpık yapı devamında insanları da bencilleştirdi ve en sonunda bireysel yaşam olgusu kişiyi toplumdan soyutladı.

Çoğu zaman insanlar hayatın acımasızlığı içinde kalabalıkta dahi yalnız yaşamaya başladılar. Bu ortam içinde çözümlememiz gereken en önemli sorunlardan biri; insanların sevgiye karşı sevgi, güvene karşılık güven ile karşılık vermesi olmalıdır. Birçok tarifi olan vefasızlığı ben kendi anlayışıma göre şöyle tanımlayabilirim. “Gösterilen sevgiye, güvene, umuda, sadakate, dostluğa ve söze karşılık bulamamaktır.” Vefa ve dostluk ikiz kardeş gibidir. Dostluğun asaletine, sevgi dolu hayallere ihanet etmektir vefasızlık… Kültürümüzde menfi düşünme ve davranma önemli bir yer tutmakla birlikte, manevi ve entellektüel gözlemler ortaya koymuştur ki, müspet düşünen uyumlu insanlar, hayatı algılama ve kavrama biçimleri ve davranışlar sonucu başarılı ve mutlu olmuşlardır.

Bütün bu olumsuz sosyal yapıya rağmen yeni bir sevgi ahlakını şekillendirmek mecburiyetinde olduğumuzu düşünüyorum. Sevgi ahlakını oluştururken otoriter bir temele dayandırmadan itaatin erdem, itaatsizliği günah veya saygısızlık olarak gören zihinsel bir yapı oluşturmamalıyız. Ahlak anlayışını otokontrole dayanan bir zeminde geliştirmeliyiz. Çünkü itaat kültürü, beraberinde suçluluk duygusuna ve zaman içinde isyankârlığa yöneltiyor insanları. Kuşkusuz bu durum saygısız, mutsuz ve çalışmamızın esas konusunu teşkil eden “Vefasızlık” duygularını geliştirmekte. Sevgi kavramını ele aldığımızda dört temel husus ortaya çıkmaktadır; Emek, sorumluluk, saygı ve bilgidir. Aslına bakarsanız Vefasızlığı da tanımlarken yine bu dört unsur ile ilişkilendirilmesinin yerinde olacağını düşünüyorum.

Çünkü vefa da emek, sorumluluk, saygı ve bilgi ister eğer bu dört husus yoksa vefasızlık var demektir. Şimdi gelelim bu konuya neden değinme gereksinimi duyduğuma !

Malum geçen sene bir 15 Temmuz darbe kalkışması süreci ve bu kalkışmada ihanet içinde olanlara kahramanca karşılık veren devletinin bekası için ölmeyi göze alan ve personeline de ölmeyi emreden vatanın hakiki evlatlarının direnişine şahit olduk yaşadık ve gördük.15 Temmuz’un direniş simgesi ŞEHİT ASTSUBAY ÖMER HALİSDEMİR‘dir.

Peki ya Ömerime şehadet emrini veren ve şehadet şerbetini içmek için seve seve ölüme koşarcasına canını verdiği komutanı kimdi ?

TÜMGENERAL ZEKAİ AKSAKALLI ! Devlet bu kahraman vatan evladını Korgeneralliğe terfi ile ödüllendirdi lakin onu göz bebeği olan Özel Kuvvetlerden almayı tercih etti ve bu sayede İki sevgiliyi birbirinde ayırarak öksüz bıraktı.Bordo bereliler ve Özel Kuvvetler personeli öyle sıradan bir beyne sıradan bir yüreğe sahip değildir.

Onların sevgilisi canlarından çok sevdikleri vatanları uğruna ölmektir.Yani onları tayin ederek daha rahat bir birliğe komutan yapmak onlar için ödül değil ölümdür.Bu durumda daha önceden de olduğu gibi vatanın yiğit evlatları yaşadıkları mağduriyet ve VEFASIZLIK karşısında ASİL bir duruşla ya istifa edip istenmedikleri yerde kalmamayı tercih ederler yada sessizce görev kutsaldır mantığı ile vatana hizmet etmeye devam ederler.Kusura bakma Zekai Paşa ! Bu zamana dek mağdur edilen ilk kişi ne sen oldun ,nede son olacaksın… Sözlerimi ünlü bir düşünürün ifadeleri ile bitirmek istiyorum; “Düşünceler söze, sözler davranışlara, davranışlar alışkanlıklara, alışkanlıklar karaktere yönelir, karakter ise kaderi oluşturur. Kader de insanın yaşantısını belirler.”

 

 

 

Sevgi ,saygı ,hoşgörü ve vefa ile kalın sağlıcakla…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.