Kocaeli Haber

Uzun Bir Ara Oldu Ama Anlatacaklarım Var…

Fehmi Acar

Fehmi Acar

Ne zaman ki düşmanlarım çoğaldı, ne zaman ki iyiliğim kötülük olarak anlaşıldı, anladım ki ben doğru yoldayım. Dervişe sormuşlar, “İnsan nasıl sabreder?”­ diye…

Demiş ki:

“Unutursun, sabredersin, bu en güzelidir.

Kabul edersin, sabredersin, bu en doğrusudur.

Vazgeçersin, sabredersin, bu en zorudur.

Bir de işini Allah’a havale eder, sabredersin, işte bu en yücesidir… “

Söz verdim bazı arkadaşlarıma ve kentin ileri gelenlerine… Sabrediyorum ve susuyorum, Allaha havale ediyorum. Aklıma geldi de, hani meşhur bir kelime daha var, “Bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye!”. Bir şizofren klavye kabadayısına ve onun yardakçılarına verecek cevabım yok. Biliyorum içlerindeki acıyı, sıkıntıyı. Bu yüzden ne yazarsanız yazın ben kendimden eminim ve asla cevap vermeyeceğim, işime bakacağım ve güzel işlerin, toplumuz için yararlı şeylerin yanında olacağım.

Roman toplumu için çok önemli gelişmelerden bahsetmek istiyorum biraz. Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Ali Dalyam ve yönetiminin Mersin’de Roman Antropolojisi Etimolojisi olarak Tarihi Kültür Müze Veri Bankı açılışını hayata geçirdi.

Tarihi bir miladı Roman Neslin de hayata geçirmiştir. Mersin yerel dinamiklerinin de desteğiyle oluşturulan, Türkiye ve Avrupa Roman akademisyenlerin de veri ve kültürel dokümanlarının oluşmasını sağladığı Roman Müzesi’nin de Mersin halkına açılışı yapılmıştır… Kültürel ya da tarihsel değeri olan Roman nesnelerin toplanarak sergilendiği yerlere müze adı verilir. Müzeler, toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerini sergilemek amacıyla oluşturulmuş kurumlardır. Romanların yüzyıllar boyunca saklı kalmış tarihî eserlerin evrenselliği gün ışığına çıkarılarak sergilenmesi, evrensel Roman Millet toplumu oluşturan bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarına olanak sağlayacaktır.

Ayrıca Roman müzesi olması toplumu aydınlatmak amacıyla insan soyunun gelişimi, doğa olaylarının oluşumu ve teknolojinin geçirdiği değişim gibi konularda araştırmalar yapan bilimsel merkezlerdir. Roman Müzenin Amacı Müzeler, tarihin eski dönemlerinde yaşamış Roman toplumlarının bilim ve sanat açısından incelenmesi, hem günümüzün hem de geleceğinin aydınlatılması amacını taşıyan kurumlardır.

Roman Müzeleri’nde bulunan nesnelerin anlam ve önemi Roman müzesi içinde ve dışında yazılı ve sözlü olarak, ayrıca rehber eşliğinde yapılan gezilerle açıklanır. Böylece ziyaretçilerin müzede yer alan eserler hakkında ayrıntılı bilgi edinmeleri sağlanır. Sergiledikleri geçmişe ait eserlerle, ülkelerin ulusal değerlerinin oluşmasına önemli katkılarda bulunan Roman müzesi, aynı zamanda etkin katılım ve kalıcı öğrenmeyi sağlayan eğitim kurumlarıdır.

Ben bu bağlamda yapmış olduğu bu güzel çalışmadan dolayı Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu’nu ve Mersin il dinamiklerini kutluyorum. Roman camiası için önemli bir olay… Ben de en kısa zamanda ziyarete gitmeyi düşünüyorum.

Diğer bir olaysa, eskiden beri tanıdığım Hacı Ramazan Işıldak kardeşim Türkiye’nin Romanlarının çoğunlukta yaşadığı illerdeki federasyon ve dernek başkanlarının katılımı ile TÜRKiYE ROMAN BiRLiK KONFEDERASONU’nu kurmak üzere… Hayırlı uğurlu olsun! Kocaeli’nden ben de konfederasyona katılım kararı aldım. Hacı Ramazan Işıldak kardeşim beni aradı, “Basın yayın halkla ilişkilerde sorumlu aktif görevde olur musun?” dedi. Ben de memnuniyetle kabul ettim. Hayırlı uğurlu olsun. Allah yolunu bahtını açık etsin. Yeni konfederasyonun ben inanıyorum ki Türkiye’de değişik il ve ilçelerde yaşayan romanlarımıza yararlı olacaktır. Biraz uzun yazdım bu hafta. Çoktandır yazmamıştım işlerimin yoğunluğundan, özledim herhalde yazmayı. Yazılarım toplumumuzda yararlı olan gelişmelerle devam edecektir.

Ben Fehmi Acar…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.