Kocaeli Haber

“Sevenlerimi Her Zaman Edebimle Eğlendirdim”

“Sevenlerimi Her Zaman Edebimle Eğlendirdim”

Bu hafta Kocaeli’nin tanınmış sahne isimlerinden Erdi Akyüz’le buluştuk.

Erdi kimdir?

1975 İzmit doğumluyum. Orta gelirli bir ailenin ilk çocuğum iki tane kız kardeşim var. İkiz abilerimi annem karnında kaybetti ama travma olmadı ben hatırlamıyorum. Bunun dışında sanatçı olduğum kadar bilinçli, sade bir vatandaşım.

Erdi günlük hayatında nasıl vakit geçirir?

Günün yarısında uyuyorum gece yorulduğum için. Spor yapmak yerine yürümeyi tercih ediyorum. Yakın mesafelerde araba kullanmıyorum, formumu koruyorum. Üçgen bir vücut istemiyorum, bu yüzden vücut geliştirmeye gitmiyorum. 17 yıldır İzmit’te sahne yapıyorum.


İleriye dönük projelerin nelerdir?

Türkiye’de gündem o kadar hızlı değişiyor ki, vereceğim cevap buna göre değişir. Alkole gelen yasakla değişir. Alınan kararlar da bununla bağlantılı oluyor. Aylar öncesinden plan yapsam da 1 gün kala değişebilir. Çok ileri vadede albüm yapacağım, İstanbul’a gideceğim gibi hayallerim yok. Yaşım 42, aklım başımda. Ülkenin durumuna göre hareket ediyorum. Büyük hayallerim bile ülkenin içinde bulunduğu siyasal duruma bağlı. Şarkı söylüyorum, takma kirpik takıyorum. Geleceğimle ilgili ne kadar plan yapabilirim ki bu ülkede?

Kocaeli’ndeki büyük kitleni ülke geneline yayma gibi bir planın var mı?

Dediğim gibi ülkenin durumuna bağlı. Çok isterim, hep değişik illerden teklifler geliyor. Elimden geldiği kadar gitmeye çalışıyorum. Fakat uzun vadede çok büyük bir hedefim şimdilik yok.

Müzik dışındaki ilgi alanların nelerdir?

 Kitap okumayı severim. Tiyatro kökenliyim, Kocaeli Bölge Tiyatrosu’ndanım. Burhan Akçil hocadan dersler aldım. Ama işçiydim orada ben, sigortalı çalışandım. Fırsat buldukça da derslere girip kendimi geliştirmeye çalışırdım. Burhan hoca da elinden geldiğince beni yetiştirdi.

En son hangi tiyatroyu izledin?

Sokak Kızı İrma’ ya gitmiştim, çok muhteşem bir oyundu.

Ne tür kitaplar okuyorsun, en son okuduğun kitap nedir?

Raflarda en çok satılan kitapları değil, rafın arkasında kalmış kitapları tercih ediyorum. Belsa’da ikinci el kitapçıya çok giderim, oradan kitaplar alırım. Tiyatro kökenli ve kişisel gelişim tarzı kitapları daha çok tercih ediyorum. Bestseller’la çok ilgim yok.

Kocaeli’yle ilgili ne düşünüyorsun?

Kocaeli çok gelişen bir şehir. Ben sahnemi geliştirirken Kocaeli halkı beni büyüttüler, bir çocuğun elinden tutup koşmak gibi. Ve durmadık gidiyoruz. Kocaeli gelişiyor ve insanlar çok modern. Minnettarım onlara. Bugünlere gelmemde sadece Kocaeli değil çevre iller de etkili.

Eğlence hayatının gelişmesi için Kocaeli’de neler yapılabilir?

Bu olmayabilir, çünkü İstanbul buraya çok yakın. Boğaz’ın kenarındaki bir gece kulübünü boğaz olmayan bir yere koyamazsınız. Burada bu kadar oluyor, bununla da mutluyuz.

Türk sanat müziği söylediğini biliyorum, fakat daha farklı bir türde söylediğini duymadım. Farklı tarzda şarkılar söylüyor musun?

Gizli bir rock hayranlığım var. Şebnem Ferah ve Teoman hayranıyım. Gırtlağımın rock müziğe yatkın olduğunu biliyorum, onunla ilgili de bir çalışma yapacağım. Tek bir konser, kendi tarzımda okuduğum şarkıları rock sazlarla okuyacağım. Yıllarca benden dinlediğiniz şarkıların rock versiyonunu söyleyeceğim.

Gerçekleştirmek istediğin bir hayalin var mı?

İzmit’te bir meyhane hayalim var. Dostlarımın geldiği, 6-7 masanın olduğu, sadece Zeki Müren’lerin Müzeyyen Senar’ların çaldığı, insanların kafalarını boşalttığı bir meyhane. Zaman zaman kendim de dostlarıma okuyacağım. Şimdilik tek hayalim bu. İzmit’te sağlıklı yaşamak istiyorum. Çok para kazanıp Etiler’de yaşamak gibi bir hayalim yok.

Son dönemdeki programların neler?

Ramazana kadar cuma- cumartesi Royal Ramblas Otel’de devam edeceğim. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde KYÖD’deyiz, kadınlar matinesi olacak.

8 Mart için söylemek istediğin bir şey var mı?

Dünya Kadınlar Günü başta Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere kutlu olsun. Öyle bir evlat dünyaya getirmiş ne mutlu, onu rahmetle anıyorum. Annemin, kardeşlerimin ve nefes alan tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

İzmit’te eğlence hayatında bir numara olduğunu düşünüyorum. Sen bu konu hakkında neler söylemek istersin?

Bir numara ya da iki numara olmak önemli değil. Mesele çıktığınız sahneyi doldurabilmek ve eğlendirebilmek.

Kocaeli’deki diğer meslektaşlarınla iletişimin nasıl?

Bütün meslektaşlarımla aram çok iyidir, hepsi dostum. Egom yok, bir başkasının sahnesine de eşlik etmek için çıkarım.

Gazetenize başarılar diliyorum. Kurucularını tebrik ediyorum. Kocaeli’ye hayırlı uğurlu olsun. Yeni bir soluk, o kadar çok özgürlük… Ne kadar çok nefes o kadar hayat… Bunlar çok önemli şeyler. İleride ben de sürpriz olursa yazmak isterim ve bu "İşte Kocaeli" olursa çok mutlu olurum.

 

Sibel ALTUNDAĞ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.