Kocaeli Haber

Rafet Kırgız Özel Röportaj

Rafet Kırgız Özel Röportaj

Kocaelispor ve Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu eski Başkanı, Kocaeli Amatör futbolunun önemli ismi Rafet Kırgız’la keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Kendisine Kocaelispor’un kuruluşundan şampiyonluklarına TFF’deki görevine kadar birçok soru sorduk.

İşte o sohbetten Bazı önemli notlar:

-Öncelikle bizi kırmayıp röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

-Kocaeli’de spor kamuoyunda sizi tanımayan yok ama diğer okuyucularımız için Rafet Kırgız kimdir?

02.09.1955 Sinop doğumluyum. Ama İzmit’te büyüdüm. Evliyim. Gözde ve Görkem adında iki çocuğum var. Ticaretle uğraşıyorum yaklaşık 42 yıldır spor malzemesi satışı yapıyorum.
Daha önce Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda başlayan görevim, Türkiye Futbol Federasyonu Amatör Kurul başkanlığına kadar gitti. Konfederasyonda 10 yıl görev yaptım. İki dönem Türkiye Futbol Federasyonunda görev aldım.
Bir dönem de siyasete girip meclis üyeliği yaptım ama kısa sürdü. Çünkü meclis üyeliğini sevmedim. Siyasetten hoşlanmadım. Sporla yoğruldum desem doğru olur. Şuanda da vatandaş Rafet Kırgız olarak hayatımı sürdürüyorum.

 • 2016 yılında kalp rahatsızlığı geçirmiştiniz. Şu anki sağlık durumunuz nedir?

Rahatsızlığım devam ediyor. Kalbime stend takıldı. Ama buna şükür çok fazla şikayetim yok.

 • Önce Türk futboluyla ilgili birkaç soru sormak istiyorum. Türk Milli takımı en başarılı yıllarını sizin de TFF’de görev aldığınız Haluk Ulusoy başkanlığı döneminde Dünya 3.’lüğüyle yaşadı. O başarılardan sonra milli takımın bugünkü durumunu, bir daha Dünya Kupalarına katılamamasını neye bağlıyorsunuz?

Haluk Ulusoy gerçekten başarılı bir Federasyon başkanıydı. 2000-2004 ve 2006-2008 yılları arasında onunla birlikte çalıştım. Çok şanslı bir dönemdi benim için. Çünkü 2002’deki Dünya 3.’lüğünü yerinde izlemek ve o heyecanı o duyguyu yaşamak kısmet oldu bana.

Haluk Ulusoy günün 24 saatini futbolcularla geçiriyordu. Bizim kaldığımız otelle milli takımın kaldığı otel arasında 70 km mesafe vardı. Biz yöneticiler hiçbir zaman milli takım kampına gitmiyorduk. Sadece Haluk bey oradaydı. Futbolcuların bütün sıkıntılarıyla ilgileniyordu. Bir Federasyon başkanı gibi değil, adeta bir kulüp başkanı gibiydi. Çok emek harcadı. Sanırım başarının sırrı da burada gizli.
Bir de şunu eklemek istiyorum. O dönemde bizim başarımız sadece Dünya 3.’lüğüyle sınırlı değil. Konfederasyon Kupası 3.’lüğünü kimse saymıyor.
Son 4 yılın en başarılı ülkelerden seçilen takımların katıldığı bir şampiyonada büyük bir başarı gösterdik.
Bu dönemden sonra da başarı sınırlı kaldı.  Arkası gelmedi. Milli takımın bugünkü durumuna hepimiz üzülüyoruz. Umarım ki milli takım başarılı olur. Milli takımın başarısını hepimiz çok istiyoruz. Bugünlerde yeni bir sayfa açıldı. İnşallah başarılara şahit oluruz.

Rafet Kırgız’ın da aralarında bulunduğu TFF yönetimi ve 2002 Dünya Kupası 3.’lüğünü kazanan milli takım kadrosu.
 • Haluk Ulusoy başkanlığı döneminde iki dönem Federasyonda görev yaptınız ve İlk dönemde Federasyonda görev alıp, ikinci dönemde de devam eden tek isimsiniz. Bununla ilgili ne söylersiniz?

Demek ki yaptığım işler takdir toplamış ki Haluk bey ikinci dönemde de benimle çalışmak istedi. Yoksa Haluk Ulusoy’la en küçük bir yakınlığım dahi yok. Bunları konuşmaktan çok hoşlanmıyorum ama ikinci dönemde bana başkan vekilliği bile teklif edildi. Ben kabul etmedim. Bunun nedenini dostluktan çok başarıya bağlıyorum.

 • Sizce yabancı futbolcu kuralı Türk futboluna olumlu mu, olumsuz mu yansıdı?

Kesinlikle olumsuz yansıdı. Çok yanlış bir uygulama.
Aradan uzun yıllar geçti, bazı şeyleri yanlış söyleyebilirim. Hatırlayamayabilirim ama hatırladığım kadarıyla bizim ilk dönemimizde 6 yabancı kuralı vardı, bir kısmı oynuyordu bir kısmı yedek bekliyordu.

2007 yılında bir çalışma yaptık. Yabancı oyuncu olarak sahada 3 futbolcu oynayabilecekti. Yabancı sınırını da 4’e düşürecektik ama maalesef 2008 yılında biz düştük. (Türkiye Futbol Federasyonu yönetiminin değiştiğini kastediyor.)

Bugün milli takımın başarısızlığına bu durumun doğrudan etkili olduğunu düşünüyorum.

 • Yıldırım Demirören’in istifası sonrası sezon sonunda gerçekleştirilecek olan TFF kongresinde Federasyon başkanı sizce kim olmalı?

Kesinlikle Haluk Ulusoy olmalı. Çünkü biz en son seçimlerde Ankara’ya gittiğimizde Haluk Ulusoy’un adaylığı kabul edilmedi. Toplanan imzaları geçersiz saydılar ki aslında fazlasıyla imza toplanmıştı.

 • Peki Haluk Ulusoy’un bu dönemde başkanlık için bir çalışması var mı?

Çalışması olup olmadığını bilmiyorum fakat bugün Federasyon başkanlığı için Kulüpler birliği ne derse o oluyor. Yine onların göstereceği bir adayın başkan olacağını düşünüyorum. Haluk Ulusoy da kazanamayacağı bir seçime girmez.

 • Meşhur Cumhurbaşkanlığı finalinde, Kocaelispor – Galatasaray maçında aleyhimize verdiği penaltıyla kupadan olduğumuz maçın hakemi olan, o günlerde ülke gündeminden haftalarca düşmeyen Sabri Çelik geçtiğimiz günlerde MHK başkanlığına getirildi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Söylenecek bir şey yok. (Anlamlı bir şekilde gülüyor)

 • Senelerce KASKF başkanlığı yaptınız. Kocaeli Amatör futbolunun gelişmesinde büyük katlılarınız oldu.
  Bugünkü adıyla Körfez Spor Kulübü, eski adıyla Körfez Belediyespor iken 2006-2007 sezonu sonunda 3. Lige terfi için gittiği Eskişehir’deki play off finalinde, hava koşulları nedeniyle hakemin maçı erteleme isteği üzerine devreye girip maçın oynanmasını sağladınız ve Körfez Belediyespor Edremit Belediyespor’u 1-0 yenerek 3. Lige yükseldi. Bize o maçı anlatır mısınız?

O gün çok enteresandı. Hiç unutmuyorum. İlk yarı biterken 43. Dakikada müthiş bir dolu yağmaya başladı ve bir anda saha zemini bembeyaz oldu. Hakem ve futbolcular soyunma odasına girmekte bile zorlandılar.

Sonrasında hakem maçı tatil etmek istedi ama Körfez Belediyespor o maça iyi hazırlanmıştı ve oynamak istiyordu. Ben de bir kurul başkanı olarak oynanması talebini maçın hakemiyle konuştum ve zor da olsa ikna etmeyi başardım. Neticesinde de Körfez Belediyespor maçı kazanarak 3. Lige yükseldi.

 • Akabinde 2. Lige yükselme başarısı gösteren Körfez Belediyespor önce Körfez FK ve sonrasında Kocaeli Birlikspor oluşumu içerisine girdi ve bugün büyük maddi sıkıntılarla birlikte 3. Lige düşmenin eşiğinde. Sizce Körfez Belediyespor o oluşumların içerisine girmeyip Körfez Belediyespor olarak kalsaydı bugün ne durumda olurdu?

Bugünkü konumundan çok daha iyi durumda olurdu. Özetle bizim en büyük problemimiz şu:

Biz kendi dönemimizde bu konuyla çok uğraştık. Kulübü yöneten kişiler yaptıkları herşeyden mesul olmalılar. Ahmet’i Mehmet’i, taraftara şirin görünmek için büyük paralara transfer edip kulüpleri borca sokup istifa edip, işin içinden sıyrılmaları çok yanlış. Bu yasanın bir an önce çıkması gerek. Borcu hangi yönetim yaptıysa o yönetim bu durumu çözmeli. Borçlar kulüplere kalmamalı. Bunun acısını Kocaelispor’umuz da çekti. Şu anda da Darıca Gençlerbirliği ve Körfez SK çekiyor.

 • Şuanki KASKF Başkanı Murat Aydın ve çalışmalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

2007 yılında ben görevi teslim ettim. O dönemde üzerimde çok baskı vardı görevi bırakmamam konusunda. Muhaliflerim bile görevi bırakmamam konusunda ısrarcı oldular. (Gülerek devam ediyor) En büyük rakibim Hayrettin bile (Hayrettin Albayrak’tan söz ediyor) çok destek verdi bırakmamam hususunda. Ama genel kurul öncesinde bırakacağıma dair söz vermiştim ve bıraktım. İyi bir tercih yapmışım. Murat Aydın’ı o gün ben zorla çıkarttım. Bunu da kendisi her zaman söyler. Gerçekten çok başarılı görüyorum. Çok çalışıyor. Bütün zamanını orada harcıyor. Devam etmesi de Kocaeli Amatör Futbolu için büyük bir şans olur. İnşallah vazgeçmez ve devam eder.

 • Evet. Geçelim Kocaelispor’a.
  Daha önceki sohbetlerimizde 1966 yılında Kocaelispor kurulurken at arabalarıyla tur attığınızdan bahsetmiştiniz. Bize Kocaelispor’un kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Çok iyi hatırlıyorum. Orhan Şeref Apak Futbol Federasyon başkanıydı. Normalde ben 1954 doğumluyum ama nüfus kağıdım 1 sene geç çıkmış. 12 yaşındaydım ve o zaman bugünkü gibi arabalar çok yoktu. Faytonlarla şehir içinde tur atmıştık. Hatta o resmim Kocaelispor lokalinde vardı. 1975-1977 yılları arasında o lokali de ben çalıştırdım. Askere giderken resmi almayı unuttum ve döndüğümde lokal kapanmıştı ve bir daha da resmi bulamadım.

Kurulduğu günden beri Kocaelispor’un içindeyim. Birçok görev yaptım. Başkanlık da yaptım. Bizim için Kocaelispor tam da dediğimiz gibi bir görev. Görevden kaçmazsınız. Bugün de olsa elimden ne gelirse her zaman yapmaya hazırım.

 • Kronolojik sıraya göre gidelim o halde. 1979-1980 sezonunda Kocaelispor açık ara farkla şampiyon olarak o zamanki adıyla 1. Lige yükseldi. O günleri göremeyen taraftarlarımız için “Ben de buna dahilim” bize o zamanları anlatır mısınız?

Aidiyet duygusu hat safhadaydı. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine, çoluk çocuk herkes Kocaelispor’luydu. Saatlerce şampiyonlukta şehirde turlar attık. Ama ben yine Kocaelispor’un gerçek yerine ulaştığında aynı duyguları yaşayacağımızı düşünüyorum. Çünkü artık önümüz açık. O günler çok yakın.

 • Yine bir şampiyonluk hikayesi. 1991-1992 sezonu ve 1. Lige yükseliş. Ardından büyük bir başarı göstererek 1992-1993 sezonunun ilk yarısını lider bitirme başarısı ve son haftalarda kaçan şampiyonluk. Sizce o sezon Kocaelispor neden şampiyon olamadı?

O zamanki şartlar bugünkü gibi değildi. Anadolu takımları bu kadar güçlü değildi. Çok kırılgandı. 3 büyüklerin transfer sistemine yenik düştük diyebilirim.  Devre arasında güçlü olan Anadolu takımlarından muhakkak bir iki futbolcusunu transfer edip bocalamaları hedefleniyordu. Biz de bu oyuna geldik ve hak ettiğimiz şampiyonluğu kaçırdık.

 • 1980 şampiyonluğundaki kadromuzla bugünkü kadromuz birbirine benzetiliyor. O zaman da bugün olduğu gibi çoğunluk İzmit’li futbolculardan oluşuyordu. Bu durumla ilgili görüşleriniz nelerdir?

Kesinlikle çok benziyor. İzmitli oyunculardan oluşan bir kadroydu ve mücadele gücü çok yüksekti.

Size abartı gelebilir ama bir maçta 90 dakika içinde 40-50 atak yaptığımız olurdu. Sağlı sollu ataklarla rakibi adeta boğardık. Yanlış hatırlamıyorsam Baha ve Samim dışardan gelmişti. Onun dışında bütün futbolcular İzmit’liydi. Başarıda en büyük etken de buydu. İnanıyorum ki bugün onlardan bahsettiğimiz gibi 20 sene sonra da şu anki Kocaelispor kadrosundan bahsedilecektir.

 • Kocaelispor’a önce kayyum heyeti olarak atandınız ve sonrasında yapılan olağanüstü kongreyle Kocaelispor başkanı seçildiniz. 2011 yılındaki o kongrede başkan olmanızın ardından yaptığınız konuşmada Kocaelispor’un kurtuluşu için KEV tesislerinin gerçek sahibi olan Kocaelispor’a verilmesi gerektiğini söylediniz. Kocaelispor’un bugün geldiği noktada sizin öngördüğünüz gibi o tesisler Kocaelispor’a geçti ve borçlar bitme noktasına geldi. Bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

O dönemde bunu dile getirdik ama yeterli olmadı. Bugün baktığımızda tarım alanı olarak görünen, 17 milyon değer biçilen o arsayı değerinden çok daha fazla bir rakama sattık. O dönemin Genel Sekreteri bugünkü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın’ın büyük bir katkısı oldu. İbrahim başkanı ikna etti. Akabinde vergi borçları bitti ve Kocaelispor’un neredeyse hiç borcu kalmadı. Daha önce olması gereken birşeydi ama farketmez sonucunda kazanan Kocaelispor oldu. Bugün 6-7 dosya kaldığı söyleniyor transfer tahtası konusunda, tam bilemiyorum işin içerisinde değilim. İnşallah bu iş biter ve inşallah büyük paralarla transfer yapılmaz. Kendi çocuklarımız oynamaya devam etmeli. Geçmişte yaptığımız hataları yapmayalım. Gerekli yerlere birkaç transferle başarı gelecektir.

 • Kocaelispor için pişmanlık duyguğunuz keşke dediğiniz bir şey var mı?

Hiçbir pişmanlığım yok. Her zaman gururla görev yaptım. Hizmet etmekten her zaman memnun oldum. Şuanda Kocaelispor’un malzemeciliğini bile yaparım. Kocaelispor bizim aşkımız.

 • Kocaelispor için iyi ki yapmışım dediğiniz bir şey var mı?

İyi ki yapmışım dediğim değil ama niye yapmadım dediğim bir şey var. En son başkanlığım dönemimde son kongrede bırakacağımı söylemiştim. Hatta orada rahatsızlanmıştım. Bugün keşke başkanlığı bırakmayıp devam etseydim diyorum.

Şimdi geçelim Rafet Kırgız’ın “En”lerine.

 • Hiç unutamadığınız Kocaelispor maçı hangisi?


(Cevap vermekte zorlanıyor)
O kadar çok ki ama Trabzonspor’u yendiğimiz maçlar beni her zaman çok mutlu etmiştir. En çok unutamadığım maç ise sanırım Tanju’nun meşhur çizgide kalan topu ve kazandığımız Fenerbahçe maçı.(Türkiye Kupası’nda Fenerbahçeyi 1-0 yenerek tur atladığımız müsabaka)

 • İzmit İsmetpaşa stadında oynanan ilk maçta da oradaydınız son maçta da. İsmetpaşa’da izlediğiniz en kalabalık maç hangisiydi?

Trabzonspor’un 2. Ligde şampiyon olup 1. Lige yükseldiği sezonki Trabzonspor maçı gördüğüm en kalabalık maçtı sanırım.

 • En çok sevindiğiniz Kocaelispor maçı hangisi?

1979-1980 sezonundaki şampiyonluğu göğüslediğimiz İsmetpaşa’daki Sarıyer maçı.

 • En çok üzüldüğünüz Kocaelispor maçı hangisi?

Tartışmasız Antalya’daki Altay müsabakası. Çok haketmiştik. Hiç aklımdan çıkmıyor. Taraftarlarımız tekrar izlesinler. Sanırım 70. Dakikaydı Hamza’ya yapılan bir faul vardı ve Altay’lı futbolcunun ikinci sarı karttan oyun dışında kalması gerekiyordu. Tabiki futbolda şöyle olsaydı diyemezsiniz ama o maç bir sezonun çöpe gittiği bir maçtı. Sonuna kadar hakettiğimiz şampiyonluğu 2-3 dakika içerisinde kaybettik.

 • Şu anki teknik direktörümüz Galip Gündoğdu’yu ayırırsak bugüne kadar Kocaelispor’da görev yapan en iyi teknik direktör sizce kimdir?

Tartışmasız Sabri Kiraz. Kocaelispor’a gelmiş geçmiş en büyük faydası olan teknik direktördü. Alt yapının gelişmesinde büyük katkıları oldu. Sonrasında da zaten alt yapıdan çıkarttığımız futbolcularla açık ara şampiyon olarak 1. Lige yükseldik.

Keşke yaşasaydı Kocaelispor’a biraz daha hizmet verebilseydi. Çok daha farklı yerlerde olurduk.

 • En Sevdiğiniz tezahürat hangisi?

İzmit’in çocuğu herkese yeter, senin sevgin ömre bedel…

 • Bugüne kadar gelmiş geçmiş Kocaelispor kadroları içerisinden bir ilk 11 söylemenizi istesek…

Müjdat Afşin, Zeki Kaya, Kamil Öztezer(Tarkan Kamil), Mahir Danabay, Veli Akbaş, Bülent Baturman, Bülent Gürbey, Bülent Gemici, Orhan Görsen, Sadun Gemici, Güvenç Kurtar

Bu sırada yanımıza biri geliyor ve Rafet Kırgız saygıyla ayağa kalkıp bizimle tanıştırıyor.

Bünyamin Akman abimiz Kocaeli Amatör sporunun duayenlerinden biridir. Şuanda Çenesuyu İdmanyurdu kulüp başkanı. 40 yıldır kendisini tanıyorum ve yoktan varedip futbola kazandırdığı yüzlerce oyuncu vardır.

Çenesuyu İdmanyurdu Kulüp Başkanı Bünyamin Akman ve Rafet Kırgız
 • 1980 ve 1992 şampiyonluklarında ipi göğüslediğimiz maçlara giderken hissettiklerinizle Eskişehir’deki Sultangazi maçına giderken hissettikleriniz arasında bir fark var mı?

Hiçbir fark yok. Aynı duyguyu aynı heyecanı yaşıyoruz. Kocaelispor hangi ligde şampiyon olursa olsun mutluluk hep aynıdır. Çünkü Kocaelispor taraftarı takımının oynadığı lige değil formasındaki armaya tutkuludur.

 • Kocaelispor’un bu sene şampiyonluk şansını nasıl görüyorsunuz?

Şampiyonluk şansını yüzde 35 görüyorum. Dün kazansaydık(Pazar günkü Bağcılar SK maçı) yüzde 51 olurdu ama büyük fırsat teptik. Tabi daha 8 maç var çok şey değişebilir. Futbolda olmaz diye bir şey yok. 2007-2008 sezonunda da son 4 haftaya girilirken önümüzde 3 takım vardı ama şampiyonluğu kazandık.

Kocaelispor’un lig atlama şansını yüzde yüz görüyorum. İnşallah şampiyon oluruz ama olamasak da play offtan kesinlikle 2. Lige çıkacağımıza inanıyorum.

 • Son olarak vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? Kocaelispor camiasına, yeşil siyahlı taraftarlara bir mesajınız var mı?

Herşeyden önce Kocaelispor’a inanalım. Az yolumuz kaldı. Bu işin sonunda hep birlikte sevineceğiz.

Taraftara da şunu söyleyebilirim. Herşeyden önce takıma sahip çıksınlar. Takıma zarar vermemek için kurallara uysunlar. Her yediğimiz ceza takıma zarar veriyor. Kimseye uymasınlar. Örneğin geçen hafta Bucaspor maçında taraftar tribünde olsaydı Buca’dan galibiyetle dönecektik.
Son söz olarak da şunu söyleyeyim.

“HER ZAMAN HER YERDE EN BÜYÜK KÖRFEZ”


RÖPORTAJ: Emre CÜCE
FOTOĞRAF: Damla BALCI – Tutku Nur Korkmaz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.