Kocaeli Haber

Meral Akşener Söyleşide; ” Eril Siyasette Kadın Olmak”

Meral Akşener Söyleşide; ” Eril Siyasette Kadın Olmak”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, KYÖD’degerçekleştirilen  ‘Eril Siyasette KadınSiyasetçi Olmak’ konulu söyleşiye katıldı

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin düzenlemiş olduğu ‘Eril Siyasette Kadın Olmak’ konulu söyleşi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in katılımıylagerçekleştirildi.  KYÖD Başkanı DidemTuran açılış konuşmasında, “İzmit’in Gündoğdu mahallesinde dünyaya gelipKocaeli’nin ilk kadın parti genel başkanı, ilk kadın İç İşleri Bakanı ve KYÖD’ün üyesi Meral Akşener’e hoş geldinizdiyorum. Cumhuriyetleri faziletleriyle toplumun yarısını oluşturan biz kadınlarçoğu pozisyonda seçer durumdayız. Erkek egemen toplumda siyaset yapmayaçalışıyoruz. Umarım tüm siyasi partilerde daha fazla kadına yer verilir” dedi.Turan konuşmasında Akşener’in siyasi hayatıyla ilgili bilgiler verdi.

25 YILDIR SİYASİ OLARAK SAĞ KALMIŞ TEK KADINIM

Sonrasında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “ Aranızda olmaktan onur duyuyorum. Bugün biz esasında sizin davetiniz üzerine bir şey daha yaptık. Gebze ve kandıra adaylarımızı açıklayacağız. İnşallah birbirimize uğur getiririz. Benim iki şapkam var. Birisi siyasi hayatımdan önce STK mensubu olmam, Eren Tekdemir ile başlayan hikayem daha sonra kadınlar birliğinde uzun süre yöneticilik, gönüllü çalışmalar yapmış bir kadındım. 25 yıldır siyasi olarak sağ kalmış tek kadınım ben. İkincisi ise ilkokul öğretmenimden aldığım bilgiyle bu kalıcılığı sağladığımı düşünüyorum. Leyla Atakan’ın açtığı o devrin kız çocuklarına açtığı yoldur. Burada kadın olmak STK gönüllüsü olmak elbette ayrıcalıktır” diye konuştu.

HİÇBİR MİLLETİN KADINI BİZİM KADAR BEDEL ÖDEMEMİŞTİR

Akşener konuşmasının devamında, “Türk kadını hiçbir çaba göstermedi ama Atatürk seçme seçilme hakkını verdi diye bir yalan var. Bu, Kadınların haklarına sahip çıkabilmesi üzerindeki en büyük engeldir. Türk kadını batıdaki hemcinsleriyle beraber kadın hakları konusunda mücadele vermiştir. Kadınların perdelenen mücadelesinde öncelikle savaş mevcuttur. İstanbul’un işgali esnasında erkeklerden evvel kadınlar koşmuştur. Gazi Paşanın çağrısına hiç düşünmeden koşmuştur. Anadolu’daki ilk Müdafa-i Hukuk cemiyetini öncelikle kadınlar kurmuştur. Hiçbir milletin kadını Türk kadını kadar çalışıp bedel ödememiştir. Dolayısıyla Türk kadını seçme ve seçilme hakkını haketmiştir. Atatürk hakkı hakka veren bir liderdir” şeklinde konuştu.

GÜÇBİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR

Türkiye’de herkesin her şeyi değiştirdiği bir dönemden geçiyoruz. Kadın milletvekillerini bir araya topluyorsunuz. Bu kadınların ortak hareket etmesini de istiyorsunuz. Gruplara alınmış her konuda grubun dışında elini kaldırdığında şartsız şurtsuz ihraç ediliyor. Ayrıştırıcı konu üzerinden yoğunlaştırılmalı ve bilgilendirilmeliyiz. Kadınlarla ilgili mücadele verilecekse orada da erkek arkadaşlarını ikna edebileceğini hissettirmeliyiz. Genellikle kadınların işi zor. Sadece siyasette değil. Bir kadın Genel Başkanıyım. Biz size yan bütün STK’larla Kadın Kolları kurmadık ama %25 kadın kotası koyduk. Bizim 3 ilimizde birinci sıradan kadın milletvekili adaylarımız vardı. Sonuç itibariyle bütün kadınlara karşı mahcubum yeteri kadar kadın seçtiremediğim için. Yerel seçimlerde de buna dikkat edeceğiz. Güç birliği görüşmelerimiz devam ediyor.

YOĞUN KATILIM

Söyleşiye İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in dışındaİYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız,  KYÖDBaşkanı Didem Turan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Kadın KollarıBaşkanı Songül Kaya, CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Fahri Örengül,Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, Kadın muhtarlar ve çok sayıdapartili kadın katılım gösterdi.

İREM ANAR

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.