Mehmet Saburlu EVLAD-I FATİHAN

EVLAD-I FATİHAN

Anadolu topraklarını İslamlaştırmak maksadı ile Anadolu ya göç eden Müslümanlara alp eren deniyordu. Bunların yaşantılarına ve ahlak yapısına hayran kalan yerli halk, başlarındaki yönetimlerden memnun değillerdi. Böylece Türklere Anadolu nun kapıları açıldı. Alp erenler, Balkanlara ulaşıp Avrupa nın içlerine kadar gittiler. Oralarda da Müslümanların yaşantısına hayran kalan Hıristiyan halktan bazıları Müslüman oluyordu. Kiliselerin ve yönetimlerin baskısından bunalan yerli halk Rumeli nin fethini kolaylaştırdı. Osmanlının balkan yarımadasını fethinden sonra, Müslüman Türk halkı ailelerini alıp İslamı yaymak maksadı ile Rumeliye gidenlere “EVLAD-I FATİHAN” denildi. Balkanlara ilk göçler Yıldırım Bayezıt zamanında oldu. İç Anadolu, Ege, Erzurum bölgelerinden Yörükler çoğunlukta idi. Bunlar Manastır, Florina, Cuma, Vadina, Drama, Longaza bölgelerine yerleştiler.

Fetihlerden sonra Rumeli ye yerleşen Müslümanlar zamanla dağılmaya, Osmanlı ile ilişkilerinde zayıflama görüldü. İkinci Viyana kuşatmasında bu durum iyice belli oldu. Müslüman Türk halkını birlik içinde tutabilmek, balkanlarda etkili olabilmek için Osmanlı Devleti bir kanunname hazırladı. Yörük Türkleri EVLAD- FATİHAN adı altında zamanın şartlarına göre teşkilatlandılar. Anadolu Yörükleri Osmanlı devletinin cengaver, ferman dinleyen, itaatkar, seferlerde başarı gösterdiklerinden böyle güzel bir isim verilmiştir. 1691 yılında sağ- sol, ve orta kol olmak üzere askeri ve iktisadi alanda teşkilatlandılar.1697 yılından itibaren kayıt defterleri tutulmaya başlandı. Ve her biri kayıt altına alındı. Belgrad muhafızı Hasan paşa asker olabileceklerin listesini hazırlamıştır. Kazalara yönetici atamaları yapıldı. Evlad-ı Fatihan yöneticilerine “Çeribaşı” deniyordu. 1697 yılında yapılan sayımda 1116 hane tesbit edilmiştir. Çeribaşılar bulundukları bölgelerde asayiş durumuna bakar, sefer anında asker toplardı. Her haneden bir kişi, veya altı kişiden bir kişinin seferber asker olması; Bu şekilde her türlü vergiden muaf tutulması kayda bağlanmıştı. Böylece Evlad-ı Fatihan Balkanlarda yerleşik hayata geçtiler. Askeri birlikler tabur iken alay yapıldı. Osmanlı bu sayede Balkanlarda 600 sene söz sahibi oldu. Daha iyi organize olarak şehirlerde Türk Nüfusu arttı. Dağ köylerine kadar Müslümanlığı yaydılar. Her köyde Medrese, Camii yaptılar. Köprüler, yollar, hanlar inşa ettiler. Asırlarca Hıristiyanlarla birlikte huzur içinde yaşadılar. Birlikteliklerini hiç bozmadılar. Osmanlıya hep sadık kaldılar.

Burada Osmanlının meşhur kumandanlarından Evrenos beyi anmadan olmaz. Orhan gazinin oğlu Süleyman paşa ile Rumeliye ilk ayak basan yiğitler arasında bulundu. Namı ve sülalesi günümüze kadar ulaşan ünlü komutandır. 1385 yılında Çandarlı Halil Paşa ile Makedonya ve Kosova yı Osmanlı topraklarına kattı. Arnavutluk ve Niğbolu muharebesine komutanlık yaptı. Eflak seferine katıldı. Gazi Evrenos paşa 100 yaşını geçmiş olduğu halde Balkanlarda Osmanlı şerefini ve birliğini korudu. Vefat ettiğinde Vardar ovası Yenicede Toprağa verildi. Oğlu Alibey babasından aşağı kalmadı. Fatih in yanında İstanbul un fethine katıldı. Kendisine “AYYÜREKLİ” lakabı verildi. Evrenesoğulları Osmanlıya hep sadık kaldı. Balkanlarda 19. Y.y sonlarına kadar idari, organize ve teşkilatlanmayı sağladılar. Rumelinin elimizden çıkması ile bu sülalede çeşitli kollara ayrılıp bir kısmı oralarda kaldı. Bir kısmıda Türkiye ye geldi.

Osmanlı, Balkanlardaki Müslümanlara EVLAD-I FATİHAN a diğer halklardan farklı bazı imtiyazlar verdi. Onlarda Osmanlıyı öz vatanı bildiler. Fakat Tanzimattan sonra çıkarılan bir kanunla bu imtiyazlar kaldırıldı. Tanzimatla beraber Osmanlı yönetiminde devlet işlerinden anlamayan ve gayri Müslimlerinde yönetime katılması etkili olmuştur. Bu süreçte Osmanlının yıkılması dahada hızlandı. Balkanlardaki soydaşlarımız başsız kalınca Balkanlar elimizden çıktı. Bazıları Türkiye ye göç etmek zorunda kaldı. Çoğuda şehit edildi. Orada kalanlarda zor şartlar altında yaşamaya çalışıyorlar. Osmanlıdan sonra Yunanistan, Bulgaristan, Eski Yugoslavya, Romanya hiç huzur bulamadı. Son yıllarda ülkemizin soydaşlarımıza verdiği destek, onlara çok moral vermektedir. EVLAD-I FATİHAN ruhu yeniden canlanmaktadır. İNŞAALLAH böyle devam eder.

Hayırlı Cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.