Mehmet Saburlu köşe yazısı niyet etmek

NİYET ETMEK

Niyet, şu anda veya gelecekte gönlümüzün faydalı olduğunu anladığı şeye meyil etmesi veya yönelmesidir. Zihninden veya kalbinden düşünüp kendi başına karar vermektir.

Niyet insanın iradesi ile de ilgilidir. İrade, yapma azmini göstermek anlamına gelir. Fayda lı, yahut fayda sağlamayacak bir işe irademizle karar veririz.

İnsanın aklından çeşitli düşünceler geçer. Bunlar hayırlıda, şerde olabilir. Şer işlerde şeytana uymak olur. Müslüman şer işlere niyet etmemelidir. Bilerek günah ve haram işleyecekleri bellidir. Müslümanlar iyi bir iş yapmaya karar verdiklerinde kalben ve dili ile niyet ederler. Peygamberimiz s.a.v. “Mü’minin niyeti amelinden hayırlıdır” buyurur.

Kuran’ı kerim Bakara suresi 236. Ayette “Şüphesiz ALLAH yapmakta olduklarınızı görendir.(ve ona göre muamele buyurandır)

Kalben yaptıklarımızda amel ile ilim öne çıkmaktadır. İlim, amelden önce gelir. Çünkü bilgisiz amel olmaz. Peygamberimize ilk gelen ayet “OKU” olmuştur. Yapacağımız iş olsun, ibadet olsun hepsi bilgi sayesinde olur. Dinimiz cahil kalmayı reddeder. Amel, ilmin dalı ve meyvesidir. İlim ağacın kökü gibidir. Çünkü insan bilmediğini irade edemez.

Her işin başında ilim, sonra irade, sonrada kudrettir. Bu üçü sayesinde niyet ettiğimizi yapabiliriz. Buna en güzel örnek namaz kılmaktır. Yeni Müslüman olan bir kimse ilk olarak ALLAH-ALLAH diyerek yanındakine bakarak namazını kılar. Fakat en kısa zamanda namaz kılacak bilgileri öğrenmesi gerekir. Sonradan kılmak içinde irade ve kudretli olmaktır. Ve kalben, dili ile de niyet ettim namaz kılmaya deyip tekbir alır.

İnsan öyle bir yaratılışa sahiptir ki; Bazı şeyler hoşumuza gider, bazıları da gitmez. Hoşuna gidenleri elde etmek, gitmeyenleri de kendinden uzaklaştırmak ister. Sevdiği yemek olunca biran önce onu yemeyi arzu eder. Kokusundan hoşlanmadığı, yahut dokunan bir yemek olunca sofradan bir an önce kaldırılmasını ister. İnsanda, yemeklerden tad alma, kokusunu, güzelliğini, sıcaklığını anlama kabiliyeti vardır. ALLAH c.c. bunu sağlamak için beş duyu dediğimiz organlarımızı yarattı. Dava bununla bitmiyor. Hoş ve faydalı olması da yetmiyor. Onları yemek için istek ve heves lazım. Hasta olan o güzel yemekleri yiyebilecek mi? BU sebepten ALLAH c.c. istek denen şeyi, ve kalbin onu almaya yöneltici olan iradeyi yarattı.

Yemek önümüzde, bunu nasıl yiyeceğiz? Buda vücudumuzda elimiz ağzımız gibi hareket eden azalar sayesinde olur. Buda kudrettir. Bu kudrette, irade ve istek ister. Kısaca, insanda bir iş yapmak için istek olması lazımdır. Kudret gerekir. Sonra irade ve bilgi ister. İşte niyet, şimdiki halde ve gelecekte arzumuza uygun olan şeye meyil ve hevesle yapma iradesidir.

Bakara suresi 235. Ayette “ Yüce ALLAH c.c. kalbinizden geçeni bilmektedir. Artık ondan ( kirli ve gizli ilişkiler kurmaktan) kaçının.

Bizler günde beş vakit namaz için devamlı hazırlıklı oluruz. Gece yatarken sabah namazına kalkabilmek için dua ederiz. Namaza dururken sünnete ve farza ayrı- ayrı niyet ederiz. Vaktimiz müsait ise öğleye hangi camii ye gideceğimize niyet ederiz. Oruç tutmaya niyet ederiz. Arzu ettiğimiz şeylere aklımızdan geçirerek niyet ederiz.

Peygamberimizin s.a.v. şu hadisi şerifleri konumuza çok iyi açıklık getirmektedir.

- Ameller niyet iledir. Ve herkese neyi niyet etmişse o vardır. Kimler ALLAH c.c. ve Rasulü için hicret etmişse, hicret ALLAH ve Rasulünedir. Kim ki dünyalığı elde etmek veya bir kadınla evlenmek için göç etmişse onunda hicreti niyet ettiği şeyedir.

- Ümmetimin şehitlerinin çoğu, başı yastıkta ölenlerdir. Savaş alanında nice öldürülenler vardır ki, onların niyetini ancak ALLAH bilir.

-ALLAH sizin suret ve mallarınıza değil, niyet ve amellerinize bakar.

- Kim ki bir iyiliye niyet ederde sonra herhangi bir mani çıkıp onu yapamamışsa, ona tam bir sevap yazılır.

-İki Müslüman kılıçları ile karşılaştıkları vakit, ölende- öldürende cehennemdedir buyurdu.(Bu öldürülen, ölenin suçu nedir.) diye sorulduğunda Peygamberimiz; Zira oda onu öldürmek istemişti.

- Borç alırken vermemeye niyet eden hırsızdır, buyurmuşlardır.

Gönlümüzden geçen düşüncelerimizi bizden başka kimse bilemez. Niyetlerimizi en iyi bilen bizleri yaratan, akıl veren ALLAHÜTEALADIR. Bizleri kötü düşüncelerden, art niyetli olmaktan muhafaza eylesin. Niyetlerimizi hayreylesin AMİİN. Hayırlı cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.