Mehmet Saburlu köşe yazısı isim koymak

  İSİM KOYMAK

Peygamberimiz s.a.v.”Siz kıyamet günü hem kendi adınızla, hem de babanızın adı ile çağrılacaksınız; Bu sebeple kendinize güzel adlar koyun” (Davut- edep)

  İslam da çocuğa ad koyma, annenin rızasını alarak babaya aittir. Hadiste belirtildiği gibi, baba ismi ile çağrılacaktır. Çocuğa isim konulurken çok titiz davranmak gerekir. Çünkü ismi ile müsemma 0lacaktır. O isim ile yaşayacaktır.

  Peygamberimiz s.a.v. dünya ya teşrif etmeden önce babasından yetim kalmıştı. Peygamberimiz s.a.v.doğunca gördüğü rüya üzerine annesi Muhammed olun dedi. Dedesi de kabul etti.

  Varlıkların sembolü olan adları ilk defa ALLAH c.c. tarafından H.z Adem e öğretildi. Her yaratılan cismin bir adı vardır.

  Peygamberimiz s.a.v den önce Araplar soy-sopa çok önem verirlerdi. Bir kimse toplulukta söz alırken, kimlerin yahut kimin çocuğu olduğunu belirten künyesini söylerdi. Buna “ NESEP” de denir. Bazen de mesleği, gücü, fiziki yapısını açıklayarak şahsın daha iyi tanınmasını sağlayan lakabı bulunurdu. O Zamanın şartları gereği çocuğun güçlü, dayanıklı olması için isim olarak, Zalim, Kurt, Kaya, Mukatil gibi isimler konurdu.

  Müslüman olmadan önce Türklerde tabiattaki bazı varlıkları kutsal saydıklarından yırtıcı ve kuvvetli manalarına gelen Bozkurt, Aslan, Doğan gibi isimler koyarlardı. Günümüzde de o maksatla olmasa bile bu isimler konmaktadır.

  İslamiyet ile şereflenen atalarımız, Peygamberimizin s.a.v. tavsiye ettikleri ve sahabeden önde gelenlerin isimlerini çokça koymuşlardır. Abdullah,  Abdurrahman isimlerini ALLAH a kulluğu ifade ettiği için tavsiye edilmiştir. Peygamber isimlerini koymayı, kendi ismini de künyesi haricinde koymalarına müsaade etmiştir. Arabistan da aileler çocuklarının bir tanesinin ismini çoğunlukla Muhammed koyarlar. Biz Türkler Peygamberimize s.a.v. saygıdan, yahut bir kimse Muhammed adlı olan şahsa kızarda kötü söz söyler diye Mehmet şeklinde söylemeyi uygun görmüşlerdir. Yine ona saygıdan Ahmet, Mahmut, Mustafa adlarının konulması yaygındır.

  Çocuklarımıza isim koyarken anlamlı olanları seçmek gerekir. Sertliği, kabalığı çağrıştıracak olanlardan sakınmalıdır. Araştırmalarda insanların isimlerine uyumlu hareket ettikleri görülmüştür. Muhammed ismi olanlar daha mülayim oluyormuş. Kavgalara, sertliğe fazla karışmadıkları istatistik rakamları ile ispatlanmıştır. Yine günümüzde sık rastlanan bayan isimlerinden olan Sanem, Türkçede güzel kadın demektir. Fakat gerilere gittiğimizde ünlü bir put ismi olduğunu görürüz. Bu yüzden kulağa hoş gelen değil; manası güzel olan isimler tercih edilmelidir. Peygamberimiz bazı sahabelerin isimlerini bu sebeple değiştirmiştir.

  Ülkemizde soyadı kanunu ile her ailenin isteyerek kullandığı bir soyadı vardır. Anadolu da kalabalık sülalelerin Lakapları da vardır. Bazen de kişilere hoş olmayan lakaplar verilir. O kişiler hoşlanmasa bile çevrede yayılır, kızgınlığa, küsmelere sebep olabiliyor. Bir köyde çocuğun kimlerden olduğunu sormuştum. Şeytanların A…. nın torunu olur dediler. Yavrucak bozulur gibi oldu. –Neden böyle bir lakapla tarif ediyorsunuz dedim. Bu çocuğun dedesinin babası şeytan gibi çok kurnazmış, ondandır dediler. Üç kuşak geçtiği halde hoş olmayan lakap söyleniyor. Kua’an-ı kerim Hucurat 11 “Kendi nefislerinizi (Kendi kendinizi)de yadırgayıp küçük düşürmeyin. Ve birbirinizi  “olmadık kötü lakaplarla” rencide etmeyin. İmandan sonra böyle fasıklık ne kötü şeydir. Kim bundan tövbe etmezse, işte onlar zalim olanların ta kendileridir.” Buyurur.

  Çok güzel bir Atasözümüz vardır. “İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır.” Kendi hoşlanmadığımız sözü başkasına nasıl söyleriz. Bir Müslüman a yakışmayan davranıştır.

  Anne ve babalara ilk görev, evladına hayat boyu şerefle kullanacağı, anlamı güzel, kulağa hoş gelen isim koymaktır. Çocuk doğduğu gün ile yedinci güne kadar ismi konulmalıdır. Maddi durumu müsait olan, kurban (AKİKA-Şükür kurbanı) kesip evinde ziyafet verir. Yahut etrafındaki fakirlere dağıtırsa Peygamberimizin s.a.v sünnetini yerine getirmiş olur.  Akika kurbanı kesilince kemikleri etten kırılmadan ayrılır, kaynatılır ve toprağa gömülür.

  Yarabbi neslimizden meydana gelecek evlatlarımızı bizlere, vatana hayırlı; İslam üzere yaşamalarını nasip eyle. AMİN.    Hayırlı cumalar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.