Yetişmiş insan göçü

İnsanların doğduğu, atalarının yaşadığı topraklar anavatanıdır. Fakat herkes istediği yerde yaşama hakkına sahiptir. Yetiştirilmesi için büyük emek sarf edilen, kaynak harcanan, yetiştiği halde aradığı şartlarda iş bulamayan, yahut sunulan imkanları yetersiz bularak yurt dışına göç edilmesi.

Buna beyin göçüde denir. Yetişmesine büyük masraflar yapılan bilim adamı, mühendis, doktor, vb. gibi kimselerin gelişmiş ülkelere yönelik kaynak aktarımı olarak değerlendirilir. Az gelişmiş ülkelerin bu yüzden uğradığı kayıplar çok büyüktür. Gelişmiş ülkeler yatırım yapmaları için fakir ülkelere eleman gönderir, ücretini alırlar. İşleri bitince hemen kendi ülkelerine dönerler. Fakat gelişmiş ülkelere giden uzmanlar, gittikleri ülkelere çoğunlukla yerleşirler. Onlar kendi vatanlarında gariban halkın vergileri ile okumuşlardır. Beyin göçü alan gelişmiş ülkeler bazen az gelişmiş ülkelere hibe şeklinde yardım ederler. Yaptıkları yardımlar, ülkelerine kabul ettikleri uzmanların yetişmesine harcanan masrafın çok, çok altında kalmaktadır. Olan gariban ülke halklarına oluyor.

Yetişmiş insan hareketi, eski devirlere dayanır Fakat son 200 yıldır daha da çoğalmıştır. A.B.D her yıl gelişmekte olan ülkeler den 180 bin zeki, başarılı bilim ve teknik insanları ülkesine kabul etmektedir. Hiç masraf etmeden bilimde, teknikte fende ilerlemesini sürdürüyor. Gelişmiş ülkelerin hepsi bunu yapıyor. Yazık oluyor fakir ülkelere. Yetiştir eller alsın, sefasını sürsün. Az gelişmiş ülke yöneticileri politika üretmeleri, çareler aramaları gerekmektir. Ülkemizde de Avrupa hayranlığı 19. yüzyıldan beri azalmada devam ediyor.

1960'lı yıllarda Almanya, Fransa gibi ülkeler ağır işlerde çalıştırmak için bizden, güçlü, sağlığı yerinde gençlerimizi ülkelerine kabul ettiler. Gidenlerin bir kısmı para kazanıp geri döndü. Bir kısmı o ülkelere yerleştiler. İkinci kuşak oralarda işçiliği bırakıp işyeri açtılar. Dinlerinden, örf ve adetlerinden taviz vermeyen Türklerden bulundukları ülkeler rahatsız olmaya başladılar. Asimile edemediler. Sonunda işçi alımını durdurdular. Yurt dışındaki işçilerimizden gelen para ile ülkemize güzel döviz giriyordu. İşçilerimiz köylerine şehirlerine yaptıkları binalar sayesinde inşaat sektörü gelişti. Şimdi bu gelir çok azaldı. Çünkü Avrupa ülkeleri kendi dinlerinden olan komünizm rejimli ülkelerin yönetimlerini devirerek işçi ihtiyacını o ülkelerden karşılıyor. Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerde genç ve meslek sahibi insanlar ortak Pazar ülkelerinde çalışıyor. Yollarda genç yok, hep yaşlılar var. Hastaneler de doktor açığı fazla. Yaşlı ve mesleği olmayanlara oturum izni vermiyorlar. Ama mesleğinde yetişmiş insanlarımızı hemen ülkelerine kabul ediyorlar. Başta A.B.D olmak üzere. Onlarda bu milletin vergisi ile okuduğu memleketlerini bırakıp gidiyorlar. Tamam, gitsinler de sonradan kendi ülkelerine ne gibi katma değer sağlıyorlar. Sağlayanlarda az değildir. ALLAH onlardan razı olsun. Zihin açıklığı versin. Orada ilmi çalışmalarını yaparken, ülkemizde de bilgilerini, tecrübelerini paylaşıyorlar. Son yıllarda silah sanayinde, doğalgaz aramalarında, sağlıkta, faydalarına sevinerek şahit olduk. Fakat basında çıkan bazı yazılar dikkatimi çekti. Doğalgaz gemilerinde bulunan teknik personel bir sır gibi saklanıyor. Sebebi, gelişmiş ülkeler onları tanırlarsa hayati tehlikeleri olabilirmiş. Yahut o ülkelere girişleri engelleniyormuş. Yetişmiş ilim adamlarının ülkelerine dönmeleri önleniyormuş. Birde gelişmiş ülkelerde uzun süre kalan yetişmiş beyinler, oraların kültürlerine çabuk alışıyorlar. Sonrada dönüp gelseler bile hep oralardan bahsediyorlar.

Osmanlı son zamanlarında Fransa ya yüz bin öğrenci gönderdi. Yetişip ülkelerine fayda sağlasınlar diye. Yarıdan çoğu oraya yerleşmişler. Yurda dönenlerde pek faydalı olamamışlar.

Son yıllarda başka bir görüş ortaya çıktı. Mastır yapmak için yurt dışına giden gençlerimiz orada kalmalarında bir sakınca yoktur diye. Çünkü döndüklerinde çalışacakları laboratuvarımız, işletmelerimiz yokmuş. Olabilir, ama istifade edecekleri imkanları yöneticilerimiz, iş adamlarımız, İlim adamlarımız birleşerek sağlayabilirler. Tünelin ucu göründü, fakat daha çok yapılacak işler var.

Son yıllarda ARGE çalışmaları için bütçeden bir buçuk kat daha fazla pay ayrılıyor. Devletimiz ve yetkililer gerekli kanuni işlemleri yapıp; bilim ve teknolojinin gelişmesini özendirecek tedbirleri alırlarsa, beyin göçü önlenecek ve ülkemiz kalkınmada daha fazla başarılı olacaktır.

Hayırlı cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.