Hz. Adem ile Havva'nın Dünya hayatı

Hz. Adem Cennet’ten Cuma günü çıkarılıp Dünya semaına indirildi. Hz. Adem Hindistan taraflarında Nevz dağına (Seylan adasına) Havva validemizde Kızıldeniz kıyısı, Arabistan’da Cidde yakınlarına indirilmişti.

Yüce ALLAH Adem a.s Cennet’ten çıkardığı zaman, Cennet nimetlerinden azık ihsan etti. Dünya’da her şeyi yapma sanat ve kabiliyetini verdi. Maden ocakları işletip demir elde etmeyi, dokumacılık, çiftçilik, ekmek yapması öğretildi. Kızıl tüylü bir öküz ile çift sürdü. Kendisini koruması için bir köpek bile ona alıştırılmıştı.

Hz. Adem ile Havva Cennet’ten yitirmiş oldukları nimetleri ve Dünya’da 200 yıl kadar ayrı kaldıkları için çok üzüldüler. Çok ağladılar. Af dilediler. Göklerde Melekler bile ağladı. ALLAH c.c izni ile Cebrail A.s, Hz. Adem’i alarak Mekke’ye getirdi. Geçtikleri kurak topraklar yeşerdi, bereketli hale geldi. Günümüzde bile Hindistan, Pakistan ve civarları çok verimlidir. Çöl olan Arabistan yarımadası bile Maden ve bitki yetiştirmede çok değerlidir. Canlıların ve İnsanların yoğun olduğu bölgelerdir.

Mekke’ye varınca, Cebrail’in A.s ve Meleklerin yardımı ile Kabe’yi büyük kayalardan örülerek yapıldı. Cenabı Allah Hz. Adem’e, burayı tavaf et; senin ve çocuklarının burada yaptıkları dualarını kabul edeceğim, buyurdu. Cebrail a.s bugün yapmakta olduğumuz hac ibadetinin nerede ve nasıl yapılacağını öğretti. Hz. Adem hac ibadetini yaptığı zaman, Yarabbi bana bundan ecir var mı? dedi. Senide tövbe eden çocuklarınında, günahlarını af edeceğim buyurdu.

Hz. Adem Cuma günü cennetten çıkarıldığı gibi Cuma günüde affedilmiştir.

Hz. Adem ile Havva Arafat meydanında karşılaşıp, Müzdelife de birleştiler. Hz.Adem ile Havva’nın her batında bir kız, bir erkek olmak üzere yirmi batında kırk çocukları oldu. Şit a.s yalnız tek batında doğdu. İlk doğanlar, Kabil ile Lübüz, ikinci doğanlar Habil ile İklima idi. Onlar büyüyünce Cenabı Allah'ın emri ile ilk doğan Kabil, ikinci doğan İklima’yı. İkinci doğan Habil ile ilk doğan Lübüz’ü evlendirmek istedi. Kabil evleneceği kızı çirkin buldu ve itiraz etti. Kabil çiftçilik yapıyor ve ovada yaşıyordu. Habil ise çobanlık yapıp dağlarda yaşıyordu. Kabil, kardeşi Habil’e gelerek, ben seninle doğan çirkin kardeşinle evlenmek istemiyorum. Diğer insanlar senin daha hayırlı olduğunu düşünecekler. Ben buna müsaade etmem. Kabul etmezsen seni öldüreceğim dedi. Habil dağda uyurken başına vurduğu taşla onu öldürdü. Yeryüzünde ilk ölen insan Habil’dir. Hz. Adem buna çok üzüldü ve Kabil’e; -Sen kötü bir iş yaptın. Yaratana karşı geldin. Sen hiç bu dünyada güvende olmayacaksın dedi. Kabil birlikte doğduğu kızın elinden tutarak Yemen topraklarına (Aden) kadar gitti. Onu da seneler sonra çocuklarından ama olan oğlu taş atarak öldürdü.

Burada bize anlatılmak istenen; İnsan, kendine verilen nefsine uyarak kötülüğe karışmıştır. Allah’a ve babasına karşı gelerek kan dökülmüştür. (ölüm olayı) olmuştur. Kötülük yapan muhakkak karşılığını görecektir. Hayatı hep sıkıntılı olacaktır. İyilikten başka bir şey düşünmeyen insanlar mutlu bir hayat sürüp, ahirette de cennete gireceklerdir. Bizleri yaratan Allah’ın c.c buyruğudur. Hz. Adem ile bizlerin yaratılış hikmetimiz budur.

H.Z Adem Çocuklarına ve torunlarına Peygamber olarak gönderildi. Ve kendisine 10 sahife (Kitap-Ayet) verildi. Cebrail a.s kendine yazıyı öğrettiği için inen sahifeleri kendi el yazısı ile yazdı. Bu kitapta ; İman edilecek hususlar, her gün bir vakit namaz kılmak, oruç tutmak, Gusül “boy” abdesti almak, Ölü hayvan eti (Leş) Kan ve domuz eti yememek emredildi. Ayrıca matematik, fizik, kimya, tıp bilgileri öğretildi. Bütün bunlar semavi dinlerde ortak olan esaslardır.

İlk insanlar bazı tarihçilerin yazdığı gibi görgüsüz, ilimsiz, çıplak ve vahşi kimseler değildi. Günümüzde bile, Asya, Afrika ve Amerika ormanlarında. Çöllerde vahşice insanların yaşadığı gibi, her asırda, bilgisiz ve basit yaşayanlar olmuştur. Fakat Allah’ın verdiği akılla insanlar toplu yaşamayı, ticaret yapmayı, dokuma elbiseler giymeyi hep yapmışlardır. Deniz kıyısında yaşayanlar bile utanma ve dini duygularla açık gezmeyi uygun bulmamışlardır.

Hz. Adem, Hindistan ve Şam bölgelerinde, çocukları ve torunları ile kırk bin nüfusa varıncaya kadar yaşadı. Torunları verimli topraklara dağıldılar. Köyler, şehirler kurdular. İşyerleri açtılar. Hatta altından para yaptılar. (Reh ansiklopedi) Hz. Adem bin yıl yaşadı. Ölümü yaklaşınca ölüm meleği geldi. Havva validemiz kocasına sarıldı, fakat melekler ruhunu kabzettiler. Yıkadılar, kefenlediler. Melekler ve oğulları namazını kıldılar. Mezara indirdiler.

Melekler;- Ey Adem in oğulları! İşte ölüleriniz hakkında tutacağınız yol budur! Dediler. Cuma günüde vefat etti. Kur’an-ı Kerim de “Nisa 1” “Ey insanlar! Sizi bir tek candan yaratan ; Ondanda yine onun zevcesini vücuda getiren, ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üreten rabbinize karşı gelmekten sakının.” “Yüce Allah c.c. insanı en güzel biçimde yarattı.(Tiyn 4) “Hayvanları da Hayvan olarak sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üstünde yürüyor. Kimi iki ayağı üstünde yürüyor. Kimi de dört ayağı üstünde yürüyor. Allah c.c. ne dilerse yaratır. Her şeye kadirdir.(Nur 45)

Allah'ın c.c. takdir ettiği gerçek olan budur. Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.

Hayırlı cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Serdat Pir - Her zaman ki gibi yine çok güzel olmuş. Dimağına sağlık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Haziran 13:21