Hz. Adem'in yaratılmasındaki Hikmet

Gençliğimden beri insanın yaratılması ve yaratılış gayesini merak etmişimdir. Dinler tarihinde bu konu uzunca anlatılır. Bu hafta kısaca bu konuya değinmek istiyorum.

Kitabımız Kur’an ı Kerim de bu konu hakkında çok ayetler vardır.

-Yüce ALLAH c.c. yedi gök semayı yarattı. Güneşi ziyalı, ayıda nurlu yarattı. Kullar, günlerin ayların yılların sayısını bilsinler diye, ayın hareketini görünür şekilde yarattı. Ne güneş ay’a erişip çarpar; Nede dünya ve yıldızlar birbirine çarpar. Hepsi yörüngesinde santim şaşmadan yüzer dururlar. (Yasin suresi)

-Yüce ALLAH c.c insanlar rızıklarını kolayca elde etsinler, yılların sayısını, vakitlerin hesabını bilsinler diye her gün geceyi giderip, yerine eşyayı gösterici gündüzü getirir. (İsra suresi)

- Yüce ALLAH c.c Geceyi içinde dinlensinler, gündüzünde işlerini görsünler diye yaratmıştır. (Mü’min suresi)

-Yüce ALLAH c.c. Yeri de, insanlar yerleşsinler, gezip dolaşsınlar diye elverişli yarattı. (Hicr 19)

Dünya üzerindekiler çalkalanmasın, sağlam dursunlar diye sabit dağları yarattı. (Enbiya suresi)

-Gökten yeteri kadar su (yağmur) indirip yerde durdurdu. (Mümin suresi)

- Göklerde ve yerde ne varsa hepsini bir lütuf olarak insanın emrine verdi. Şüphesiz bizler için büyük ibret vardır (Caşiye suresi)

Cenabı ALLAH c.c. insanı boş yere yaratmamıştır.

Yüce ALLAH c.c. Hz.Adem’i yaratmak istediği zaman yere; Ben senden insanlar yaratacağım. Onlara nefis ve akılda vereceğim. Onlardan bana itaat edende, isyan edende olacak. İtaat edeni cennetime, itaat etmeyeni de cehenneme koyacağım diye vahiy etti.

ALLAH ın emri ile ölüm meleği Azrail, yeryüzünün değişik yerlerinden kırmızı, beyaz ve siyah toprak aldı.

Yüce ALLAH c.c. İlk insan ve ilk peygamber Adem a.s. mı Cennette bu topraklardan ceset olarak yaratıp belirli bir zaman kendi haline bıraktı. Melekler Cennette Hz. Adem in ruhsuz cesedini görünce –Biz Rabbimize itaat ederiz dediler. İblis -“Bu topraktan yaratıldı ben bundan üstünümdür.” Dedi.

Melekler nurdan yaratılmıştır. Allah'ın emirlerine itaat ederler. Hepsi görevlerini eksiksiz yerine getirirler. İnsanoğluna dünya gözü ile onları görme yeteneği verilmemiştir. İblis “Şeytan” Cin gurubundan olup ateşten yaratılmıştır. Bizim gözümüz bunları görme yeteneğine sahip değildir. Fakat bazı insanlara görülebilirler.

İblis, -Ben ateşten yaratıldım, insan ise çamurdan. Ben ondan üstünümdür. Bana üstün tutulursa, ben onu yoldan çıkaracağım. dedi.

Yüce ALLAH c.c. Hz.Adem’e Ruh üfürdüğü zaman; Ruh onun cesedinin baş tarafından girip her yerinden eseri belirdi ve kan meydana geldi.

ALLAH'ın c.c. Hz. Adem ve tüm insanlara bahşettiği ruhun mahiyeti nedir? Bunu hep düşünürüz.

Akılları hayrete bırakan, kalbin hakikatini araştırmaya kalkan ilimcileri hayrete düşüren, Ruhun sırrını açıklamaya kalkışmak; Peygamberimizin konuşmadığı Ruh hakkında, başka insanların konuşmaya ne kadar hakları olacağını yorumlayamayız. Burada insan aklı ALLAH ın lütfettiğinden başka bir şey bilemez. “Gazali”

Kalbin iki türlü manası vardır. Kalbimiz göğsümüzün sol tarafında hiç aksamadan çalışan “cismani “ bir et parçasıdır Buna da “yürek” denir. Yürek ruhun kaynağıdır.

İkincisi gönüldür. İşte gözle görülmeyen. (Ruhani- Rabbani) olan. Cismani Kalp-Yürek ile de alakası bulunan; Ve insanın hakikati olan, anlayan, bilen, hitap edilen, cezalandırılan, azarlanan ve sevilebilen kalp budur.

Saf, parlak, kin gütmeyen, yaratanını bilen, iyilik düşünen kalp Mü’minlerin kalbidir.

İkiyüzlü, inkarcı, kendinden başkasını hor gören, menfaatçi kalp ise münafıkların, inkarcıların kalbidir.

ALLAH c.c. diğer canlılardan ayrı bir özellik olarak, nefis, serbest iradede, akıl, düşünme, sevme gibi yetenekleri insanlara vermiştir. Bu yeteneklerini iyi yönde kullanan insanlar; Dünya hayatında da, ahıret hayatında da mutlu olurlar. Tamamen kendi iradelerine bırakılmıştır.

H.z Adem, ALLAH'ın izni ile dirilince aksırdı. Melekler ona “Elhamdülillah” de dediler.

Yüce ALLAH c.c. Adem’e - Ben kimim dedi.

-Sen, Senden başka yaratıcı olmayan ALLAH sın dedi.

ALLAH c.c. Meleklere secde etmelerini isteyince, hemen secdeye vardılar. Ama iblis –Ateş topraktan daha güçlüdür. Yaşça ondan büyüğüm. Ondan daha güçlüyüm. Çamur, üzerinde gezilen, basılan, hayvanların üzerinde gezdiği, bitkilerin olduğu topraktır.

Ben ise kanatlıyım Her kılığa girerim. Yerde ve gökte bulunabilirim dedi. Secde etmeye yanaşmadı. İçinde taşıdığı kibir, gurur, azgınlık, kıskançlık duygularını yenemedi. Yüce ALLAH ın emrini dinlemedi. ALLAH ta c.c. onu, isyankarlığın cezası olarak taşlanmış bir şeytan yaptı. Huzurundan çıkardı. Şeytan, kıyamete kadar insanları aldatmaya, yoldan çıkarmaya karar kıldı.

H.z Adem cennette yalnız başına dolaştığı sırada bir uyku bastırdı. Yüce ALLAH c.c bir acı duyurmadan sol eğe kemiğini alarak H.z. Havva validemiz yarattı. H.z Havva her insanın anası oldu.

Yüce ALLAH c.c. Havva’yı H.z Adem e eş yaptı.

Yüce ALLAH c.c. onlara Cennet te yaşamalarına ve her türlü nimetten yararlanmalarına müsaade etti. Yalnız bir ağacın meyvesini yasak etmişti. Ayrıca Şeytan ın kendilerine düşman olduğunu; Sakın onun sözüne kanmayın, sizi yanıltır, cennetten çıkmanıza sebep olur diye uyardı.

Bu yasak, yerine gelebilecek ilahi bir hükmün gereği idi.

Kur’an ı kerim “Araf 22” (İblis) Kendilerinin iyiliklerini istediğine yemin ederek onları aldattı. Yasak ağacın meyvelerinden yedirip, edep yerlerinin açılmasına, cennetten çıkarılmalarına sebep oldu.” Buyurulur.

H.z Adem ile Havva şeytanın yalan yere ettiği yeminine aldanarak yasaklanan meyvelerden yediler.

ALLAH c.c. Adem A.s ma - Sana cennetten her şeyi yemeyi helal kıldım. Onlar yetmedi mi de, haram kıldığım o meyveden yedin buyurdu.

Adem a.s -Yarabbi ben senin adını anarak hiç kimsenin yalan yere yemin edebileceğini tahmin etmedim dedi.

Yüce ALLAH – Ben seni toprağından yarattığım yeryüzüne indireceğim. Orada geçimini zahmet ve zorlukla sağlayacaksın. Eğer orada düzgün yaşarsan, bana asi olacak harekette bulunmazsan seni tekrar cennetime alırım. Yoksa cehennemle cezalandıracağım, buyurdu.

İşte bizim yaratılış gayemiz budur. Topraktan yaratılıyoruz, bedenimiz tekrar toprak olacak. ALLAH ın bedenimize üfürdüğü ruh bir gün bedeni terk edecek. ALLAH ın emirlerine uyan, haksızlık etmeyen, isyankar olmayan Adem in oğulları ve kızlarının cennete girebileceğini ALLAH c.c vad ediyor. Kur’an da yasak olanlar bellidir. Helal olanlar bellidir. Bizler ne olur yasakları yapmasak. Bir damla sudan, topraktan yaratıldığımızı idrak edebiliyoruz. O zaman kıyamette haktır. Hak eden Cennete, etmeyen cehenneme gireceği bütün semavi dinlerde bildirilmiştir. Kur’an ı kerim de asıl hayatın cennette olduğu pek çok ayette haber veriliyor. Seçim yapmak eşlimizde.

ALLAH c.c. sonumuzu hayırlı eylesin. Cumamız mubarek olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.