Kur'an-ı Kerim

Geçen hafta Kur’an hakkında ki konumuza devam edelim. Müslümanların anayasası olan Kur’an-ı kerim, önce gelen bütün semavi kitapları ve onlardaki hükümleri kaldırmıştır. Zaten Tevrat, Zebur ve İncil tahrif edilmiş. İçlerine insan sözü karışmış, asılları kalmamıştır. İsa A.S ma inen bir İncil, defalarca değişik şekle uğramış, yüzün üzerinde kitap ortaya çıkarılmıştır. Kur’an-ı Kerim kıyamete kadar hiçbir noksanlık, unutulmak olmadan muhafaza edileceği ayetle sabittir. Hicr 9. Ayette:( Hiç şüphe yok ki Kur’an-ı biz indirdik ve muhakkak ki, onu tahrif ve tebdilden (değişikliğe uğramaktan) biz koruyacağız buyurulur.

Kur’an-ı Kerimde bir insanın yapamayacağı, söyleyemeyeceği şeyler sayılamayacak kadar çoktur. Bunlar Altı kısımda toplanmıştır.

-Az söz ile, pürüzsüz ve kusursuz olarak çok şey anlatılır.

-Arap harfleri ve kelimeleri ile yazıldığı halde, ayetler, yani sözler ve cümleler, onların sözlerine ve şiirlerine hiç benzemez. Dil uzmanları elmas gibi pürüzsüz ve akıcı olduğunu kabul ederler.

-Çok okunduğu halde insana haz veriyor ve bıktırmıyor. Usandırmıyor. Okundukça insanın hevesi, sevgisi ve zevki artıyor.

-Geçmiş insanların hallerinden bilinen ve bilinmeyen birçok şey Kur’an da bildirilmektedir.

-İleride olacak hadiseleri. Olayları bildirir. Bunlardan çoğu meydana çıkmış ve çıkmaktadır.

-Kimsenin hiçbir zamanda, hiçbir suretle bilemeyeceği ilimlerdir ki, cenabı ALLAH evvelini ve ahırını Kur’an da bildirmiştir. Örnek verecek olursak; Canlıları inceleyerek ALLAH c.c var olduğunu anlayabiliriz. Dünyanın nasıl meydana geldiği hakkındaki bilgiler, uzay bilgileri yüz sene öncesine kadar bilinemiyordu. Enbiya 30-33 ayet-i kerimede (İnkar edenler, gökler ve yer küresi birbirlerine yapışık iken onları ayırdığımızı bilmezler mi?) Yasin süresinde 37-38 ayetlerinde (İnkar edenlere bir delilde gecedir. Biz ondan gündüzü ayırırız, sıyırırız da karanlıkta kalıverirler. Güneş te kendi yörüngesinde yürür.)

İnkar edenler, bütün canlıları sudan yarattığımızı bilmezler mi? Enbiya 30

İnsanı sudan yaratarak erkek ve kadın akrabalar yapan ALLAH tır. Furkan 34

İlim le fenle ilgili birçok ayeti kerime vardır. Ve ilim adamlarına ışık tutmaktadır.

-Tarihçilere de yol gösterici olmaktadır.

-İslamiyet’e uyanların ve yaşamaya çalışanların çok mesut oldukları; aile içinde olsun, sosyal yaşamlarında olsun uyumlu davrandıkları bir gerçektir. İmansızların, İmanı zayıf olanların dünyada korku içinde ve huzursuz oldukları da bir gerçektir. Bu insanlar yaşlanmaktan ve ölmekten çok korkarlar. Azap içinde yaşarlar. Kitabımız bu insanları da Ahiret teki nimetleri müjdeleyerek ve azapları bildirerek imanlı olmaya davet eder.

- Kur’an-ı kerim dünyada ve öldükten sonra ahirette mutlu olabilmek için nasıl yaşamak lazım geldiğini öğretmektedir.

- İnanmayanlarla. İnanmış gibi görünüp Müslümanları kandırmaya çalışanları, Yahudi ve Hristiyanlar la nasıl mücadele yapılacağı gösterilmektedir.

-Kur’an ı okuyup, ona uygun yaşayanlar hidayet üzere olur. Doğru yolda bulunur. Cesaretini hiçbir zaman yitirmez. Şu kısa ömrünü iyi değerlendirir. Ahirette de cennete girecektir İNŞAALLAH.

Peygamberimiz s.a.v. buyuruyor ki: Hoca çocuğa besmele okur, çocukta söyleyince, Allah ü teala

Çocuğun anasının, babasının cehenneme girmemesi için senet yazdırır.

-Namazda okunan Kur’an, namaz dışında okunandan daha sevaptır.

-Kur’an okunan evden arşa kadar nur yükselir.

Kur’an okumak mühim bir sünnettir. Okunan Kur’an ı dinlemek farz-ı kifayedir. Okuyanlara verilen sevabın aynısı dinleyene de verilir.

Kur’an okunan eve bereket iyilik gelir. Melekler oraya toplanır, şeytanlar kaçar. (Bereket deyince insanlar hep para, mal, lüks içinde yaşamak gelir. Sağlıklı olmak, evinde, işinde huzurlu olmak. Gönlünün sevecen olması…daha çok nedenler vardır. İçinde bulunduğumuz Ramazan günlerinde oruç tutan, namazını kılan, durumu müsait olanların yardımda bulunup hayır dua almaları onları manen nasıl mutlu eder. Bunları yaşamayan nereden bilecek.

Kur’an, Kalpten gelerek okunan ve başka kalplere hemen nüfus eden bir eserdir. Kuran’ın ilk göze çarpan karakteri, onun doğru ve mükemmel bir yol gösterici, dürüst bir rehber olmasıdır. Kuran’ın en büyük meziyeti budur. ÇÜNKÜ ALLAH c.c KELAMIDIR.

Yarabbi, bizleri imanımızdan, Kuran’dan mahrum etme. İslamiyet’ i içimize sindirerek yaşayabilmeyi nasip et. Hayırlı ramazanlar, hayırlı cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.