Tevekkül-2

Geçen hafta tevekkül konusunu işlemiştik bu hafta konumuza devam ediyoruz.

Tevekkül 1-Dünyevi işlerde 2-Uhrevi işlerde ayrı önem arz eder. Dünyevi işlerde en güzel örnek Hz.Ömer’in davranışıdır. Halife Hz. Ömer hicretin 18.yılında İslam ordusunu teftiş için bir grup sahabe ile Şam’ a hareket eder. Şam valisi Hz.Ubeyde İbn-i Cerrah şehrin dışında konaklama yerinde Hz.Ömer’i karşılar, şehir de bulaşıcı hastalık görüldüğünü halifeye arz eder. Hz.Ömer bu konuyu doktorlar, komutanlar ve sahabe ile müşavere eder. Bir kısmı (Tevekkelna-Allellah) Allahtan gelmiştir diyerek şehre girmek isterler. Bir kısmı da bile bile tehlikeye girilmez deyip geri dönmekte ısrar ederler. Hz.Ömer ikinci görüştedir.

Bunun üzerine vali Ebu Ubeyde "Ya Ömer Allah’ın kaderinden mi kaçıyorsun?" diye itiraz da bulunur. Hz.Ömer.-Keşke bu sözü senden başkası söyleseydi. Evet ben Allah’ın kaderinden yine Allah’ın kaderine kaçıyorum diye cevap verir.

Sahebeden Abdurrahman İbn-i Avf(r.a.) “Ya Ömer bu konu da benim bilgim var.” Resulullah(s.a) – Bir yer de veba olduğunu duyduğunuz zaman siz o bölgeye gitmeyiniz, o yer de bulunursanız da oradan ayrılmayınız.. Dediğini duydum.

Bu hadise Hz.Ömer’in tevekkül ve kader anlayışına güzel bir ifadesi ve tarihi bir şahididir.

İkinci olan Uhrevi işlerde de: Hz. Ömer Cenab-ı Allah’a layıkı ile kulluk yapamadığından dolayı üzülür. Bazı sahabeler;

-Ya Ömer sende mi bu konu da ağlanıyorsun? Sen Aşire-i mübeşşeredensin (cennetle müjdelenen on kişiden birisin) demeleri üzerine Hz.Ömer;

- Evet ben bu dünya da iken cennetle müjdelendim. Fakat Cenabı Allah(c.c)’ın vadi şarta tabidir. Söyleyiniz bana Ömer r.a namazlarını terk ederse, orucunu tutmazsa, ibadet etmezse, Müslümanların hakkını hukukunu gözetmezse cennete girebilir mi?

İşte uhrevi amellerde tevekkül şekli, en canlı şekilde ifade edilmiştir. Benim kalbim temiz ibadet etmesem de Allah c.c beni affeder diye düşünenlere en güzel örnektir.

Bu konuda Cenab-ı Allah Kuran-ı Kerim de şöyle buyurmuştur:

Kıyamet hakkında bilgi Allah katındadır. Yağmuru o yağdırır annenin rahminde ki olanı o bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını başına ne geleceğini bilemez yine hiç kimse nerede öleceğini de bilemez şüphesiz Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır.(Lokman 34). İnsanların bilmediği yalnız Allah’ın bildiği şeylere gayp denir. Atmosfer de hiçbir işaret olmadan yağmurun ne zaman yağacağı bilinemez. Çocuk ana rahmine düşerken kız mı erkek mi olacak bilinemez. Çocuk büyüyünce iyi mi, kötü mü olacağını da kimse bilemez fakat dünya hayatında her şey hakkında tüm tedbirler alınmalıdır. Çocuklarımızı İslam ahlakı ile yetiştirebilirsek, kötü huylu olmaktan kurtarabiliriz. Tedbir al sonra tevekkül et, yaratana sığın.

Sonuç olarak, şu pandemi günlerin de bazı insanlar eğer ecelim gelmiş ise öleceğim. Ben duamı yapar Allah’a sığınırım. Neden maske takayım, neden evde kapanıp kalayım diyerek istedikleri gibi davranıyorlar. Bunların çoğu da ağır hastalık geçiriyor. Hem kendilerine yazık ediyorlar hem de başkasına bulaştırıyorlar. Bir de milletin parası ile tedavi oluyorlar. Tedbirlerini alsalardı belki hastane köşelerin de, evlerin de sıkıntılı günler geçirmeyeceklerdi. Ev halkına ve çevresine sıkıntı vermeyeceklerdi. Tevekkül bu mudur?

Kaza ve kader konusunu tevekkül bahsinden sonra inşallah anlaşılır şekilde izah etmeye çalışacağım. Hayırlı cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.