Gusül (Boy Abdesti)

Müslümanlığın temel şartlarından olan ergenlik çağına gelmiş erkek ve kadınların mutlaka bilmeleri ve yapmaları gereken bir ibadettir.

Hayatımızda olmazsa olmaz bir yeri vardır. Müslümanlığı yeni kabul eden bir gayri müslimin bile ilk şart olarak boy abdesti alması gerekir. Mübarek Cuma gününde bu konuyu işlemeyi kendime bir borç bildim. Çünkü imam iken ve sonradan öyle olaylarla karşılaştım ki hayretler içerisinde kaldım. Bildiğimizi zannetsek bile okumamızda fayda vardır. Gençlerimizin bu konuda çok gevşek davrandığını düşünüyorum.

Gusül (boy abdesti) nedir?

“Niyet ettim gusül abdesti almaya” diyerek bütün vücudumuzda kuru yer kalmamak şartı ile ağzımız ve burnumuz ile birlikte yıkamaktır. Öyle ki iğne ucu kadar bile kuru yer kalmayacaktır.

Bayanlardan çokça karşılaştığım bir soru: saçımı daha yeni yaptırdım fakat gusül abdesti almam gerekecek bir durum oldu, başıma naylon geçirdim öyle yıkandım, başımı da mest ettim yahut tırnaklarımı yeni boyadım, gusüle neden engel olsun, üzerine su değdi gibi sorular. Suyun değmesi yeterli olmuyor, deriye temas etmesi önemli. Kimyasal maddeler deriye su geçmesini engellediğinden gusül abdestine mani olur. Kısaca mazearetsiz vücudumuzdan herhangi bir yeri yıkamadığımız zaman gusül abdesti almış olmayız.

Gusül abdesti ihtiyaç olduğunda muhakkak alınmalıdır. Farz bir ibadettir. Bu farzı yerine getirmediğimiz zaman diğer farz ibadetleri de yapamayız. Gusül abdesti almadan namaz abdesti alıp namaz kılamayız, Kuran- Kerim okuyamayız. Cünup iken yemek, içmek bile uygun değildir. (mekruhdur.) Cünup olan bir kimse fırsat bulduğu anda yıkanmalıdır. Çarşıda, sokakta dolaşması, hatta evde bile bulunması iş yapması uygun değildir. Fırsat bulamadığında hiç olmazsa ellerini, yüzünü, ağzını su ile yıkamalıdır.

Boy abdesti alınması gereken haller şunlardır;

  1. Erkekler de uykuda ihtilam olması
  2. Erkek ve kadının cinsel ilişkide bulunması, her ikisinin de yıkanması gerekir, farzdır.
  3. Uykudan uyanınca çamaşırında ıslaklık gören bir kişi rüya gördüğünü hatırlamasa bile yıkanması gerekir.
  4. Kadınların lohusalık hali ve adet hali bitince vakit geçirmeden gusül abdesti almaları lazımdır.

Burada şu bilgiyi vermek de fayda görüyorum. Annelerimiz adet hali bitince hemen gusül abdesti alır ve namazlarına başlar, emmek de olan yavrularına bırakın cünup iken emzirmeyi, namaz abdesti almadan süt vermezlerdi. Hatta ev halkına yemek bile yapmazlar. Bismillah demeden yemek yapmaya, çocuğunu emzirmeye başlamazlar. Cünup iken temizlik bile yapmazlar. Ninelerimizin kızlarına ilk öğrettiği şeyler bunlar.

Delikanlılar cünup gezemezler ilk fırsatta yıkanmaları lazımdır. Anneler babalar evlatlarına yardımcı olmalıdır. Ev halkı kalabalık ise genç çekinmeden annesine durumunu söyleyebilmelidir. Kış günlerinde soğuk su ile yıkanması zordur. Annenin başlıca görevi evlatlarının her haliyle ilgilenmesidir. Banyodan sonra temiz çamaşırlarımızı giymemiz gerekir. Üzerimizde avuç içimizden büyükçe bir pislik (idrar) varsa namazımız olmaz.

Gusülün farzı 3 tür.

  1. Ağzı su ile çalkalamak
  2. Burnumuza bolca su çekip temizlemek
  3. Bütün vücudu yıkamak

Yıkanırken saç diplerimize, sakalımıza, göbek boşluğuna, yüzüklerimizin altına, küpe deliklerimize suyun değmesini sağlamamız gerekir. Banyoya sol ayakla gireriz. Banyoya girerken veya yıkanmaya başlarken içimizden duyulmayacak şekilde “ Yarabbim, niyet ettim gusül abdesti almaya” diye niyet ederiz. Bunu söylemeyi unutsak bile gusül niyetiyle banyo yapsak kabuldür. Yalnız bilerek gusüle niyet etmez isek gusülümüz kabul olmaz. Bir Müslümanın kasık ve koltuk altı bir arpa boyu olduğunda yahut iki üç hafta ara ile temizlenmelidir. Vücudumuzda pislik varsa ve avret mahali temizlenmelidir. Namaz abdesti gibi abdest alırız, sonra bütün azalarımızı üçer defa yıkarız. Dökme suyu ile yıkanıyorsak en az üç litre kadar su yeterlidir. Duşta yıkanıyorsak ihtiyaçtan fazla su kullanmak mekruhdur. Banyoda uzun süre durmak da uygun değildir ( mekruhdur). Kimsenin görmeyeceği yerde yıkanmalıyız. Kadınların birbirlerine çıplak bakmaları, erkeklerin de göbek ve diz kapaklarına kadar açık yerlerine bakmaları haramdır. Bu duruma çok dikkat etmeliyiz. Umumi banyolarda, kaplıcalarda hoş olmayan görüntüler ortaya çıkmaktadır. Ayıptan öte günahtır. Müslümanların üzerinde titizlikle uymaları gereken bir konudur.

Banyodan sağ ayakla çıkmak sünnettir. Sıcak havalarda denizde, gölde, akan sularda ağzı burnu yıkayıp suya dalıp vücudumuzu ovalayıp çıkmakla gusül yapmış oluruz. Pazartesi ve cuma günleri boy abdesti almak sünnettir. Müslümanın vücudu, elbisesi, yediği ve yattığı yerler temiz olmalıdır. Dinimiz temizliğe önem vermiştir.

Kuran-ı Kerim’de ilk emir ‘Oku’dur. Ondan sonraki ayetlerde “Ey elbisesine bürünen peygamber, kalk Allah’ın dinini inanmayanlara gelecek azaptan korkut. Elbiseni de temiz tut” olmuştur( Müddessir suresi).

Temizlikten çokça bahsedilen şu günlerde İslam’ın temizliğe verdiği önem daha iyi anlaşılmaktadır. Temizlik konusunu önümüzdeki hafta da anlatmak üzere hayırlı cumalar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.