Hz. Ömer

Geçen hafta Cuma günü Hz. Ömer’in İslamiyeti kabul etmesi ve peygamberimiz Hz. Muhammed' (s.a.v.)in yanından ayrılmadığını yazmıştık. Halife olunca da İslamiyet’e yaptığı hizmetleri ve idareciliğinden bahsetmiştik. Bu haftada hoşgörülü olması ve yaşantısından bahsedeceğim.

Hz. Ömer'in mütevazi bir yaşantısı vardı. Hurma bahçesinde çalışır, yorulunca ağacın altında yatardı. Medine’ye gelen yabancı misafirler bu durumu görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyordu. Çünkü ülkelerin de devlet adamlarının yaşayışları lüks içerisinde idi.

Hz. Ömer bir gece arkadaşı ile Medine’nin kıyı mahallesinde dolaşırken bir evden çocuk ağlaması duyuldu, hemen eve seslenip durumu öğrendiler. Evde yiyecek bir şey olmadığından çocuklar aç idiler. Hz. Ömer koşar adımlarla hazineden un çuvalını yüklenip o eve geldi. Arkadaşı neden kendisinin taşıdığını, başkasından çuvalı gönderebileceğini söylediğinde; şöyle demiştir. "Ben bütün Müslümanlardan sorumluyum. Kıyamet günü bunun hesabını nasıl verebilirim."

Çok mütevazi idi. Azimle, çalışarak, emekle bir yere gelebilen insanların en güzel örneğidir.

Sorumluluk sahibi idi. Memleket sınırları içindeki her olumsuzluğu kendinden bilirdi. Medine'de yaşanan kuraklık sebebinden alnını secdeye koymuş; 'Allah’ım benim yaptığım hata ve günahlarım yüzünden Müslümanları cezalandırma' diye dua etmiştir.

Yaratılış itibari ile çabuk parlayan ve gözü pek idi. Hataları yüzüne rahatlıkla söylenebilirdi. Dinler; eğer kusuru var ise hemen hatasından vazgeçerdi. Medine kırsalında bir kadın rahatlıkla yüzüne bakarak, halife nereden benim halimi bilecek, sırtı pek karnı tok ki diyebiliyordu.

Hz. Ömer hazineden kendine ve oğluna düşen pay ile bir gömlek diktirir. Sırtında yeni elbiseyi gören bir Müslüman onu nereden aldığını sordu. Halife Hz. Ömer hiç kızmadan birde teşekkür ederek bu kumaşın hesabını vermiştir.

Sade ve fakir bir yaşantısı vardı. Sahabenin önde gelenlerine (Beytülmal) devlet hazinesinden ne kadar maaş alması gerektiğini sordu. Sahabeden şu cevabı alır. "Ümmetin fakirlerinin geçinebildiği bir miktarda (günümüzün asgari ücreti) kadar ücret alması uygun görülmüştür. Kendileri de memnuniyetle kabul etmiştir."

Adaletten hiç taviz vermezdi. Şam valisi olan Hz. Muaviye bir gayrimüslime haksızlık yapmış, bundan haberdar olan halife Ömer bakın nasıl onu ikaz etmiştir.

Daha İslamiyet’i kabul etmemişlerdi Hz. Ömer'le Muaviye ortak ticaret yapıyorlardı. Başka memleketlerden hayvan alıp satıyorlardı. Haksızlığa uğramışlardı. Durumlarını şehrin emirine bildirdiler. Emir bunları çok güzel karşıladı haksızlıklarını giderdi. İkramda bulundu. Yalnız şehirden ayrılırken ayrı kapılardan çıkmalarını istedi. Hz. Ömer'le Muaviye birde ne görsünler. Kendilerine haksızlık eden insanlar darağacında sallanıyorlar.

Hz. Ömer Muaviye’yi şu kadar kısa yazı ile uyarmıştır. (Ben Nuşirevan dan daha  adaletliyim)

Yakınlarını devlet idaresine asla karıştırmamıştır. Hak eden, başarılı, zeki ve işi en iyi bilen insanları iş başına getirmiştir. Kendileri de ömrü boyunca vaktini hiç boş yere harcadığı olmamıştır. Ailesine ayıracak vakit bile bulamıyordu. Müsriflikten ALLAH'a sığınırdı.

Ehli beyte(Peygamber ailesine) o kadar hürmet gösteriyordu ki; kurtuluşa erebilmek için Hz. Ali’nin kızı Ümmügülsüm ile evlenmiştir.

Peygamber(sav) tarafından cennetle müjdelenen on sahabeden biri olduğu halde "sevaplarım ve günahlarım denk düşse ona bile razıyım" derdi.

Peygamberimiz Hz. Muhammed ile bütün savaşlara katıldığı halde şehit olamadığına hayıflanıyordu. Şehitliği ulaşılamayacak bir makam görüyordu. Sabah namazını Peygamber mescidinde namazı kıldırırken bir gayri Müslim köle tarafından hançerlendi. Ruhunu teslim etmeden kendisini kimin vurduğunu sordu Müslüman olmayan birinin hançerlediğini öğrenince şükretti. Çünkü bir Müslüman bir Müslümanın kendisi yüzünden öldürülmesini ve cehennemde yanmasına gönlü razı gelmiyordu. On dört asırdan beri Hz Ömer’in adaletinden bahsediyorsak işte sebebi bundandır. Allah onlardan razı olsun bizlere Hz Ömer gibi azimli çalışkan ve adaletli olabilmeyi nasip etsin.

Cumanız mübarek olsun…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.