Allah'ın insanlara lütfettiği nefis ve akıl

Bugün sizlere düşünmemiz gereken çok önemli bir konudan bahsedeceğim. Allah c.c. insanlara ana rahminde ilk oluşan kalp ve ardından ruh bahşetmiştir. Kalp vücutta tek olarak bulunur ve kolay kolay arızalanmayan bir organdır. O durduğu zaman bütün organlar durur. Allah'ın bedene verdiği ruh da görevini tamamlayıp bedenden ayrılır. Fakat ruh ölümsüzdür. Ruhlar âlemine yükselir.

Kalp ile ruh, nefis ile akıl insanoğluna verilen birer cevherdir. Kuran-ı Kerim’de bunların varlıklarından bahsedilmektedir.

Allah c.c. insanlara ve diğer canlılara en lüzumlu olan havayı da yaratmıştır. En fazla üç dakika havasız kalmamız ölmemize sebep olabilir. Vücudumuzun yarıdan fazlası olan su da içmemiz için her yerde bize ihsan edilmiştir. Bize verilen bu iki nimetten daha az lüzumlu olan yeme, giyinme, barınma, iyileşebilmek için ilaç gibi şeyleri çalışmadan elde edemeyiz.

Hayvanlar acıkınca otlar, karnı doyunca yatar. Susayınca suyunu içer fazlasını bırakır. İnsanoğlu böyle midir? Burada asıl konumuz nefis dediğimiz İlahi kuvvet devreye girmektedir. İnsan bıkmadan çeşitli yiyecekler temin etmeye çalışır. Çeşitli elbiseler edinmek ister. İhtiyacından çok büyük evler yapmak için çabalar. Örnekleri çoğaltabiliriz. Bunlar, bize verilen nefis ve yapılacak işlerin planlayıcısı akıl ile olmaktadır. İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran aklımız sayesinde nefsin istediği iyi ve kötü şeyleri ayırabiliriz.

Nefis kendine hoş gelen şeyleri ister. Elinde olanın daha lüksünü arzular. Onu elde edebilmek için bıkmadan usanmadan çalışır. Bazen çok kazanayım diye haram kazanca yönelir. Bazı insanlar yüksek makamlara gelebilmek için her türlü torpile başvurur ama yaptığı haksızlığın sonucunu hiç düşünmez.

İnsanoğlu nefsin isteklerini karşılarken aklımız bazen iyi ve kötü istekleri ayırmada zorlanır. Aklımız nefsin aşırı isteklerini elinde ölçü olmadan ayırt etmesi zordur. İşte bu yüzden Cenab-ı Allah peygamberler göndermiştir. Onlara indirdiği kitaplarla nefsi nasıl terbiye edeceğimizi bildirmiştir. İnsan aklı Allah’ın c.c. gönderdiği dine (İslam’a) uymamız gerektiğini kalbe bildirir. Kalp bunu dinleyip İslam’ın bildirdiği kaidelere uyunca insan saadete ulaşır. Nefsimiz huzura kavuşur. Buna da nefis terbiyesi denir.

İnsan ilahi dine (peygamberimiz Hz. Muhammed ve son gelen kitap Kuran-ı Kerim) uyarsa yediği, giydiği, kullandığı ihtiyaçlarını helalinden kazanır. Nefsinin gadabına (hırçınlığına) uymaz. Kimseye zarar vermez. Güçlü ise zayıfı ezmez. Adaletli davranır. Yayın organlarından görüyoruz ki; yolda aç, zavallı hayvanlara tekme atanlar, zevkine arabasını üzerlerine sürenler, gariban çocuklarla dalga geçenler, ister okumuş ister cahil olsun hiç fark etmez; bunlar nefsine uyan dinden uzak zavallılardır. Hz. Ali savaşta düşmanı tam öldürecek iken adam, Hz. Ali’nin yüzüne tükürür. Hz. Ali onu öldürmekten vazgeçer. Adam Hz Ali'ye şöyle der:

-Eğer senin yerinde ben olsaydım boynunu koparmakla kalmam eziyet ederek öldürürdüm. Karnını yarar, ciğerlerini dışarı çıkarırdım. Hz. Ali: "Ben seni Allah'n düşmanı diye öldürecektim. Ama sen yüzüme tükürünce nefsime yenik düşerek sana kızdığımdan öldürmüş olacaktım. Bu da bir Müslüman olarak bana yakışmaz" der. Adam oracıkta Müslüman olur.

Bazı imanı ve ameli zayıf olan, nefislerine yenilen insanlar, "elin adamı hamutu ile götürüyor ben bu kadarcık almışım ne olacak" derler. Bunlar hakkında peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), 'kalbi kararan zavallılar' diye bahsediyor.

Ülkemizde Elhamdülillah çoğunlukla Müslüman olmaktan gurur duyuyoruz. İslamiyet'i öğrensek, nefsimizi yenip namaz kılsak, oruç tutsak, kazandığımızdan garibanlara yardım etsek, helal ve harama dikkat etsek, adaletli davranıp hak yemesek inanın şu kısacık ömrümüzde çok mutlu ve huzurlu oluruz. Ölünce ahirette de hesaba çekilmekten kurtulur, cennete gireriz.

Ya Rabbi! Bizi bu Cuma gününde nefsini terbiye edenlerden olmayı nasip eyle. Bu dünyada ve ahirette iyilikler ver. Amin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.