Virüsten Daha Tehlikeli

"Dostlar zor zamanda işe yararlar,

Gerçek dostluk o zaman belli olur.

Yoksa sofra başında, düşmanlar bile dost görünürler."

Sadi Şirazi

Virüsten Daha Tehlikeli 1

Dünyayı kasıp kavuran bir virüs olayı var. Olayın ne olduğunu tam analiz edemesek de bir sorunla karşı karşıya olduğumuz kesin. Ülke olarak bu zor zamanları atlatacağımıza inancım tam. Gel gelelim bu iş geçecek, ama delip de geçecek. Toplum olarak bin yılda oluşturduğumuz gelenekleri, bizi biz yapan değerleri, 15 gün gibi kısa bir sürede yerle bir etmeye ve tamiri imkansız yaralar açmaya başladık. Yaşlısına hürmeti erdem sayan, otobüste gençlere yaşlılara yer vermiyor diye kızan bizler bir anda tüm yaşlılarımızı hedef tahtasına koyduk, hepimizin bir gün yaşlanacağını unutarak. Belki virüs bizleri öldürmüyor ama insanlığımızdan, değerlerimizden çok şey alıp götürüyor. İyi günde iyi insan olmak kolaydır. Önemli olan zor zamanlarda insanlığımızı değerlerimizi kaybetmemektir. Yaşlandıkça insan çocuklaşır bu süreçte çocuklarımıza nasıl davranıyorsak, yaşlılarımıza da öyle davranmak umuduyla. Unutma, her fani öyle yada böyle ölümü tadacaktır. Rabbim ölümün bile hayırlısını güzelini nasip etsin.

Virüsten Daha Tehlikeli 2

Yalan Bile Utanır Oldu

Evet bir ekip var, bulduğu her fırsatı, her durumu bu ülke insanını ayırmak, birbirine düşürmek için kullanan. En son yaptıkları ise yalanın bile ağzını açık bıraktı. Çin gönderdiği test kitleri için para almamış. Ülkenin büyük bölümünün bu yalan bile olamayacak duruma inanmasına mı üzülelim, inandığı yalanı içselleştirip gerçeği kabul etmemesine mi üzülelim. Bu yalandan yola çıkarak yalana inananlara değil de ülkenin kurucusuna laf etme hakkı bulanlar da ayrı bir garabet içerisinde. Yoksa durum ile ilgili gerçeği açıklayan ve zor süreçte mücadele eden bakanı linç etmeye çalışmasına mı üzülelim. Son dönemde bu ekip o kadar iyi çalışıyor ki bu konuda herkesin bir şeylere inanmadan önce önüne arkasına, olma ihtimaline iyice bakması gerekiyor. Yoksa inandıktan sonra geri dönmüyor. Öyle bir hazırlıyorlar ki yalana inananlar da yalan olduğunu açıklamaya çalışanlar da adamların ekmeğine yağ sürüyor.

Virüsten Daha Tehlikeli 3

Eba’da Gözüne Başörtüsü Takılan Cahil

MEB, okulların tatil edilmesinden sonra öğrencilere uzaktan eğitime başladı. Dün başlayan çalışmada o kadar eksikler var ki hayret edilecek bir durum. Ama aydın geçinen bir cahilin yaptığı saçma sapan iğrenç konuşmalarından dolayı eleştirileri yapmamıza engel oldu. Eleştirilecek onca durum varken gözüne başörtülü öğretmen takıldı. Emin olun bu zihniyet virüse rahmet okutur. Can Ataklı’ya söylenecek çok şey var ama maalesef bu ülkede aydın geçinenlerin böyle akıl almaz bir durumları var.

Eba İle İlgili Eleştirilerim

  • 6 dakika olan dersler var bu kadar sürede ders mi olur?
  • Uzaktan eğitimde beden dersi adı altında hala çözmeye çalıştığımız bir ders var.
  • Belki de en önemlisi günümüz çocuklarına ulaşması imkansız yetersiz animasyonlar var.
  • Eba’nın ilk gününde böyle bir ortamda çocuklara idam sahnesi izletmek nasıl bir zihniyettir.
  • Bir hadsizin saçma sapan düşünceleri konuşmaktansa bir an önce bakanlık bunları daha iyi hale getirmek için çalışmalı.

Ne olacağını bilmediğimiz şu dünyada kesin olan ve değişmeyen tek gerçek hepimizin bir gün öleceğidir. Ölümün kaçınılmaz olduğu dünya da insanlığımızın ölmemesi umuduyla.

Yazdım gitti okumanız umuduyla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Enver Everdi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor Bu Sezonu Nasıl Tamamlar?