Bütün Gazeteciler Eşittir Ama Güngör Arslan Daha Eşittir

"Belli bir amaçla söylenen yalan, en ahlaksız yalan biçimidir ama en çok o işe yarar."

Finley Peter Dunne

Ülke gündemi malum uğraştığımız sorun ortada Corana Virüsü. İşte Kocaeli Gazetesi olarak resmi kurumlarca teyid edilmemiş hiçbir Corana haberini yayınlamama kararı aldık. Birçok meslektaşımızın da aynı hassasiyetle davrandığını görüyoruz. Gelin görün şehrimizin iki duayen gazetecisi gözlerini karartmış insanların haber alma özgürlüğü için kendini parçalıyorlar. Öyle bir aşka gelmişler ki sanırsınız mesleğe bugün başlamışlar, gazetecilikte ilk günleri. Dün bir haber yaptılar. Emniyet tarafından gece haberle ilgili gözaltına alındılar. Duayen İsmet Çiğit benim haberim yok ben yapmadım dedi emniyetten serbest kaldı. Diğer duayen mahkemeye sevk edildi. O ne dedi bilmiyoruz ama o da serbest bırakıldı.

Şimdi bu duayenler fıtratlarının gereğini yapıyor. Onların işi bu. Başka türlü adlarından söz ettirmeleri gündem olmaları imkansız. Bu yüzden ben onlara laf söylemeyi bıraktım. Gazete olarak da ne gözaltına alınmalarını ne de serbest bırakılmalarını haber yapmadık. Yaşanılan süreç sonrası cevap bulmasını istediğim sorular var:

  • Bu duayenler TC vatandaşı değil mi?
  • Genel Yayın Yönetmeni olarak haberim yok diyerek sorumluluktan kurtulabiliyor muyuz?
  • İki duayenimiz aynı gazetede birbirlerine haber mi atlatıyorlar?
  • Yaptıkları ve gözaltına alınmalarına sebep olan haber linki hala nasıl açık durabiliyor?
  • Serbest kaldıklarına göre yaptıkları doğru mu?
  • Yaşanan hadiseden yola çıkarak istediğimiz haberi yapabilir miyiz?
  • Duayenler her bitmeye yaklaştığında reklam kokan bu hareketler sadece tesadüf mü?
  • Kanunlar uygulanmayacaksa devlet eliyle bunların reklamı yapılmış olmuyor mu?

Ve en önemli soru bu duayenler kaç defa kanunları çiğner, hangi suçu işlerse tutuklanabilir?
Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim hiçbir meslektaşımın tutuklanmasını istemem. Ama bu duayenler benim meslektaşım değil. Buradan gencecik gazetecileri çarmığa asmak için yarışan gazeteciler bunlara gelince sesiniz niye çıkmıyor. Genç gazetecilere aslan kesiliyorsunuz bunlara gelince süt dökmüş kedi oluyorsunuz. Tarih siz sahte kabadayıları da not ediyor bilesiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Enver Everdi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 27058952


Varnish cache server