İzmit’te Kim Bu Hayırsever?

Öncelikle Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili 6 ay yazı yazmama sözümü çiğnediğim için tüm okuyucularımızdan özür diliyorum. Olağanüstü gelişen durumdan dolayı eleştiri hakkımı 15 gün önceye alıyorum.

İzmit’in gündemine oturan ve gereksiz bir tartışmaya dönüşen Dj ile ilgili söyleyeceklerim var.

Eleştirenlere

  1. Bu tür organizasyonlar ihtiyaç ve şahsi kanaatim yapılması yönünde
  2. Belediye Başkanı olarak Fatma Hanım’ın tüm süreçlere hakim olması imkansız
  3. Her olayda top yekün taarruza geçmek ve olayı önemsiz hale getirmek
  4. Eleştiri dozunu ayarlayamayıp yanlış yaptığı durumu bile Fatma Hanım’ın lehine yazdırmak
  5. Olayda asıl eleştirilecek konuları görmezden gelip detaylara takılmak

 

Fatma Kaplan Hürriyet ve İzmit Belediyesi’ne

  1. Önceki süreçlerde olduğu gibi yine yeniden tekrar eden krizi yönetememe hastalığı
  2. Süreç esnasında basına ve eleştiriye göre şekil alıp tutarsız yapılan açıklamalar
  3. Gereksiz ve beyhude inkar etmeler yaşanan olayı görmezden gelmeler
  4. Geçmiş dönemde yapılan hataları sürekli kalkan olarak kullanma çabası
  5. 5 buçuk aylık belediye başkanı olarak özgürlük ve baskıdan şikayet eden bir insan olarak bulduğu her fırsatta basını tehdit etme çabası

Eleştiri yapanlarla ilgili söyleyecek çok bir şey yok zamanında Fatma Hanım muhalefetken yerli yersiz birçok konuda eleştiriler yaptığını gördük. Bizim ülkede muhalefet olmak böyle sakat bir şey. Muhalif olan kim olursa olsun sonuç değişmiyor.

Gelelim beni ilgilendiren kısmına. Dj ile ilgili bu konular ortaya çıktığında Fatma Hanım çıkıp evet İzmit için güzel işler yapmaya çalışıyoruz bundan sonra daha dikkatli davranacağız deseydi konu buralara gelmezdi. Bunun yerine kendisi yapmış yapmamış ortaya koyduğu profili sıkıntılı bir Dj’yi tüm İzmit’i ve basını karşınıza alıp neden savunursunuz daha da garibi basını bu konuyla ilgili neden tehdit edersiniz? Buradan Başkan’a açık çağrı yapıyorum mahkemeye verecekseniz beni verebilirsiniz. Mahkeme demişken Belediye Başkan adaylığınız döneminde Romanlarla ilgili haber yapan gazeteyi mahkemeye vereceğinizi ve bu işin peşini bırakmayacağınızı söylemiştiniz aradan 6 ay geçti o gazeteyi mahkemeye verdiniz mi? Verdiyseniz ne durumda? Belediye başkanı olmadan önce basına uygulanan baskılardan ve ayrımcılıktan şikayet eden bir insan olarak başkan olduktan sonra basına ne tür baskılar ve ayrımcılık yapıyorsunuz kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklar mısınız?

Buradan Başkana ve başkana yapılan eleştirilere kızanlara soruyorum Fatma Hanım ne yaparsa eleştirebiliriz? Geçmiş dönemlerde yapılanlardan dolayı Başkan ne yaparsa yapsın doğru mu olacak. Örneğin ana babaya küfür edebilir mi? Basını her olayda tehdit edebilir mi? Halk beni seçti diyerek her şeyi kendine hak görebilir mi? Ne yazayım başkanıma sadece Her şey Çok Güzel Olacak Gülümse İzmit mi yazalım? Başka bir şey yazma hakkımız yok mu? Sürekli kendinizi geçmiş ile savunmayı ne zaman bırakacaksınız? Dün dünde kaldı artık yeni şeyler söylemek lazım Sayın Başkanım…

Tüm bu yaşananlarda herkesin görmezden geldiği daha önemli bir detay var. Biliyorsunuz Fatma Hanım Mehmet Erdem Konseri ile başladı sonra Volkan Konak ve Sanat Fest ile devam ediyor. Başkan yapılan eleştirilere şöyle bir savunma yapıyor Belediyenin kasasından bu işler için para çıkmıyor. İlk başta hoş güzel geliyor. İzmit’e sanatçılar geliyor insanlar eğleniyor ve belediyenin kasasından tek kuruş çıkmıyor. İyi de nasıl oluyor bu iş? Kim bu hayırsever? Sadece İzmitliler eğlensin diye bu parayı harcayan hayırsever kimdir? Ne karşılığında bu hayır işini yapmaktadır? Hiçbir beklentisi yok mudur?

İzmit halkı eğlenceli zaman geçirsin diye yüzbinlerce lirasını gözünü kırpmadan veren hayırseverle tanışmak kendisine teşekkür etmek hakkımız değil midir? Bu sorular Dj kadar önemli değil midir? İşin bu tarafını kimse neden sorgulamaz?

Son olarak Dj olayı patlar patlamaz halktan gelen tepkiler üzerine haberi yapan daha sonra haberine kırk takla attıran gazete görünümlü yayın organları iktidar kim olursa olsun siz hep güçten ve çıkardan yana olmaya devam edeceksiniz. Bir duruş sergilemeniz yazdıklarınızın söylediklerinizin arkasında durmanız imkânsız. Bu yüzdendir ki sizinle bizim aramızda irice bir fark var. Bu fark hiçbir zaman kapanmayacak.

Olayın ortaya çıkması ile tepki veren ve konuyla ilgili olması gerekeni yapan ADD ve Taylan Bingöl’ü tebrik ediyorum. Bir şeyler düzelecekse ve İzmit gerçekten gülümseyecekse bazı konularda hemfikir olmamız ve yapılan yanlışları dile getirebilmemiz gerekmez mi?

Yazdım gitti okumanız ve okutmanız dileğiyle.

Not: Belgeleriyle yaşanan Dj olayındaki komedi ve Fatma Hanım’ın Hangi gazeteyle nasıl bir iş birliği için de olduğunu yarın bu köşeden okuyabilirsiniz.

Belgelere ve bahsi geçen yazıya ulaşmak için tıklayınız...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Enver Everdi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Melih - Harika tespitler, ayrıca ADD başkanı Taylan BINGÖL'ü de tekrar tekrar kutlamak lazım. Takıp edilmesi gereken genç ve gelecek vaad eden bir arkadaş

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 11 Eylül 08:32

Anket Kocaelispor Bu Sezonu Nasıl Tamamlar?