Bir Amerikan Hikayesi

Günlerdir dünya kamuoyunu meşgul eden Donald TRUMP’ın domino taşı gibi belki de birbirini takip edecek olayların sürecini önceden hesap ettiği ortada ki; günlerdir D.Trump ve yönetiminin olağan bir tavır dışında dünyadaki gelişmelere karşı sergiledikleri hiçbir tepki yok ortada.

Dünyanın tüm enerji kaynaklarına bir şekilde el koyma hakkını kendinde gören ABD stratejisi bu sefer de kendince oynadığı oyunda 9-10 hamle sonrasında rakip tüm süper güç adaylarına diz çöktürecek bir hesap yapmış olmalı ki; bizce başta İslam Dünyasını ayağa kaldıracak ve İslam Dünyasının küresel emperyalizme karşı diğer toplumlarla bir araya getirip karşısına çıkaracak Kudüs hamlesini yapmış durumda.

Yine hesapta her bir rakip, piyon ve diğer taşlarını görüntüde ABD’nin istediği kaos yönünde hamle yaparak kullandığını salık verse de esasen bu küresel siyasi akıntı, ABD Yönetimini olmasa da Amerikan Halkını BM kararına mühür basan 128 Ülkenin uyarıları doğrultusunda hüşyar edecek gibi.

Tarihin kaynayan kazanı Ortadoğu’da mevcut petrol babalarını haraca bağlamışken ABD’nin her yıl kendi bütçesinden beslediği İsrail Karakol Toplumu’nu neredeyse tüm dünya kamuoyunun hedef vitrinine yerleştirmiş olması, şahsen bana bugüne kadar hiç yaşanmamış bir antisemitizm-yahudi karşıtlığını ateşlediğini düşündürtüyor.

Küresel çapta karada ve denizde yaklaşık 300 askeri üsle konuşlanan bir gücün kendi “Medeniyetler Çatışması Tezine” uygun olarak geçmişten farklı bir şekilde de olsa 3.Dünya Savaşını tek başına başlatmaya niyetlendiği ortadayken, özellikle kendi toplumu ve diğer dünya kamuoyularından gelecek ters şiddeti hesaba katmadığı da açık ve net bir şekilde ortadadır.

Pekâla, işin teorik kısmı bu iken somut düzeyde ABD nelere sebep olabilir?

Evvela Kudüs meselesiyle birlikte öncelikle İslam Dünyasından sonra da diğer küresel emperyalizme karşı devlet yönetimi ve toplumlarda tepkiler inceden inceye büyürken bu süreçte İsrail Piyon Yönetimi kendisine mahkum olduğu ABD gibi bir süper gücün onu sürüklediği alevli rolü küresel çapta yalnızlaşmaya rağmen oynamak zorunda kalacaktır.

Hatta içeriden buna itirazlar yükselip te tehlikenin farkına kendi açılarından uyananları da hunharca bastıracaklardır.

Yine ilk etapta kendi güvenlik ve geleceklerini ABD’nin jandarmalığında gören Petrol Yönetimleri de toplumlarının ve İslam Alemi’nin tepkisi karşısında sertleşip zülme girişecekler muhtemelen ancak bu tavırla da kendi sonlarını hazırladıklarının farkına vardıklarında iş işten geçmiş olacaktır.

En önemli gelişmelerden biri de küresel çapta dolara endeksli piyasalarda oluşacak Ekonomik Tsunami, develüasyonlarla Amerikan Merkez Bankası FED’in kasasına kanlı sermaye akışına başlayacak derken günümüz iletişim ağlarından gelebilecek Yeni Para Trendi’nin etkisiyle bu tsunaminin dalga boyu etkisi tek haneyle sınırlı kalacağa benziyor.

Sözün kısası; yaklaşık 400 yıldır Osmanlı ve Türkiye olarak bizleri de dünya çapında etkisi altına alan Keşifler-Endüstri-Teknolojik Çağın romanını yazan Amerikan başrolümüzün hikayesi sona doğru yaklaşmakta veya en azından başrolden düşmektedir.

Nitekim SÜPER GÜÇ anlamında GELİŞME, sahibine KÜRESEL ÇAPTA genişleme imkanı sağladığı gibi diğer bir taraftan da onu dönüştürür ve yeni bir hikayenin doğmasıyla sonuçlanır. Amerika Birleşik Devletlerinin, 5 adet Amerika Devletine dönüşebileceği gibi..

Tabii ki Amerika ve İsrail geçmişin bilgeliğinden ders çıkartıp uzlaşı ve dünya kardeşliğine yanaşırsa sonuç farklı olacaktır elbette.!

Ruhen ve bedenen hem yerel hem küresel düzeyde sağlıcakla kalınız…!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurettin Yiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket SAYIN OKUYUCUMUZ HABERİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?