Neyin Peşindesin Gelibolu Kızılay Müdürü

Etnik ayrımcılık insanlık tarihininönemlihastalıklarındanbirisidir. Dünyaüzerinde farklı etnikkimlikten, farklı renkten,farklıkültürden topluluklarayrısınırlariçindebulunabilmiştir.

Bazen deaynısınırlariçindebufarklılıklarbirlikteolabilmiştir. Ayrısınırlar dabilesorunlar yaşayanfarklılıklar,beraberoldukları zamanadaleteriayetetmeninzorunluluğunuveayrımcılıkyapmamanınöneminihissetmişlerdir. Farklıkimliklerbirbirlerineolumluyaklaşsa daonlarıyönetenkamuidaresi ayrımcıuygulamalaryapıyorsatoplumsal barışısağlamakyinezorlaşmıştır.

HattaTürkiye’deolduğugibietnik ayrımcılığıkurucuideolojininanaesaslarıhalinegetirme gayretivar iseoradatoplumsaladalettenvetoplumsalhuzurdanbahsetmek artıkmümkündeğildir. Etnikayrımcılıkgünümüzdeartıkçokönemlibirsorunhalinegelmiştir. Devletpratikleriileçözümsüzlüğeitilenetniksorunlarhergeçengünbu toplumadahaağır bedellerödetmektedirromanlara yapılan ayrımcılık en üst düzeydedir geçenlerde aldığım bir mail üzerineyazımı yazıyorum bu hafta köşemdeolayÇanakkalemiz’in Gelibolu ilçesinde yaşanmıştır.

Kızılay Başkanı olan Fahrettin Öztürk adındaki şahısgeçenler de düzenlenen iftar yemeğinde bir romankardeşimizin iftar yemeğine katılması ile başlamış Fahrettin Öztürk adındaki bu Kızılay Başkanı yerinden kalkıp roman kardeşimizin oturduğu yere gidip masadan kalkmasını veiftarını açmamasını yemek artarsa kendisine yemek verileceğini söyleyip roman kardeşimizi iftar sofrasından kovmuştur.

Olay tamamen ırkçılık ve nefret suçu içermektedir B.O. adında ki roman kardeşimiz ağlayarak iftar sofrasından uzaklaşmıştır.Hangi yetki ilesen sırf roman olduğu için bu kardeşimizi iftar sofrasından kovuyorsunDevlet hepimizin Devlet’i ve sen Devlet’in iftar yemeğini veriyorsun senin ne hakkın var adamına göre iftar vermekdaha öncedenGelibolu’da lisede müdürlük yaparken de romanlara karşı önyargılı ve romanlara defalarca ırkçılık yaptığınaldığım bilgiler içerisindedir.Bir Hadis-i Şerif’te, (Ramazan da bir misafire oruç açtırana Sırat köprüsünü geçmek kolaylaşır) buyuruldu. (V. Necat)

İftar vakti, oruçlunun ağız kokusu, Allah’u teâla’ya, her kokudan daha güzel gelir.

– Melekler, Ramazan’ın her gece ve gündüzünde, oruç tutanların af edilmesi için dua eder. Melekler günahsız olduğu için duaları kabul olur. Evet Fahrettin Öztürk güzel dinimiz de orucun ve iftar etmenin sevapları bunlarya senin iftar sofrasından roman olduğu için kovduğun oruçlu kardeşimizin hakkını nasıl ödeyeceksin, bedduasını nasıl temizliyeceksin,sana bir roman gazeteci olarak son sözlerim sen Kızılay Müdürüolmuşsun amaırkçılıktan insan ayrımından vaz geçmemişsin unutma kiHUCURÂT-13: Ey halk, sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi ırklara ve boylara ayırdık. ALLAH yanında sizin en değerliniz en erdemli olanınızdır. ALLAH Bilendir, Haberdardır.) diyor. Yüce kitabımız …

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fehmi Acar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket SAYIN OKUYUCUMUZ HABERİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?