VER MEHTERİ !

Takvimler 2002 yılını gösterdiğinde 3 yaşında olan bir çocuk bugün artık seçmen yaşına erişti , 7 yaşında olan çocuk ise şimdi askerliğini bitirip geldi hatta haftaya düğünü var herkesi bekleriz ! 2002 tarihinden bugüne dek tanık olduğumuz siyasi yaşantı geçmişteki yaşananlardan daha farklı ve o dönem çocuk olanlara ve onların tanıklık ettiği siyasi yaşama nazaran iktidarı ve muhalefeti ile daha sıra dışı ,daha agresif ,daha belden aşağı ve bilginin doğru yada yanlış daha hızlı yayıldığı buna da bilen bilmeyen herkesin bir siyasal analiz uzmanı gibi yorum kattığı farklı bir siyasi sürece tanıklık ediyor olmasıdır.

Yani saçma sapan gündemler ile mesai harcayan etliye sütlüye karışmayan, iktidarı üretime teşvik edecek baskıyı sağlayamayan bir muhalefet anlayışı ,daima şiddet dili kullanılan bir meclis ve siyasiler ,her defasında faturası halka mal olan kandırıldık söylemler, yanlış politikalar ve uygulamalar ile ekonominin , milli eğitimin bir cemaate ,sağlığın ise başka bir cemaate mecbur bırakıldığı yani eğitimden ,kültürden, bilimden ve ilimden uzak üretmeyen ve gelişmeyen bir siyasi düzen içinde büyüdüğü gerçeğidir.

Para kazanmak için mutlaka AK Parti teşkilatlarından birine girmenin yada orada olan kudretli birine yanaşmanın zorunluluk haline geldiği bir dönem yaşanıyor. Dün kıt kanaat geçinen birinin bugün siyaset sayesinde 1 milyonluk tekne sahibi olacağını düşünememiş ,siyasi büyüklerimizin Almanya’ya posta koyarken o sinir hali ile Mercedes marka makam aracına binip kapısını en sert şekilde kapatarak gideceğini hayal dahi edememişti.Lakin tüm bunlar hayaldi gerçek oldu…

2002 yılında iktidara gelen Ak Parti kendi döneminde yetişen gençlerin daha iyi ve donanımlı yetişmesi için doğru politikalar izleyemedi. Tam aksine sığ kalıplaşmış söylemler üreten ve tamamen gerçeklerden uzaklaşan bir gençlik ortaya çıktı. Bu durumda gençlerin suçu var mı?Aslında yeni nesil tam da istenilene doğru yol alıyor 2002-2017 arası 6 kere değişen Milli Eğitim Bakanı ve her gelen bakanın bir önceki bakanın uyguladığı sistemi sanki muhalefet partisi bakanı uygulamışcasına beğenmeyerek değiştiriyor oluşu yeni nesil ne yazık ki okula giden fakat okumayan, anlamayan ve tartışmayan (hakaret etmeyi tartışma zanneden) tabir yerindeyse ot gibi bir nesil yetişmesine ortam hazırlar durumda … Bir tarafta elinde akıllı telefon sürekli telefona bakan, kendi kendisinin resmini çekip sosyal medyada paylaşan, saçma sapan bir dil kullanıp güzel Türkçemizin içine eden, sorumsuz, bilgisiz, okumayan, tartışmayan, ana baba parasıyla yaşayan asalak bir nesil geliyor Yeni Osmanlı modeli haydi durma ver mehteri ! Bir tarafta ise hayatını idame ettirmeye çalışan ama sesi çıkmayan hem çalışıp hem eğitimini sürdürme mücadelesi veren, vergisini günü gününe ödeyen , çağrıldığında vatan görevine seve seve koşan, kendisini yetiştirip dünyadaki gelişmelerinin gerisinde kalmamak için çırpınan vatanına hayırlı ve onurlu bir birey olmayı gönüllü bir şekilde kabullenen vatansever genç nesiller içinde haydi durma ver mehteri ! Burada bütüne bakacak olursak gençler olarak ortak noktanın “Daima Şiddet Dili ve Sürekli Kandırılan Bir Yönetim Anlayışı” ile büyümüş olmaları, siyasilerin söylediklerinin gerçek ve doğru olup olmadığını çok iyi düşünmeleri gerektiğidir ! Eğer ki bu çocuklar doğruları öğrenmek istemez onları araştırmaya sorgulamaya alışmazsa ne acıdır ki yetişen bu genç neslin hepsi kayıp nesiller olacaktır. Aslında kaybolan yalnızca bu çocuklar olmayacak tarihteki son Türk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti de tıpkı Osmanlı Devleti gibi içindeki cahillerin, hırsızların, hainlerin yalanlarıyla ve cehaletleriyle yok olmaya yüz tutacaktır.

Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birkaç güzide sözü ile tamamlamak istiyorum . ‘’Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.’’ ‘’Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız: bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur.’’ ‘’Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar.’’ ‘’Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.’’ “Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. Din ait olduğu yerde, temiz vicdan sahnesinde yaşanmalıdır.

” Sevgi ,Saygı ve Hoşgörü ile kalın sağlıcakla”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serhat Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor Bu Sezonu Nasıl Tamamlar?