Mezun Olmak IMDB 9.1

Mezuniyet fotoğrafları üçer beşer sosyal medya hesaplarımıza düşüyor ve bir dönem mezunları daha üniversiteyi bitirip gelecek kaygısı bataklığına doğru yol almaya başlıyor.

Bu kaygıya sebep olan faktörlerden en önemlisi öğrencilerin ve ailelerinin üniversite hayatı boyunca yüksek beklenti içinde olmalarıdır. Öğrencilerin çoğu üniversiteye okulu bitirir bitirmez iyi bir iş bulunacağına dair inançla başlıyor. Fakat zamanla meslekleriyle ilgili detaylı bilgiler edindikçe ve üst dönemlerindeki öğrencilerin mezun olduktan sonra yaşadıklarına tanık oldukça bu inanç yerini yavaş yavaş karamsarlığa ve umutsuzluğa bırakıyor. Öğrenciler daha mezun olmadan gelecekleriyle ilgili kaygı yaşamaya başlıyorlar. Bir de bunlar yetmezmiş gibi ailelerine karşı mahcup olma duygusu eklenince durum iyice ağırlaşıyor.

Yeni mezun olma sürecini bu kadar zor yapan faktörlerden birisi ise bu dönemde belirsizliğin yoğun olarak yaşanmasıdır. Yüksek lisans mı yapacaksınız, KPSS’ye mi hazırlanacaksınız, özel sektörde iş mi kovalayacaksınız? Yoksa tüm bunlardan vazgeçip ticarete mi atılacaksınız? Okulunu bitirmiş, geleceğinin nasıl şekilleneceğine karar vermeye çalışan yirmili yaşlarında biri için gerçekten zor bir dönem.

Güzel mezunlar, canım mezunlar, çok haklısınız, pırıl pırılsınız. Ama bu süreç sizin düşündüğünüz kadar kötü olmak ve zor geçmek zorunda değil. Sadece çoğu yeni mezunun yaşadığı, biraz belirsiz ve stresli bir döneme giriyorsunuz. Ama unutmayın, herkes bu yollardan geçiyor. Ne ilksiniz, ne de son olacaksınız. Ve emin olun er ya da geç verdiğiniz emeklerin karşılığını alacaksınız.

Şimdi, bu yeni ve zor durumu nasıl daha kolay atlatabilirsiniz, biraz bunu konuşalım.

Mezun Olmadan Önce Ufak Planlarınız Olsun

Mezun olduktan sonraki sürecin belirsizliğini azaltmanın en etkili yolu mezun olmadan önce ne yapmak istediğinize karar vermek olacaktır. Bu karar keskin ve sınırları net bir karar olmak zorunda değil. Ne yapmak istediğinizi, tam olarak mesleğinizin hangi alanında çalışırsanız daha mutlu olacağınızı zaten meslekteki ilk yıllarınız belirleyecek. Fakat en azından mezun olmadan önce eğiliminizin olduğu alanları belirlerseniz mezun olduğunuzda yaşayacağınız belirsizliği bir nebze azaltmış olursunuz. Hangi alanlara yöneleceğinizi, hangi yönlerinizi geliştireceğinizi bilmek sizi rahatlatacaktır ve arayışlarınıza daha emin bir şekilde yönelmenizi sağlayacaktır.

Ne yapmak istediğinize karar verdikten sonraki adım, mezun olduğunuz süreçte atabileceğiniz ufak adımları planlamak ve bir iki alternatif yol oluşturmaktır. Böylelikle plansız olmanın getirdiği stresi yaşamayacak ve kendinize olan güveninizi kazanmaya başlayacaksınız. Dolayısıyla ufak adımlarla ilerleyip daha büyük planlar için zemin hazırlamış olacaksınız.

Ailenizden Destek Almaktan Çekinmeyin

Bu süreçte kişiye en zor gelen durumların başındaysa kısa vadede iş bulamamanın sonucunda ekonomik olarak anne ve babaya bağımlılığın devam ediyor oluşu geliyor. Fakat mezun olur olmaz ailenizden aldığınız desteği kesmeniz gerekmez. Aileniz yaşamınızı kurarken de size destek olmaktan mutluluk duyacaktır.

Sosyal Becerilerinizi Geliştirin

Günümüzde işe alım mülakatlarında akademik başarı kadar sosyal becerilerinizin gelişmiş olması da önem arz ediyor. Bu sebeple mezun olduktan iş bulana kadar olan süreyi sosyal ve duygusal zekanızı geliştirmek için kullanmanız faydanıza olacaktır.

Rutinler İyi Hissettirir

Üniversite yıllarında öğrencilerin belirli rutinleri vardır. Güne erken başlamak, okula gidip gelmek, planlı hareket etmek, yurt ya da öğrenci evinde ayrı bir düzene sahip olmak gibi… Üniversite mezuniyeti tüm bunların değişmesi anlamına gelir. Rutinler hayatlarımızı anlamlı kılar, güven duymamızı ve her şeyin yolunda olduğunu hissetmemizi sağlar. Bu nedenle mezun olduktan sonraki süreçte kendinize yeni rutinler oluşturmanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Erken uyanmak, yeni hobiler edinmek, yürüyüş yapmak, evin alışverişini yapmak gibi…

Keyfini Çıkarın

Her şeyden önce üniversiteden mezun oldunuz, bu sizin başarınız. Ve meslek hayatında daha nice başarılara imza atmak için gerekli becerilere sahipsiniz. Bir süre zorluk çekebilirsiniz, ama zamanla emeklerinizin karşılığını aldığınızı göreceksiniz. Kendinize güvenin, ve mezuniyet başarınızın tadını çıkarmaya çalışın. Bu dönem de sizin hayatınızın bir parçası, neden yıllar sonra geriye dönüp bu zaman parçasından nefret etmek isteyesiniz ki? Bu dönemi güzelleştirin ve keyfini çıkarın!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reyyan Uzar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.