Papatyalar Topluyorum Kalbime Seviyorsa da Sevmiyorsa da!

Samimiyeti, en içten bir duygu ve beklentiyle ararken; bazen menfaatperestlik, bazen de her şeyin değersizleştiği hayal kırıklığıyla, önümüze insan fıtratının bozulduğunu veya en güçlü yönü olan paylaşımı görürüz karşımızda!

Sonuç ne olursa olsun, insanlar olarak bir arada yaşama zorunluluğumuz bizler için aslında büyük bir avantajdır.

Yani istesek te kopamayız birbirimizden anlamına geliyor bu.

Pekala bu kadar birbirine muhtaç fertlerden oluşan insan ırkı neden bir türlü kendisine huzur vermez?

Ya da herkesin ağzında huzur, güven ve hoşgörü gibi kelimeler vazgeçilmez tarihi bir sakız iken sonu gelmeyen bu cepheleşmeler yeryüzünde hala nasıl artabiliyor?

Aslında cevabı yine temel karakterlerimizde saklı:

İnsan, temel 6 ihtiyacını karşılayana dek rahat durmayan bir varlıktır!

Abraham (İbrahim) Maslow gibi psikanalistler temel ihtiyaçları 5 tane saymış olsa da bunların üzerine İnanç ihtiyacınıda eklediğimizde sayı altıya çıkıyor:

1-Fizyolojik yaşamsal ihtiyaçlar

2-Güvenlik ihtiyacı

3-Ait Olma ve Sevgi İhtiyacı

4-Takdir, Saygı İhtiyacı

5-Potansiyelini Keşfetme-Gerçekleştirme İhtiyacı

6-Gerçek olarak kabul ettiğimize inanma ihtiyacı

Yıllar önce bu listedeki üst düzey ihtiyaçlar yani üçüncü maddeden sonraki şıklar belki alt düzeydekilere; birinci ve ikinci şıkka göre acil ve somut durumlar olarak görülmezken bugün tüm maddeler kişinin hayatını sürdürmesi için mutlaka tatmin edilmesi gereken düzeyler haline gelmiştir.

Yine geçmişte üst düzey ihtiyaçlar kültürler arasına bazı farklılıklar ortaya koymakta iken mekanla birlikte kültürlerin de küreselleşmeye doğru gittiği günümüz dünyasında farklılıklar sadece ayrı renkleri yansıtır halde kalmıştır.

Özünde ise tüm insanlığın ihtiyaçları ve bu ihtiyaçları gidermek için öngörülen tedbirler aynılaşmıştır.

……..

Diğer yandan insanlık arasında süregiden tartışmanın tanışma düzeyinden çıkıp yıkımlara sebep olması;

Yeryüzünde uğraşacak başka kimse bulamayınca biz birbirimizle uğraşmaktan başka çaresi olmadığını düşünen ve yaratılış amacından bu yüzden sapmaya başlayan varlıklar haline mi geliyoruz?sorusunu da sordurmakta..

Hadi diyelim ki birbirimizle uğraşımız birbirimize daha fazla fayda sağlamak adına oluyor olsun;

fakat ne yazık ki elde ettiğimiz faydayı paylaşmak bir yana mevcut nimetleri de birbirimize daha çok zarar vermek için kullanıyoruz gibi görünüyor.

Fert olarak, mahalle olarak, toplum olarak, ülke olarak veya ülkeler birliği olarak kişisel menfaatleri amaç edindiğimiz sürece huzur yüzü görmemiz mümkün değildir.

Oysa ki Yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de Ali İmran suresi 104.ayette:

-Sizden, toplumsal faydaya çağıran, hoşgörüleni emreden ve çirkin görülenden sakındıran bir topluluk oluşsun! İşte kurtuluşa erecekler, içlerinde böyle bir topluluğu oluşturmayı başaranlardır! der.

Yine Yüce Allah, Bakara suresi 142 ve 143. Ayetlerde der ki:

-İnsanlardan yaratılış amacını unutmuş olanlar bu amaca uygun yaşamaya ve farklı alternatifler ile mücadele etmeye çalışanlara Üzerinde bulundukları yönden iki de bir onları döndüren nedir?diyeceklerdir. Deki Doğu da Allah’ın, batı da Allah’ındır. Allah, dileyen kimseyi dosdoğru yola iletir!

Diyeceğim o ki; bizler kalbimizdeki iyilik sinyalini herkes adına yaymaya çalıştığımız sürece rahmet kapılarının yüzümüze kapanması imkansız hale gelecektir diye anlıyorum ayeti kerimelerin müjdesini.

Fakat dünyanın en büyük inanç toplumunu oluşturan biz müslümanların ümmet olarak hem kendimize yetebilmek ve insanlık olarak sapkın düşünce ve akımların önüne set çekebilmemiz için içimizden birini İslam önderi seçmenin de vakti gelmiştir derim.

Nitekim temsiliyetsiz mevcudiyet olmuyor malesef!

Ruhen ve bedenen sağlıcakla kalın,

Bayramınızdan kurbanlarınız kadar bereket alın!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurettin Yiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket SAYIN OKUYUCUMUZ HABERİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?