BİR DURUŞUNUZ OLSUN

Ülkemiz değişik zamanlardan geçiyor. Herkesin ağzında bir kutuplaşma, ayrışma, bölünme ve iç karışıklık lafları, o kadar kolay telaffuz ediliyor ki anlamak, anlamlandırmak, bir sonuç çıkarmak neredeyse imkansız.

Geçen gün şehit cenazesinde yaşananlardan sonra yapılan açıklamalar, söylemler akıl tutulmasının vücut bulmuş hali gibi.

Öncelikle yapılan olayı bir şekilde aklama çabasına girmeyeceğim. Aklı başında kimse, her ne sebeple olursa olsun bunu tasvip etmemeli, olay kime karşı yapılmış olursa olsun yanlışa yanlış diyebilmeli. Kendisine yapılınca tepki verdiği, kınadığı, ayağa kalktığı durumlar başkalarına yapılınca da aynı tepkiyi verebilmeli. Kısaca bir duruşu olmalı aynı olaylara duruma zamana ve şartlara göre tepki vermemeli.

Evet… Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan eylemleri kınıyorum. Keşke yaşanmasaydı diyorum.

Ak Partililer olayları önce kınadı, sonra belli saikleri gerekçe göstererek olayı yapana sahip çıkmaya başladı. Kısa sürede bu tavır değişikliğinin sebebi ne olabilir? Hangisi yanlış, ilk başta verilen tepkiler mi? Sonradan olayı yapana sahip çıkmak mı?

Muhalefet cephesinden bir anda yükselen ‘’gerekirse ölürüz, biz başkanımızı koruruz’’ açıklamaları. Kime karşı ölüyorsunuz?

İktidarı ve muhalefeti ile olaylara düzgün, aklı başında tepkiler vermek bu kadar zor mu?

Öncelikle sosyal medya aracılığı ile sistemli ve bir altyapısı olan her olayı, her durumu ülke insanını birbirine sokma, buradan bir sonuç elde etme çabasını görmezden gelerek, olayları tam öğrenmeden sıcağı sıcağına tepki verirsek bu durumları ve daha kötülerini yaşayacağız. Bunu kimse göz ardı etmesin.

Cumhurbaşkanına olunca iyi, Kılıçdaroğlu’na olunca kötü.

Ya da tam tersi, Kılıçdaroğlu’na yapılınca alkış, cumhurbaşkanına yapılınca olmaz böyle şey tepkiler tepkiler.

Seçimlerde daha düne kadar geri kalan %50 ne olacak diyenler… Bugün daha düşük oranla seçilenler için o söylemleri dile bile getirmeyecek.

Düne kadar oylar çalınıyor diyenlerin yerini bugün başkaları alıp oylar çalınıyor diyecek.

Siz yapınca iyi biz yapınca kötü. Biz yapınca iyi siz yapınca kötü…

Cız bız yapmayın artık kutuplaşmanın toplumsal ayrışmanın önüne geçebilmenin tek yolu iktidarın ve muhalefetin olaylar karşısında anlaşılır, tutarlı ve kendi işine geldiği gibi tepki vermemesinden geçer. Popülist yaklaşımlarla bir tarafa yaranma, iyi gözükme ve güce göre hareket etme çabası bu ülkeye fayda getirmez.

Bugün 23 Nisan, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için çocuklarımıza bırakacağımız en düzgün miras siz – bizi bırakıp toplum olmanın, bir halk olabilmenin yol ve yöntemlerini gelecek nesillere aktarmak ile olur.

Bunun için;

Herkesin farklı siyasi, dini görüşleri ve anlayışları olabilir. Herkes aynı düşünmek, aynı konuşmak zorunda değil.

Olaylar karşısında kimin yaptığına ve kimin başına geldiğine bakarak değil bizzat olayın kendisiyle ilgilenen aynı olaylara aynı tepkileri verebilen, duruma, zamana ve güce karşı şekil almayan

DOĞRUYA DOĞRU, YANLIŞA YANLIŞ

diyebilen nesiller yetişmesi umuduyla.

Bulunmaz Hint Kumaşları

Bu seçimde Ak Parti daha önce elinde bulundurduğu bazı belediyeleri kaybetti. Kaybedilen belediyedeki adamlar bir anda Ak Partinin kazandığı belediyelere geçmeye başladı. Hem elinde ki belediyeyi kaybedeceksin hem de anında kazanılan yerlere aynı görev tanımları ile geçeceksiniz. Yapmayın Allah aşkına

Bunu da memlekette adam kalmamış başka adam mı var altyapısı ile yapacaksınız. Memlekette adam bol da sizin işinize gelen adam yok . Doğru düzgün adamları sürekli ötekileştirerek aynı adamlarla yol yürüme çabasından vazgeçmediğiniz sürece işler çok daha zorlaşacak bilesiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Enver Everdi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket SAYIN OKUYUCUMUZ HABERİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?