ÇOCUKLARIN TABLET/ TELEFON ALIŞKANLIĞI

Anne babaların git gide artan bir şekilde çocuklarının tabletle/ telefonla çok fazla vakit geçirdiğinden yakındığını duyuyoruz. Öyle ki artık çocukların teknolojik aletlere bağımlılık geliştirme yaşı bebeklik çağına (0-2 yaş) kadar indi. Çocukların teknolojik aletlerle bu kadar çok zaman geçirerek bağımlılık geliştirmelerinde elbette anne babaların ihmalkar davranışlarının oldukça etkisi var.

Tablet/ telefon bağımlılığı çocukları olumsuz etkiliyor

Ebeveynlerin bebeklerinin hareketli nesnelere tepki vermeye başladığı dönemden itibaren onları oyalamak, yemek yemesini sağlamak, ağlamasını susturmak gibi nedenlerle telefon- tablet gibi araçlara başvurduğunu sıklıkla görüyoruz. Bunun durum zihinsel gelişimi henüz tamamlanmamış 0-2 yaş bebeklerinde derinlik, boyut, şekil zemin algılarında bozulmalar görülmesine yol açar. Düşünsenize, bebeğiniz henüz dış dünyayı bir yetişkin gibi algılayacak zihinsel beceriye sahip değil. Siz ise onu hareketli, değişken boyutlu, kurmaca gerçekliklerin yaratıldığı bir dünyaya maruz bırakıyorsunuz. Bunun sonucunda bebeğinizin dış dünyayla ilgili zihinsel temsilinin oluşmasının gecikmesi oldukça muhtemeldir. Algısal motor beceri dediğimiz duyu organları aracılığıyla uyarıcıları algılama ve buna uygun tepkiler verebilme becerisinde aksaklıklar meydana gelme olasılığı yüksektir. Bu durum ileride renk, zemin, sayı gibi kavramları karıştırmasına sebep olabilir. Ayrıca bebekliğinden itibaren tablet ya da telefon bağımlılığı olan çocukların yaklaşık 2 yaşlarında konuşmaya başladığı görülmektedir (normalde 1 yaş civarında konuşmaya başlanası beklenir).

Dil ve kavram gelişimi henüz tamamlanmamış 2-6 yaş okul öncesi çocuklarının uzun saatler boyunca tablet ya da telefonla zaman geçirmesi okul çağında okuma problemi, öğrenme güçlüğü, kağıt kalem gibi uyaranlara adaptasyon sorunları, akranlarıyla sosyalleşme sıkıntıları yaşanmasına sebep olmaktadır. Çocuklar oyunlarda ya da videolarda gördükleri sanal dünyayla gerçek dış dünyayı ayırt etmede zorluklar yaşamaktadırlar. Bunun sonucunda uyku problemleri, saldırganlık görülebileceği gibi birçok çocuk görsellerin şiddeti sonucu korku geliştirmektedir.

6-13 yaş grubu için ise yetişkin içerikli siteler, sosyal medya siteleri, uygunsuz içerikli oyunlar erken ergenliği tetikleyici unsur oluşturabilmektedirler. Dolayısıyla çocuklarımıza bebeklikten itibaren en az 18 yaşına kadar teknolojiye erişimleri konusunda rehberlik etmek zorundayız.

Anne Babalara Düşen Görevler

Çocuklarınızı teknolojik aletler konusunda sınırlandırmak için aile içerisindeki bireylerle anlaşma yapmalısınız. Çocuğunuz eğer halihazırda teknolojik aletlere alışkanlık geliştirmişse ve siz onu bu alışkanlıktan kurtarmaya çalışıyorsanız eşinizin de aynı tutarlılıkla size destek olması gerekir. Bu yüzden çocuğunuza sınırlama uygulamaya başlamadan önce aile içerisinde bir işbirliği oluşturun ve buna kendi anne babalarınızın da uymasını sağlayın. Unutmayın, çocuğunuzu sağlıklı yetiştirmekten sorumlu kişi sizsiniz, başkalarının buna müdahale etmesine izin vermeyin.

Çocuklar hayatlarının her alanında sizin tarafınızdan konmuş sınırlara ihtiyaç duyarlar. Sınırlamalar çocuğun yaşına uygun, anlaşılır ve basit olmalıdır. Çocuklarınız bu sınırların içinde güvenli bir şekilde davranışlarını kontrol etmeyi öğrenir ve bağımsızlık kazanırlar. Bu da kişilik gelişimine katkıda bulunur. Çocuğunuzun her alanda olduğu gibi teknolojik aletler konusunda da rehberliğinize ihtiyacı var.

Uzmanlar 3 yaşın altındaki çocukların tüm teknolojik aletlerden mümkün olduğunca uzak tutulması gerektiğini söylüyorlar. Yani bebeklerinizi oyalamak ya da onlara yemek yedirmek için daha işlevsel yollar bulmalısınız. 3 yaşından sonra ise günde 15-20 dk ile (daha büyük çocuklar için en fazla 1 saat) sınırlandırılmalıdırlar. İzledikleri çizgi filmleri ve oynadıkları oyunları yaşına uygun olarak belirlemeli ve denetlemelisiniz. Koyduğunuz sınırları tutarlı bir şekilde koruyun ve çocuğunuzun bunu ihlal etmesine izin vermeyin. Siz ne kadar tutarlı olursanız çocuğunuzun sınırları içselleştirmesi de o kadar kolay olur. İzin verilen süre tamamlandığında mutlaka çocuğunuzu başka bir şeylerle oyalanması için teşvik edin ve ona destek olun.

Çocuğunuzun teknolojik aletlerle bu kadar çok zaman geçirmesinin en büyük nedeni oyalanacak başka bir aktivite bulamamasıdır. Eğer çocuğunuz akranlarıyla sokakta (mutlaka sizin gözetiminizde) kendilerinin kurduğu oyunların tadına vardıysa emin olun sokaktaki gerçek oyunları sanal alemdeki oyunlara tercih edecektir. Burada size düşen görev çocuğunuzun oyun arkadaşları edinmesine yardımcı olmak ve birlikte vakit geçirmelerini sağlamaktır.

Çocuğunuzun en çok ihtiyacı olan şey sizin ilginizdir. Çocuğunuzun tablet ve telefona bağımlılığını azaltmak istiyorsanız mutlaka birlikte geçirdiğiniz verimli zaman dilimlerini arttırmalısınız.

Eğer siz de telefonunuzla uzun süre ilgileniyorsanız, onu elinizden düşürmüyorsanız çocuğunuzun da sizi rol model alacağını unutmayın. Daha kendiniz telefonunuza ayırdığınız süreyi kısıtlayamıyorsanız çocuğunuzdan bunu yapmasını nasıl bekleyebilirsiniz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reyyan Uzar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Necdet UZAR -

Tablet ve telefonun çocuklarımız hakkındaki olumsuz etkilerine ve yapılması gerekenlere aynen katılmakla beraber bu konuda sanırım toplum olarak sınıfta kaldık yada kalmak üzereyiz. Çünkü çocuklarımızı nasıl koruyacağımızı düşünürken ve çareler ararken onlardan önce kendi bağımlılıklarımızı görmeli ve kendimiz için çareler ve çözümler bulduktan sonra çocuklarımıza eğilmemiz daha mantıklı olacaktır. Hikayede anlatıldığı gibi İmam-ı Azam bile çok bal yiyen bir çocuğa baldan vazgeçmesini öğütlemeden önce nasihati tesir etmesi için kendisi 40 gün boyunca bal yemekten vazgeçmiş ve ondan sonra çocuğa bal yememesini söylemiştir.
Akıllı ne varsa bağımlısı olan yetişkinler çocuklarını tablet vs. den nasıl kısıtlayabilir yada uzak tutabilirler ki? Yetişkinler olarak önce kendi bağımlılığımızı sorgulamalı ve sonrasında çocuklarımızla ilgili önlemler serisine geçmeliyiz. Düşünsenize aile içinde bir mesele konuşuyorsunuz ve bireylerden bazısının elinde telefon hem sizi dinlemeye çalışıyor hemde telefonla meşgul oluyor. Sinir bozucu bir durum değil mi?
Psikolog hanımdan en kısa zamanda yetişkinlerle ilgili çözümler de bekliyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 12:00

Anket SAYIN OKUYUCUMUZ HABERİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?