Yaşamanın bir anlamı olmalı

 Düşünen, aklı yerinde olan insanlar, hayatın bir anlamı olduğunu, mutluluğun ancak bu şekilde elde edilebileceğini bilir.

 İnsan mutlu olabilmesi, ruhen sağlıklı kalabilmesi için yaşadığı hayatın bir amacı olması önemlidir.

 Okuduğumuz romanlarda, seyrettiğimiz filmlerde yaşamasının bir gayesi olan insanların zorlukları nasıl aştığı, mücadeleyi hiç bırakmadıkları görülür. Gençlik çağımda okuduğum yabancı bir roman beni çok etkilemişti. Romanın kahramanı haksız yere ömür boyu hapisle cezalandırılır.  Ömür boyu bir odada hapis hayatı yaşayacağını bildiği halde devamlı spor yaparak zinde kalmayı başarmış, kurtuluş yollarını arayıp özgürlüğüne kavuşmuştu. Hapiste iken planlar yaparak iş hayatında yapacaklarını düşünüp o hayallerini gerçekleştirmişti. İnsanların dünyaya gelmelerinin bir anlamı olmalı. Hiçbir gayesi olmadan yaşamak, pes ederek canlı canlı ölümü beklemek niye? Umudunu kaybeden insan yaşayan ölü gibidir.

“Yaşamak için bir sebebi olan, hangi şartlarda olursa olsun her zorluğa göğüs gerer. Müslümanların yaşamak için bir gayesi vardır. Müslümanlar “hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahırete çalışmalıdır.” buyurur Peygamberimiz. s.a.v. Müslümanların yaşamasının bir anlamı olmalıdır. “İki günü eşit olan aldanmıştır.” (Hadisi şerif) Kuşlar bile sabahın seher vaktinde ovalara dağılıp rızkını ararken insanlar nasıl miskinleşip evlerinde yatarlar. Biz Müslümanların yaşamasının bir anlamı da öldükten sonra sonsuz hayat olan ahıret yurduna hazırlanmaktır. Allah c.c bize bu canı verdi. Ancak canımızı O alabilir. İsteyen inanır isteyen inanmaz. İmanı zayıf olanlar yaşlanmaya başladığında neden ölümden korkarlar onu da anlamakta zorlanıyoruz.

Necip Fazıl: “İnan, istersen bir oduna inan, ama inan.” Demiştir. Bizim inancımız bellidir. Hayat başlı başına bir mücadeledir. Sefa Saygılı hoca, tedavi ettiği hastalarının şu sözünü hatırlatıyor. “Hayatımın bir anlamı ve amacı olduğunu bilseydim hiçbir şeyde moralimi bozmaz, saçma sapan bir hikayemde olmazdı.” Derlermiş.

Hayatın anlamı; Yaratanı, yaratılanı sevmek. Bizi sevenleri sevmekten geçer.

Günümüzde İslam düşüncesinden uzak olarak sırf bu dünya huzuru için yetiştirilen çocuklar biraz sıkıntıya düştüklerinde ruhen çöküntüye uğrayıp, uyuşturucu, alkol alışkanlığı elde ediniyor. Yaşamaya cesaretleri kırılıyor. İnancı ve karakter yapısı sağlam olan insanlar çevresi ile iyi ilişkiler kurabilirler. Bazı hayvanlarda bile kendi aralarında ve insanlarla iyi ilişkiler kurma iç güdüleri vardır. Ancak hayvanlarda hayata bir anlam verme özelliği yoktur. Oysa insanda gelişmiş bir akıl ve düşünme özelliği vardır. İnsan bu yönü ile dünyada yaşayan canlılardan ayrı bir özelliktedir. Allah’ın insana verdiği en büyük lütuftur.

Hayatın anlamını yakalayamamış insanların mutlu olmaları imkansızdır. Bir amacı uğruna tek kişilik hücrede yaşamaya çalışan insan, onu bekleyen gardiyanlardan daha çok hayata tutunmaya gayret eder. Bir gün o hücreden çıkıp idealini gerçekleştirme hedefi vardır. Şu bir gerçektir. İnsanlara her şeyden çok anlam ve mutluluk veren olgu dindir. İSLAM DİNİDİR. En sıkıntılı anında bile mutlu olmayı, moralini bozmamayı, mücadeleyi bırakmamayı İslamın yol gösterdiği SABIR ile aşabilir. Çağdaş geçinen, din duygularının zayıfladığı dünyamızda birçok kötülükler baş gösteriyor. Bozulmuş dinler ile hayata tutunmaya çalışan toplumlar, milliyetçilik, ırkçılık gibi çeşitli akımlarla birbirleri ile çatışmaktadır. Filistin de Gazze de annelerin netametli duruşları, mücadeleci ruhları bizlere örnek teşkil ediyor. İnancından, davasından hiçbir taviz vermiyorlar. Bir gün mutlaka galip geleceklerine inanıyorlar. Ölseler bile şehit olacaklarını biliyorlar. Neden bunlar başımıza geldi. Biz bu sıkıntıları hak etmedik gibi düşüncelere kapılmıyorlar. Yaşamanın, bir gaye uğruna ölmenin anlamını çözmüşler. İnşaallah zaferleri yakın olacaktır. İslam inancını reddeden toplumlar mutluluğu, yaşamanın gayesini engellemiş olurlar. Kominist ülkelerde yaşayanlar bunu çok iyi bilirler. Yaşamayı günü gün etmekte gördüklerinden bencilleşirler ve insan ilişkileri menfaate dayanır. Allah inancı İSLAMİ YAŞANTI reddedildimi her şey anlamsız gelir. İşimizi, ailemizi, yakınlarımızı az bir tartışmada kaybedebilme riski doğabilir.

 Rabbimiz menfaat peşinde koşarak ömür tüketen ve sonunda elinde bir şeyi kalmayan kimseler olmaktan bizleri muhafaza eyle. Yaşamanın anlamını idrak edenlerden eyle AMİİN. Hayırlı Cumalar.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder

# bir, ile

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'i başarılı buluyor musunuz?