Hizmet sektörünün önemi

 İnsanların ihtiyaçları olduğu müddetçe hizmet sektörü var olacaktır. Lojistik, nakliye, ürün, hizmet ve insan gibi kaynakların ihtiyaç duyulan yerde ve zaman içinde temin edilmesi için bir araç olarak tanımlayabiliriz. Herhangi bir pazarlama veya üretim organizasyonunun lojistik destek olmadan başarılması çok zordur. Lojistik bilim dalı haline gelmiştir. Hizmet satışı, depo yönetimi, tedarik, dağıtım planlaması, yönetimi, tedarik zinciri, gümrük işlemleri, üretimi ve verimi artıran konulardır.

Lojistik hizmet almadan ticaret olmaz.

 20. y.y da sanayi ile hizmet sektöründe hatırı sayılır artışlar görülmekte. Son yıllarda hizmet sektöründe planlı çalışmalarla sektörün ekonomik büyümeye katkısı çok fazladır. Bu sektörde elde edilen kazanç zirve yapmıştır. Çalışanların maaşı dolgun, kar oranı iyidir. Dünya ticaret örgütünün verilerine göre 2010 ve 2020 yılları arasında hizmet ihracatı yüzde 2,5 artmıştır. İmal edilen malların ihracatı hizmet sektörünün bir puan altında kalmıştır. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için hizmet sektörleri bulunmaz bir nimettir. Gayri safi milli hasılaya katkısı tahmin edilenden fazladır. Ülkemizde hizmet sektöründen elde edilen kazanç imalat sektörünün önüne geçmiştir. Üretilen malların uluslararası piyasalara taşınması, başta lojistik sektörü olmak üzere her alanda birçok hizmet sektörünün gelişmesini sağlamıştır.

İnternet ve ulaşım araçlarının hızlı gelişim sağladığı günümüzde, üretilen ürünün pazarlanması, lojistik ve hızlı taşınması önem arz eder. Lojistik ve hizmet sektörünün uyumlu olması şarttır. Ticaret bakanlığı çok şükür bunu güzel organize ediyor. Çünkü ülkenin cari açığının azaltılmasında bu iki sektör önem arz eder.

2022 yılında hizmet ihracatı 89 milyar dolar ile zirveye ulaştı. Son yıllarda ticaret bakanlığının desteklediği taşıma, sağlık turizmi, uluslararası fuarların kurulması, turizm hizmetleri, müteahhitlik ve kültürel sektörlere verilen önem ülkemize milyar dolarların gelmesini sağlamış, refah seviyesini yükseltmektedir.

Asya kıtasının doğusu Çin den kalkan tiren, Türk cumhuriyetlerinden, hazardan geçerek Anadolu’muzun üzerinden Avrupa’nın en batısı ve kuzeyine ulaşması önemli bir projedir. Bu projeye cesaret eden, yapan mühendislerimizi, devlet adamlarımızı takdir etmek gerekir. Osmanlının ipek yolu ticareti Ümit burnunun keşfedilmesi ile elinden gitmiştir. Avrupa devletlerinin zenginleşmesinde deniz ticaretine önem vermesinin payı büyüktür. Elli yıldır üretilen büyük yük gemileri büyük gelir elde ediyor. Komşu Yunanistan’da armatör sayısı bizden çoktur. Tır taşımacılığının yanında bizde de büyük yük gemileri yapılmaya başladı.

 Okulda işletme dersinde hocamız ürünlerin pazarlanmasının öneminden bahsederken, bazı arkadaşlar üreticiden fazla para kazandıklarını, haksız kazanç elde ettiklerini iddia ettiler. Hocamız kendinden emin olarak; -Bırakın bu eski düşünceleri, üreticinin ürününü pazarlayan olmasa elindeki malı ne yapacak, nasıl satacak” demişti. Anadolu da üretilen mahsül, tacir tarafından hızlı olarak ülkenin her bölgesine ulaştırılıp satmasa, ürünler yerinde çöpe gider. Bir daha kimse tarlasını, bahçesini ekip biçmez. Cenabı Allah her insanı ayrı meziyette yaratmış. Kimi çiftçi, kimi esnaf, kimi zanaatkar ve birçok meslek grupları. Bu iş kolları olmasa insanlar geçimlerini nasıl sağlayacaklar.

Lojistik firmaları her işyerinde üretilen ürünleri, her türlü malzemeyi arabaları ile toplayıp depolarına taşır, sonra orada yetişmiş elemanları gidecekleri yerlere göre ayırıp tasnif eder. Tırlar, gemiler, uçaklar ile en kısa zamanda yerlerine teslim etmeye çalışırlar. Hizmet sektörü her ülkede sayı bakımından en çok işçi istihdam eden kuruluşlardır. Motorla çalışan vasıtalar üretilince dünyada ticaret çok canlandı.

 Bilgisayar çağında ise ticaret, evde bilgisayar ile anında bağlantı kurmayı sağladı.

 Bizlere düşen görev bilgisayarımız kadar küçülen dünyada refah içinde yaşayabilmek için, evlatlarımızı iyi bir meslek sahibi yaparak gelişmelere ayak uydurmak. Bir önemli konu ise, evlatlarımızı sırf bu dünyada huzur içinde yaşamalarını sağlarken, ölümlü olan bu hayatı unutmamaktır. Ahlaklı, İslam dinimizi bilen ve yaşayan evlat yetiştirmektir. Bunu ihmal edersek sonumuz yine hüsrandır. Ramazan ayı geldi. Hafta başı oruçlu olacağız. Evlatlarımızı seviyorsak, ölünce de cennette beraber olmayı istiyorsak onları da sahura kaldıralım. Hayırlı ramazanlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'i başarılı buluyor musunuz?
Tüm anketler