Hırs ve Tamah

Hırs; Sonu gelmeyen istekler, aç gözlülük demektir. Peygamberimiz s.a.v. “İhtiras sahibi olan yöneticileri ihtirasları yer tüketir”. “İnsan oğlunun iki vadi dolusu altını olsa mutlaka bir üçüncüsünü ister. Onun gözünü ancak toprak doyurur. Tevbe edenlerin tevbesini Allah c.c kabul eder. “Dünyada kalacağın kadar dünya için, ahırette kalacağın kadar ahıret için çalış! Allah’a muhtaç olduğun kadar itaat et. Ateşe dayanacağın kadar günah işle.” Buyurdu (Buhari)

Tamah ise; Gözü doymama, mal edinme, makam tutkusu. Haddinden fazla isteyene toplumda, “Gözünü toprak doyursun” denir.

Peygamberimiz s.a.v. “Bir koyun sürüsüne dalan kurdun koyunlara verdiği zarardan, servet ve mevki düşkünlerinin dinine ve insanlara verdiği zarar daha büyüktür.” Buyurdu (Tirmizi)

Ölçülü şekilde hırsını yenebilen insan meşru yoldan çalışır ve çok servet kazanabilir. Peygamberimiz “Şayet bir kimse çok hırslı olursa zelil (Rezil) olur. Kanaat ederse, o insan şerefli ve güçlü olur”

Kur’an da H.z İbrahim’in duasından bahsedilirken “Yarabbi beni ve çocuklarımı puta tapmaktan koru” Puta tapmaktan maksat, gerçek putları yanında aşırı derecede para sevgisi olarak ifade edilir.

H.z Ali: “En helak edici şey aç gözlülüktür.” “Nereye makam ve para girerse orada kıskançlık ve düşmanlık olur.” Buyurdu.

Düşünürlere göre, Dünya herkese yetecek kadar büyüktür. Başkasının hakkını kapmaktansa çok çalışarak hak ettiğini kazan. Bu sonu olmayan hırs değildir, azimle çalışmaktır.

-Hırs ve tamahın başladığı noktada saf duygular sona erer. Hırsı kaldıralım, adalete boyun eğmeyen kimse kalmaz. (Balzak)

- Para ve mal düşkünlüğü bütün ihtiraslardan daha fazla suç sebebidir. (Aristo)

Hazreti Mevlana: -Tamah akıllı adamın bile basiret gözünü bağlar. Kuş ve balık tamah ile tuzağa düşerler. Kıskanç olan insan huzur ve rahat yüzü göremez. Der.

Abdülkadir Geylani: Hırs başta karar eyleyince akıl baştan gider. Demiştir.

Peygamber Efendimiz: -Ey Âdem oğlu, yiyip tükettiğinden, giyip eskittiğinden, ve sadaka verip önden gönderdiğinden başkası senin malınmıdır? Buyurdu.

Hırs. İslamiyete göre bir şeyi elde etmek için ahlak çerçevesi içinde mücadele etmek, kazanmak hoştur. Müslüman çalışkan olur. Çalışmakla azmetmekle, hırs aynı şey değildir.

Bakara suresi 96. Ayette: “Yahudilerin dünya hayatına aşırı düşkünlüğü hırsları yüzündendir”. Buyurur.

Peygamberimiz, hayır yapabilmek için çalışıp infak eden birine; -“ALLAH bu konuda hırsını artırsın” diye dua etti.

Tasavvufta, aşırı hırsın ahlak ve manevi hayatta meydana getireceği tahribat çok olur denilir.

Gazali: Seytan, kalpleri kötü etkileme vasıtası olarak, hırsın gözleri kör, gönülleri duyarsız hale getirir. Der.

İslam alimlerinin çoğu “Elde edilmesi mümkün görülen şeyleri istemeyi, uğraşmayı (Övgüye değer hırs) diye nitelendirirler. Geleceğe ait projelerin hayata geçirilmesi için hırsla, azimle çalışmanın faydalı olacağı belirtilir.

Bu konuyu işlemek, 65 yaşını doldurmuş bir bürokratın; -Daha ben çalışabilirim, 40 senedir idareciyim, dincim, beni neden emekli ediyorlar diye feryat edercesine üzülmesinden aklıma geldi. Müslümanın emeklisi olmaz. Ölünceye kadar üretip ailesine etrafına faydalı olmalıdır. Hep rahat olacağız diye bir kural yok. Bu şahıs hiç halk otobüsüne binmemiş, bir çay ocağında oturmamış, akrabalarını ziyaret etmemiş, dairesinde rutin işleri yapmış. Rahat yaşamanın sonunda emekli olunca sudan çıkmış balığa dönmüş. Bu makam hırsı neden? Bu dünyanın geçici olduğu neden unutuluyor. Hizmet etmek isteyene alan çok.

Peygamberimizin zamanında sahabenin birisi çok fakir idi. Zengin olması için peygamberimizden dua etmesini istedi. Zengin olduğunda zekat almak için gönderilen memura: -Fakir benimle berabermi çalıştı, herkes çalışsın kazansın, bu malı ben kazandım dedi. Peygamberimiz. -Eyvah kendini helak etti. Buyurdu.

Hırsına yenilen kem sözlü, kem gözlü olur.

Dünyaya geldiğimizde kundağa sardılar

Ölüncede kefene saracaklar

Müslüman çalışkan olacak, zengin olacak, kültürlü olacak, eli açık yardım sever olacak. Aşırı hırs yapıp dünyada daim kalacağını zannetmeyecek. Hayırlı Cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder

# göre, ile, bir

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'i başarılı buluyor musunuz?