İMPARATORLUĞUN KURUCUSU

OSMAN GAZİ

Osmanlı sultanlarının ilki, dünyanın en uzun ömürlü ve en büyük devletlerinden olan Osmanlının kurucusu. 1258 tarihinde Söğüt’te doğdu. Oğuzların kayı beyinden olan Ertuğrul Gazinin oğludur. İslam terbiyesi ile yetişen, cesur yürekli, adaletli. Bilgili bir asker ve devlet adamıdır.

Anadolu’nun İslamlaşmasına ve Türkleşmesine katılan alperenlerin, gönül sultanlarından olan Şeyh Edebali’nin yanında büyümüştür. Henüz 19 yaşında iken bir gece rüyasında Şeyh Edebali’nin bağrından bir ay çıkıp kendi göğsüne girdiğini; Sonra göbeğinden bütün gök yüzünü kaplayan bir ağacın çıktığını, dağ ve pınarlara gölge salıp, insanların ondan faydalandığını gördü. Rüyasını hocası Şeyh Edebali hazretlerine anlattı. Hocası; -Müjde ey Osman! Sen kızım Mal hatunla evlenip, Allah’ın yardımı ile sen ve evlatların Dünya ya adaletle hükmedeceksiniz” diye yorumladı.

Ertuğrul Gazi vefat edeceğini anlayınca evlatlarından Osman Gaziyi Kayı boyu beyliğine aday gösterdi.

Osman Gazi çocukluğundan beri İslam ın ruhunu içine sindirmiştir. Siyaset ilmini de çok iyi biliyordu. Anadolu Selçuklu devletinin Bizans hududundaki kayı boyu, Söğüt ve Domaniç yaylağı arasında idi. Osman Gazi Kayı beyi olunca hudut komşusu Bizans tekfuru ile samimiyet kurdu. Bizans yönetimindeki baskılardan, vergilerden bunalan Hıristiyan halk, Müslümanlara güveniyorlar ve onlara özeniyorlardı. Zamanla Yurtlarını katılmalarla büyüterek, bazen de Bizans Tekfurları ile savaşarak topraklarını genişlettiler.

Bu sıralarda Anadolu Selçuklu devleti gerileme devrinde idi. İktidar boşluğundan yararlanan Türk boyları ayrılmaya başlamıştı. Kayı boyu Osman Gazi çok güçlenmişti ve kendisine Ferman da verilmişti. İstiklalini ilan etti. 1299 yılında Osmanlı Devleti resmen kurulmuş oldu. Devlet teşkilatı kurulup her kaleye ve kasabaya Subaşı, kadı tayin edildi. İdari, iktisadi ve sosyal müesseseler kuruldu.

400 çadırla Bizans hududuna yerleşen kayı aşireti Osman Gazinin adına, Osmanlı hanedanı ve devleti oldu.

13. yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar 623 yıl Dünyada kurulmuş en uzun ömürlü devletlerden biri olan Osmanlı; Üç kıta, yedi iklim, her çeşit ırk, dil, din, kültür ve medeniyetteki insanları Osmanlı adı altında barış içinde yaşattı. Kur’an ve Hadislerin ışığı altında yönetti. İslam adaletini uyguladı. Türk İslam tarihinin en muhteşem devri Osmanlıların eseridir. Askeri teşkilatı Oğuz töresine göre ve kıtanın ortasında dahiyane fikirle, siyasi istikrar ve adaletle yönetti.

Osmanlı hanedanı, Dünyada hiçbir aileye nasip olmayan büyük ve dahi padişahları birbiri ardına yetiştirmiştir. Devlet adamları ve paşaları da dindar ve işinin ehli olanlara verilmiştir. Peygamberimiz ve Ashabı kiramdan sonra İslam a en iyi şekilde hizmet eden Osmanlı olduğunu, tarihçiler görüş bildirmişlerdir.

Bursa’nın fethinden sonra hocası Şeyh Edebali ve hanımı Mal sultanın ölümü Osman Gazi’yi çok üzdü, ve hastalığı ilerledi. Vefat edeceğine yakın oğullarından en kabiliyetli, zeki ve bilgili olan Orhan beyi yerine vasiyet etti. Ona Osmanlı devletinin nasıl idare olması gerektiğini şu sözlerle bildirdi. Bu vasiyeti, biz Türk milleti için geçerliliğini korumaktadır.

EY oğul, Allah’ın emirlerine muhalif bir iş işlemeyesin.

Bilmediğini, şeriatı bilen ulemadan sorup anlayasın.

İyice bilmeyince bir işe başlamayasın.

Sana itaat edenleri hoş tutasın.

Askerlerine ihsanı eksik etmeyesin.

Zalim olma. Alemi adaletinle şenlendir.

Allah için cihadı terk etmeyerek beni şad et.

Ulemaya uy ki şeriat işleri düzgün olsun.

İlim ehline rağbet et.

Askerinle ve malınla gururlanıp şeriat ehlinden uzaklaşma.

Bizim mesleğimiz Allah yoludur, maksadımız İslam’ı yaymaktır. Kuru kavga ve cihangirlik değildir.

Sana bunlar yakışır. Herkese ihsanda bulun. Memleket işlerini noksansız gör.

Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Osmanlı sultanları bu vasiyetnameye candan sarılmış, 620 sene devletin değişmeyen anayasası olmuştur.

Osmanlı devleti, kavimler, dinler, mezhepler arasında sağlam bir ahenk, halk arasında hiçbir fark gözetmeden adalet üzerinde ayakta kalmıştır.

Ancak gerileme devrinde bu vasiyete ve İslami kurallara titizlikle uyulamamıştır. Çağın gelişmesini takip edememiş, sanayi devrimini yapamamıştır. Dünyanın siyasetini okuyamadı. Yeni keşiflere seyirci kaldı. Ticareti ve yollarını elinden ecnebiye kaptırdı. Bu yüzden çok sıkıntılar çekilmiştir.

Kabri Bursa’da bulunan Osman Gazi ve onun evlatlarına, bize Dünyanın en güzel yerinde bir vatan bıraktıkları için binlerce şükür olsun. Kuruluşundan günümüze kadar vatanımıza hizmet edenlerin, şehitlerimizin ruhları şad olsun. Ömrümüz bereketli, Cumamız mübarek olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.