Hediyeleşmek

HEDİYELEŞMEK;

Basit bir konu gibi gelebilir ama önemi çok büyüktür.

İnsanlar arasında yakınlaşmayı, sevgiyi, saygıyı, yardımlaşmayı sağlayan bir vasıtadır. Bu küçük bir eşya, menkul, gayri menkul gibi malda olabilir. Hediye, hibe etmek bağışlamak manasına da gelir.

Toplumların örf, adet, gelenek, görenek ve ekonomik durumlarına göre sevdiklerine karşılıksız verdiği mal yahut eşya olabilir. Mücevher, kumaş, çiçek, topraktan yapılmış basit süsler! Sevdiğimizi hatırlatmaktır. İslam dinimiz aramızdaki muhabbetin artması için hediyeleşmeyi tavsiye eder. Peygamberimiz s.a.v.” Birbirinize hediye veriniz ki birbirinizi sevmeye vesile olsun” buyurur. Kendisine iyilikte, ikramda, ihsanda bulunan kimsenin kalbinde iyilik ve sevgi hasıl olur.

Hediyeleşen, birbirine selam vermede, hatır somada yarışan köylerde, mahallede, komşular arasında husumet, hasetlik, nefret, düşmanlık gibi kötülükler çok az görülür. Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır sözü boşuna söylenmemiştir.

Evine yükü ile gitmeye çalışan bir amcanın çantasını alıp evine bıraktığımızda, o amca bize minnet duyduğu gibi çocukları bile bize sevgi duyar. Ben böyle durumlara çok şahit oldum. “Yap iyiliği at denize balık bilmezse Halık (ALLAH) bilir

Malımız ile iyilik yaparken, hediyeleşirken dikkat edeceğimiz hususlarda vardır.

-Hisseli yahut ortak bir maldan kendi aklımızla bir kısmını hediye edemeyiz. Hem kanunen hem de dini bakımdan uygun düşmez. Caiz değildir.

Alın bu evi ikinize hediye ediyorum demek şayialı olur. Birine para diğerine ev lazım, nasıl olacak? Böyle hediye husumet doğurur. Dini açıdan da caiz olmaz.

Alacağından vaz geçip sana hediye ettim deyince; Sonradan vaz geçtim geri istiyorum demesi beğenilmeyen bir durumdur. O malın faydası görülmez.

Değerli bir bal, mücevher hediye ettiğimizde malın tapusunu, belgesini üzerine vermek, yakınlarımıza hediye ettiğimizi söylemek gerekir. Yoksa iki tarafın biri öldüğünde varisleri düşman olabilir. Mahkemeye gitseler bile Allah c.c. indinde o mal yerini bulmuştur. Hediye edilen mal geri alınmaz.

Hiçbir karşılık beklemeden zengin- fakir ayırmadan verdiklerimize hediye.

Sevap kazanmak için muhtaçlara verdiklerimize sadaka denir.

Menfaat bekleyerek birisine verdiğimiz hediyeye ne denir? Sevap mıdır, günah mıdır, mekruh mudur? Kazın geleceği yere giderken tavuk götürmek nasıl olur? “Ağız yer ama yüzde kızarır.” Pahalı hediyenin altından ne çıkabilir?

Peygamberimiz s.a.v. tayin ettiği memurlardan birisi eli dolu döner. Peygamberimiz sorduğunda¸ -Bunlar bana hediye edildi cevabını alır. Peygamberimiz- Sen evinde otururken hiç böyle pahalı hediyeler gelir miydi der, görevinden azleder.

Borçlu olan birisinin borcunu onun haberi olmadan ödeyerek onu kendimize borçlu yapamayız. Böyle yapmakla sevap kazanmış olmayız. Alacaklı yahut verecekli eğer darda ise yardım etmemiz çok sevaptır.

Sen ölürsen şu malın benim olsun, ben ölürsem şu malım senin olsun gibi hediyeleşmek batıldır, doğru değildir.

Ben ölünceye kadar evimde otur, kira falan istemiyorum deriz. Varislerimize durumu söyleriz. Ama öldükten sonra kirasını varislerine vermek şarttır.

Baba veya anne malının hepsini oğluna veya evlatlarının birine hediye etmesi, diğerlerini mahrum bırakması caizdir diyen İslam alimleri olsa da, çoğunlukla uygun bulmamışlardır. Peygamberimiz S.a.v. evlatlar arasında adaletli davranmayı tavsiye etmiştir. Birisi çalışarak zengin olmuşsa, çalışmayana baba malının kalması adaletli değildir. Çocuklar razı olmadıkça ana – baba evlat ayırımı yapamaz. Mahşerde hesabını vermekte zorlanacaklardır.

Her devirde olduğu gibi günümüzde de pahalı ürünlerle hediyeleşmek oluyor. Bu israftır, gösterişe girmektedir.

Hediye yerine Zekat borcumuzu düşünmek daha doğru olur. Zekatı verirken biraz maddi olarak canımızı acıtabiliriz. Çünkü Farzdır. Zakatımızı ödedikten sonra sadaka vermek uygundur. Camii- okul, muhtaç olan kimselere yardımda bulunmakta çok sevaptır. Bize hayır dua ederler. Sadaka-i carıye biz öldükten sonra bile defteri kapanmayacaktır.

Hediyeleşmek gönül işidir, sevgi işidir. Her şeyin normal olanı en iyisidir. Hayırlı Cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.