Karun’un fayda vermeyen zenginliği

KARUN’UN FAYDA VERMEYEN ZENGİNLİĞİ

Kur’an da geniş olarak anlatılan, bize ibretlik bir ders;

Karun, Musa a.s. ümmetinden ve akrabası idi. Tevrat’ı çok güzel okur, iyi huylu ve fakirdi. Geçimini zor karşılıyordu. Musa a.s. onu çok severdi.

Karun, Musa a.s. ma iman etmeden önce firavunla birlikte idi, ona hizmet ederdi. H.z Musa’ nın peygamberliğine iman edince çok iyi huylu oldu. Kendisini ilim öğrenmeye ve ibadete verdi Musa ve Harun a.s. dan sonra İsrail oğullarının en bilgini oldu. Tevrat’ı ezbere okuyabiliyordu. Muza a.s. ona hayır dua ederdi. Ve Karun’a kimya ilmini öğretmişti. Bu ilmi sayesinde çok para kazanmaya başladı. Şeytan onun fikrine vesvese sokmaya başlayınca, birde para kazanmaya ve Dünya malına hevesi arttıkça daha çok hırsa kapıldı. Artık Musa a.s. mı dinlemiyor, Tevrat’ı okumuyordu. H.z Musa’nın ona yaptığı duayı ve öğrettiği kimya ilmi sayesinde zengin ve tanınmış kimse olduğunu unuttu. Öğleki İsrail oğullarından inanan kimselere bile tahammül edemez oldu. Fakirleri aşağılar, köleleri hor görür, etrafındakilere azda olsa tardımda bulunmazdı. Hizmetçilerine çok eziyet ederdi. Süslü elbiseler giyer, etrafında işçileri, cariyeleri olarak kibirle yürür, ipek elbiseleri yerlerde sürünürdü. Hazinelerinin anahtarlarını taşıyanların sayısı çoktu. Karun gibi zengin sözü buradan gelmektedir.

BU olay milattan önce 1300 lü yıllarda yaşanmıştır. Kur’an da Kasas suresinde bizlere ibret olması için uzunca bahsedilmiştir. Ayet 76 “Biz ona (Karun a) öğle hazineler (mal-mülk) verdik ki anahtarlarını taşımak güçlü topluluğa ağır geliyordu. Hani kavmi ona demişti ki “şımararak sevinme, çünkü Allah c.c. şımaranları sevmez.” Diye uyarmıştı. 77. Ayette” Allah’ın sana verdiği ile ahıret yurdunu ara. Zekatını ver, fakirlere yardım et, cimrilik yapma, hak yeme, fesatlık çıkarma; Çünkü Allah c.c. fesatlık çıkaranları sevmez.”

Karun o kadar zenginleşti ki dillere destan oldu. Eğeri altından yapılmış beyaz ata biner, etrafında cariyeler ile halka gösteriş yapardı. Daha da ileri giderek altından bina yaptırdı. Musa a.s. ma aşırı derecede muhalefet etmeye başladı. Halktan bazıları Karun’a yaranmak için ona iltifat ediyor, ziyaretine gidiyorlar, onun gibi zengin olma hülyalarına kapılanlar oluyordu. Musa a.s. ona nasihat etmekten yine geri kalmıyordu. Allahüteala inanan zenginlere zekat vermeyi buyurunca, Karun zekat vermeye yanaşmadı. Daha da azgınlaştı. Masa a.s. ma tuzak kurmak istedi. Bir fahişeye bol para vererek anlaştı. Topladığı halka nasihat etmesi için H.z Musa’yı davet etti. Musa a.s.” Hırsızlık yapanın eli kesilir. İftira atanlara seksen sopa vurulur, zina eden evli ise ölünceye kadar taşlanır” diye anlatırken, Karun;- Ya bu işi sen yaparsan nasıl olur? Dedi. Musa a.s. bende yapsam durum değişmez buyurdu. Karun -Bak bu topluluk senin şu kadınla zina ettiğini söylüyor deyince; Musa a.s O kadına peygamberlik nuru ile bakarak; - Ben seninle hiç karşılaştık mı? Böyle bir şey oldu mu? Deyince kadın.-Bugün tevbe etme zamanıdır, Allah’ın peygamberine eziyet edemem, Karun’un malı beni kurtaramaz, Allah’ın izni ile o bana bir şey yapamaz diye düşündü. – Hayır Musa a.s. ile aramızda bir şey olmadı. Karun bana yalan söyliyeyim diye çok para ve mal verdi dedi. Musa a.s. hemen secdeye kapandı Allah’a şükretti. Allah’ın emri ile Musa a.s. -Ey insanlar benimle olmak isteyen Karun’dan ayrılsın diye seslendi. Karun’un yanında iki kişi kaldı. Sonra Musa a.s. -Ey toprak Allah’ın emri ile omları yut dedi. Dizlerine kadar Karun ile iki adamı toprağa gömüldüler. Musa a.s. tekrar – Ey toprak onları yut diye seslendi. Bellerine kadar toprak onları yuttu. Karun, Pişman olduğunu söylüyor, Musa ya ve Allah’a affetmesi için yalvarıyordu. Fakat toprak onları üçüncü seslenişte boyunlarına kadar yuttu, sonrada yavaş yavaş içine alıp kapandı.

BU olay insanların gözü önünde cereyan etti. İsrail oğulları kendi aralarında; Karun’un malı kendisine kalsın diye Musa a.s. beddua etti diyorlardı. Bunu üzerine Allah c.c. Karun’un altından yapılmış evini ve bütün mal varlığını yerin dibine geçirdi. Aynı süre 81. Ayette; “Nihayet biz onu (Karun’u) ve sarayını yerin dibine geçiriverdik. Artık Allah’ın azabından onu kurtarmaya yardım edecek hiçbir cemaatide yoktur. Kendisi de o azabı men etmeye kadir değildir.” Buyurulur.

Bu azabı gören Müslümanlar Allah’a şükrettiler. Karun’a özenenler pişman oldular. 82. Ayette” Dün onun mal ve saltanatını temenni edenler: Vay demek ki Allah c.c dilediği kimsenin rızkını genişletiyor ve daraltıyor. Eğer Allah bize lütuf etmeseydi, bizleri de yere batırmıştı. Demek ki kafirler işledikleri cezadan asla kurtulmayacak demeye başladılar.” Buyrulur.

Allah Müslüman zenginlerimizden razı olsun. Helalinden kazanan, cimrilik etmeyen, zekatını veren, büyüklenmeyen zenginlere bütün Müslümanlar duacıdır. İş insanlarımız, sanayicilerimiz olmasa, millet nerede çalışıp para kazanacak. Fakirler nasıl geçinecek. Ülkemiz nasıl kalkınacak. Bir ekmek bir hırka devri ne zaman görülmüştür.

Yarabbi bizleri şeytana uyup bencil olmaktan muhafaza eyle. Amin. Hayırlı cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder

# bir

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.