Rızık Mehmet Saburlu köşe yazısı

RIZIK

Cenabı ALLAH c.c İnsanları yaratırken onların beslenmeleri, barınmaları, korunmaları, sıhhatleri için kısacası yaşayabilmeleri için her şeyi en incesine kadar yaratmıştır. Biz insanların yediği, içtiği, giydiği, ve evlerimiz, eşyalarımız hep rızıktır.

Rızık yalnız yeme- içme olarak düşünülemez. Evlatlarımız, eşlerimiz, anne- baba, işimiz, sıhhatimiz bizlere birer lütuftur.

Bütün canlıların rızkı belirlenmiştir. Kur’an-ı Kerim Hud 6 “ Yeryüzündeki bütün canlıların rızkını elbette Allah c.c. verir” buyurulur.

Elimizin parmakları eşitmidir? Boy-boy yaratılmasında bir sebep, hikmet vardır. İnsanlarda zayıf, şişman, uzun, kısa yaratılmıştır. Yine zengin, fakir,işçi, işveren, ve çeşitli iş kollarında çalışanlar vardır, olacaktır. Bir Müslüman neden böyle yaratıldım diye düşünemez, düşünmez. Çünkü çok mal sahibi olmak rızkı geniş olması anlamına gelmez. Malı vardır, onu harcayacak evladı, yahut sıhhati yoktur. O zaman malı ne yapalım. Çok örnek verebiliriz.

Sebe suresi 35 “Ve dediler ki (zalimler)hem biz mal ve evlatlar (servet ve sayı)bakımından daha çoğunluğuz. (Bize kimse zarar veremez) Asla azaba uğratılacak değiliz. (Deyip sapıttılar)

36. Ayette “Ey Rasülüm deki: Şüphe3siz benim Rabbim rızkı dilediğine genişletir. Ve (İstediğinde de) kısıp daraltır. Ancak inanların çoğu (gerçekleri) bilmiyorlar (Düşünmüyorlar) buyurmuştur.

Allah c.c. rızkı dilediğine çok, dilediğine az verir. Rızıklarını ummadıkları yerden gönderir. H.z Musa’nın ümmeti, biz bıldırcın eti istiyoruz dediler de Allah c.c. sofraları indirmedi mi? Fakat azgınlıklarına devam ettiklerinde başlarına çok felaketler geldi. 40 yıl çölde yaşamak zorunda kaldılar.

Veheb ibni Verd; Rızık için üzülürsem kendimi Müslüman olarak kabul etmem demiştir. Rızık çok çalışmak ve mal edinmeye bağlı değildir. İnsanın rızkı ezelde takdir edilmiştir. Malı çokta olsa takdir edilenden fazla yiyemez. Sofralar kursa midesi hasta olan o yemeklerden yiyebilir mi. Huysuz eşi olan sarayda otursa neye yarar. Toprak evde oturup huzurlu olması her şeye bedeldir. Önemli olan elindekilere şükredebilmektir. Kıymetini bilmektir. Bunun için rızık değişmez. Azalıp- çoğalması elimizde değildir. İnsan rızkını aradığı gibi,rızıkta sahibini arar. Kimse kimsenin rızkını yiyemez.

Bütün bunlara rağmen Allah’ımız emrettiği için çalışmak lazımdır. İlmi isteyene, rızkı istediğime veririm” buyurmasında bir hikmet vardır.

Bazılarımız, çalışıyorum ama karşılığını alamıyorum. Avrupalılar ne kadar zengin, Müslüman ülkeler neden fakir diye düşünebilirler. Müslüman ülkeler verimli topraklara, petrole, madenlere sahipler. Fakat çalıştıramıyorlar. İnsan hem aklını, hem bedenini çalıştırmalıdır. Yatarak hiçbir şey elde edilemiyor. Avrupalı bir araba üretmek için günlerce emek harcıyor. Onu çalıştıracak petrol lazım. Bir tanker petrole bir araba! Bunun kıymetini Müslüman ülkeler artık idrak etmelidir. Yoksa ilahi cezaya uğrayabilirler.

Ehli sünnet Alimlerine göre haram kazançta rızıktır. Fakat Allah c.c harama razı olmadığından, haram yiyen mesul olur. Rızkını helal yoldan kazanırsa, bu rızık ona bereketli olur. Bu çalışmasından dolayı birde sevap kazanır. Rızkı verenin Allah c.c olduğunu düşünerek şükretmek Müslüman’ın vazifesidir.

Kitabımız Kur’an: “Allah’ın size verdiği helal ve temiz rızıklardan yiyin. Allah’ın nimetlerine şükredin.” Nahl 114 “Bana itaatle şükredin. Günah işleyerek bana nankörlük etmeyin.”(Bakara 152)

Eyer insan rızkını haramdan, yasak olan yollardan ararsa, yine ezelde ayrılmış olan rızkına kavuşur. Fakat bu rızık ona hayır getirmez. Haramdan olan rızkına kavuşmak için kazandığı günahlar, hem dünyada,hem ahırette onun felaketine sebep olur.

Müslüman nefsine uymaz, tembellik etmez. Allah’ın verdiği aklı en iyi şekilde değerlendirir. Çalışkan olmalıdır. Peygamberimiz s.a.v. “İki günü eşit olan aldanmıştır.” Buyurur.

Haftaya Kur’an da bahsedilen çok güzel bir örnekten bahsedeceğim. Hayırlı Cumalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Saburlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İşte Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İşte Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.