Kocaeli Haber

Kocaeli’de Uzman Doktor Hastası Tarafından Darp Edildi

Kocaeli’de Uzman Doktor Hastası Tarafından Darp Edildi

İzmit Seka Devlet Hastanesinde görev yapan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut’un hastası tarafından darp edilmesi Kocaeli Tabipler Odası tarafından protesto edildi.

İzmit Seka Devlet Hastanesinde görev yapan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut, randevuya geç kaldığı iddiasıyla hastası tarafından darp edildi. Önceki gün meydana gelen olayda acil servise hasta müdahalesine çağırılan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut, müdahale sonrası döndüğü odasında randevuya geç kaldığı gerekçesi ile hasta tarafından önce sözlü, daha sonra da fiziki şiddete maruz kaldı. Olay sonrası gözaltına alınan şahıs serbest bırakılırken konu ile ilgili Kocaeli Tabipler Odası adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Akgül Gürkan, can güvenliklerinden endişe ettiklerini belirtti.

Haklar yasal yollarla aranmalıdır

İzmit Seka Devlet Hastanesi B Blok önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Kocaeli Tabipler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Akgül Gürkan “Maalesef son günlerde toplumun her kesiminde artan şiddet olayları sağlık çalışanları ve doktorlara yönelik olarak da artış göstermektedir. Dün hastanemiz doktorlarından Dr. İsmail Korkut görevi başında hastası tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kamış beyaz kod verilmiştir. Doktor arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken her seferinde bu son olur ümidiyle bu açıklamalarla karşınızdayız. Biz doktorlar hastalarımızın canı için çalışırken kendi can güvenliğimizden endişe ediyoruz. Sağlık sistemimizdeki her türlü aksaklıktan hastasının başına gelen olumsuz her durumdan doktoru sorumlu tutup kendince hakkını yasal yollardan değil de şiddete başvuranlardan şikayetçiyiz” dedi.


Motivasyonumuzu bozmaktadır

Gürkan, “Sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan, hakaret ve tehdit edilen doktor sizin veya yakınınızın, komşunuzun hayatını kurtarmış ya da kurtaracaktır. Hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef almış şiddet olaylarının arkasında aşırı hasta yükü, hasta başına ayrılan sürenin kısalığı, sosyoekonomik nedenler, sistemdeki aksaklık suçlusu olarak doktoru gösteren bir kesim vardır. Tüm bu nedenler ve şiddet olayları biz doktorların çalışma motivasyonunu bozmaktadır ve unutulmamalıdır ki sağlık çalışanına yapılan şiddet diğer hastaların sağlık hizmeti almasını engellemektedir” dedi.

Tüm sorumluları göreve davet ediyoruz

Gürkan “Hastalarımız ve yakınlarından sabır, hoşgörü, anlayış ve çalışma disiplinimize saygı göstermelerini bekliyoruz. Şikayetiniz varsa idari ve yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz. Bu olayın bir son olmasını tekrarının yaşanmaması için tüm sorumluları göreve davet ediyor, hastanelerde güvenlik önlemlerinin artırılması, Sağlık Bakanlığının hastalarımızı hastane içindeki işleyişi, hekimlerine, sağlık çalışanlarına hoşgörülü ve anlayışlı olmaları konusunda kamu spotları ile bilgilendirmenin yapılmasını gerekli önlemlerin alınıp gerekli cezai yaptırımların gerekmektedir” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ali dedi ki:

    Sayin tabibler birligi ve hocalarimiz hastanelere insanlar eglenceye yada horon tepmeye gelmiyor hastaliklarindan dolayi geliyor bunun bilincinde olunmalari gerekiyor kisa bir sure icerisinde bende rahatsizligimdan dolayi hastanemize muayne oldum hocamiz saolsun ilk muaynesinde hastaligimi teshis etti ve filim ve birtakim tahlilleri istedi hersey guzel ultrasyon cekilmem gerekiyodu ve gittim bayan hoca hmm ilgisizlikten filimde bise cikmadi hocamiza gosterdim ilk muaynesinde var demesine ragmen filime bakaraktan gecmis olsun bir seyin yok deyip postalandim evet evet bunu seka devlet hastanesinde yasadim benim yerime bir baskasi olsa hoş karsilamaz elbetteki siz tabibler birligi yetkilileri ve hocalarimizin boyle birsey baslarina gelse eminimki hoş karsilamazdiniz onun icin siz degerli hocalarimiz daha duyarli olmasini istiyoruz ayni olay bursada devlet hastanesinde yasadim 1 ay once 35 yillik hocamiz sagolsun ve Ben hala sabirla bekliyorum tabi ben bu surecte agrilarimla yasiyorum siz olsaniz neya pardiniz istiyen varsa belgelerimle yanimdaki arkadasim la sahitli ispatli size sunabilirim biz halk olarak devletin kurumuna ve hocalarimiza nasil guvenmiyelimde kime guvenecez saygilar

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.