Kocaeli Haber

İsmail Devrim’e Sordum; Neden İntihar Ettin?

Enver Everdi

Enver Everdi

Dün şehrimizde çok üzücü bir hadise yaşandı. Gazetemizin de haber yaptığı ve herkesi derinden sarsan olayda; oğluna pantolon alamadığı için hayatına son verdiği, valilik açıklamasına göre de psikolojik nedenlerde intihar ettiği açıklanan bir baba.

Olayın sebebi her ne olursa olsun, vicdanlı insan tepkisi vermemize engel olanlara birkaç kelam etmek istiyorum. Öncelikle olaydaki yanlışları düzeltelim; İsmail Devrim söz konusu olayda oğluna pantolon almış. İsmail devrim iş kazasında değil trafik kazasında yaralanmış. Ekonomik durumu çok kötü değilmiş.

Evet bunlar çıkan haberlerde ve sosyal medyada yayılan yalan yanlış bilgilerin doğruları. Bu bilgileri düzelltikten sonra üç kesime sesleniyorum;

1- Bulduğu her acıyı, her olayı ülkesini, milletini, devletini aşağılamak için kullananlar.
Siz ölüme bile üzülemeyecek kadar yoldan çıktınız. Bulduğunuz her şeyi hükümet ve Erdoğan aleyhine bir propagandaya dönüştürünce elinize ne geçiyor? Olayı bir kamplaşma aracı yapmak ve bu gözükaralılıkla her şeyi ajite etmekten, sıradanlaştırmaktan çekinmeyen sizler ne zamn durmayı düşünüyorsunuz?

2. Hükümete sosyal medya ve haberler yoluyla ortaya çıkan her olayda gereksiz olayı aklama çabasına girenler.
Bu beyhude ve gereksiz çabalarla Cumhurbaşkanını ve hükümeti aşağıya çekiyorsunuz. Olayları içinden çıkılmaz ve insan vicdanını yaralayacak hale getiriyorsunuz. Her olayı bir çevçeveye oturtmak ve kimsenin bir suçu dahi yokmuş, olay öylesine kendiliğinden olmuş gibi gösteremezsiniz. Ülkemizde yaşanan her olayı aklamaya çalışan troll zihniyet, siz bu ülkeye hain dediklerinizden daha çok zarar veriyorsunuz.

Reis bu olaya bir el at. Senin adına racon kesenlere dur demeyecek misin? Senin adına açıklama yapanlar vicdanları yaralıyor.

Olayı ilk haber yapan ve rahmetlinin eşi ile görüşen astakoshaber.com haber sitesinden Ergün Demir’i aradım. Haberde geçen konuyu eşinin bizzat söylediğini, rahmetlinin eşinin söylediği haricinde bir şey yazmadığını ifade ettti. Dolayısı ile olayda algı yapılacak, yönlendirilecek bir durum yok.Birince ağızdan alınmış ve yapılmış bir var. Kaldı ki haberi psikolojisi bozuk baba intihar etti diye verseydik olayı değiştirebilecek miydik? Diğer basın mensubu arkadaşlarım dün haberi yapıp bugün valilik açıklamasından sonra aklama çabalarınızı ne ile açıklayacaksınız. Valilik açıklaması bir gazeteye yönelik değil, haberi yapan herkese yönelik.

Buradan sesleniyorum; Birileriniz aklamaya, birileriniz karalamaya çalışacaksınzı diye biz insani tepkilerimiz ve vicdanımızı bir kenara bırakamayız. Sebebi her ne olursa olsun ortada intihar etmiş bir baba ve geride kalan gözü yaşlı insanlar var. Rahmetli İsmail Devrim’e soramayacağımıza göre eşinin beyanları var.

Bu beyanlara dayanarak ben suçluyum. Bir gazeteci olarak, bir insan olarak şehrimizde böyle aci bir olayın yaşanmasına engel olamadığım için suçluyum. Hiçbir şekilde suçumu aklamaya çalışmayacağım. Vicdan sahibi her insan gibi her insanın üzüleceği, gözyaşı dökeceği bu olayı hükümete vurmak için malzeme yapanlara da hükümeti aklamaya çalışanlara da yazıklar olsun diyorum. Millet olarak bu tür yaklaşımın her olayda sergilenmesi bizleri, toplumumuzu getireceği noktayı iyi düşünmek gerekir.

Bir diğer önemli husus da habere konu olan olayda iki çocuğun fotoğraflarının ve adlarının ulu orta her yerde kullanılması. Bu gençler zaten büyük bir acı yaşadılar. Bu acıları daha da derinleşecek ve onarılmaz yaraları arttıracak hareketlerden herkesin kaçınması gerekiyor.

Son olarak toplumsal olaylarda daha vicdanlı, daha sağlıklı ve daha kapsayıcı bir dil geliştirmemiz gerektiğini herkesin farkına varması lazım. Bu millet üç beş trole kurban edilecek bir millet değil.

Allah rahmet eylesin. Geride kalanlara sabır versin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ