Kocaeli Haber

Hürriyet; Bu Sapık Kitaplar Hala Satılmaya Devam Ediyor

Hürriyet; Bu Sapık Kitaplar Hala Satılmaya Devam Ediyor

CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, 5 Aralık Dünya Kadınlar günü nedeni ile bir basın açıklaması düzenledi. Mecliste düzenlediği basın toplantısında ülkemizdeki kadın hakları ve kadınlara karşı bakış açısını eleştirdi. Adeta açtı ağzını yumdu gözünü. İşte o basın açıklaması;

Sapık fantezilerin yer aldığı kitaplardan 2 dönemden beri bahsediyorum. Bu kitaplar; Evlilik ve Aile hayatı ile Evlilik ve mahremiyet isimli kitaplardı.

AKP’li Kütahya belediyesi yeni evli çiftlere tavsiye niteliğinde dağıttığı ayrıca Pamukkale Belediyesi ve Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi de bu tarz kitaplar dağıttı.

Bu kitaplarda
El sıkışıp tokalaşmak zinaya giden yoldur”, Kadınlar spor sahalarına ve parklara gitmemelidir. Sen kadını dövdükçe kadın seni daha çok sevecek, daha çok isteyecek”, “Çocuklar güneye doğru sıcak iklimlerde 10-12 yaşlarında evlendirilebilir”
Kadınlar akıl ve ilim yönünden noksandır. “Nişanlı bile olsalar henüz evlenmemiş çiftlerin, beraber gezmeleri haram”
Kocası için süslenmeyen, erkeğin reisliğine itaat etmeyen kadın dövülebilir, kadına evin hakimini hatırlatır, ilaç gibidir.
Evin erkeği öfkelendiğinde evin hanımı hemen susmalı, özür ve af dilemeli, kocasını kızdırmamalı…

Bu kitaplar halen daha satılmaya devam ediliyor. Belki de hala dağıtılmaya devam ediliyor. Hala bu kitabı dağıttıklarına, o belediye başkanları hakkında işlem başlatılmadığına, bu kitabı geçmişte dağıtanlar hakkında soruşturma başlatılmadığına adım gibi eminim.
İktidar bu anlayışı beslemeye devam ediyor ve el altından onaylıyor.
Kadınların öldürülmesi, şiddetin artması aslında hiç de şaşırtıcı olmasa gerek. Bütün bunlar sistematik bir şekilde gerçekleşiyor.
Bu kitaplar da bunun kanıtıdır!

Ayrıca;
“Türkiye’de 15 milyondan fazla yoksul kadın var, her 10 kadından 2’si yoksul. Çalışan kadınların yaklaşık yüzde 65’i çalışma koşularından memnun değil. Her 10 kadından 3’ü kayıt dışı çalışıyor; yani çalışan kadınların yaklaşık yarısı emekli olamayacak. 2015 yılından bu yana 1 milyondan fazla kadın, çocuk bakımı nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldı. Kadınlar işyerlerinde baskı, mobbing ve işten atma tehdidiyle sindirilmeye çalışılıyor. Erkeklerle aynı işkolunda, aynı iş yerinde, aynı süreyle çalışan kadınlar, eşit işe eşit ücreti alamıyor. Yani kadın emeğine değer verilmiyor ve eşitsizliğe mahkum ediliyor, yoksulluğa sürükleniyor”

Kadınları umutsuzluğa sürükleyen, evlerine, kabuklarına çekilmesine, sebep olan koşulları yıkmanın anahtarı, yalnızca Türk kadınına hayatın her alanda ve özellikle siyasi alanda daha çok yer verilerek sesinin daha da yükselmesi ile gerçekleşir.

Kadınların hak ettiği değerlere ulaşabilmesi, toplumlara kadın ve erkeği ile eşit vatandaşlar olduğu bilincinin kazandırılması, dileklerimle kadınların, yüzlerce yıllık kayıplarını geri kazandıran ve Türkiye’nin aydınlanmasına kapı açan kadınlara seçme ve seçilme hakkı Verilişinin yıl dönümünü kutluyor, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha özlem ve minnetle anıyorum.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yılında; kadın erkek eşitliğinin sosyal ve siyasal hayatta tam ve koşulsuz gerçekleştiği bir geleceği birlikte inşa edeceğimize söz verdiğimizi buradan belirtmek istiyorum.” dedi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.