Kocaeli Haber

Hastalığı Belirlendi Şimdi Tedavi Zamanı

Hastalığı Belirlendi Şimdi Tedavi Zamanı

Uzun süredir rahatsızlığı devam eden Senanur’a teşhis koyuldu. Lyme rahatsızlığının teşhisi koyulan küçük kız için vatandaşlar seferber olup yardım kampanyası başlattı ve bu kampanya ile ilgili Facebook’ta bir gönderi oluşturdu. Gönderiye aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Lyme hastalığı nedir, Lyme hastalığı Sakırga türü kenelerin ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı ve benzer bakterinin yol açtığı bir hastalıktır.

Hastalık değişik şekillerde ortaya çıkmakla beraber, ilk belirti deride kenenin ısırdığı bölgede kızarıklıktır. Hedef organlar deri, merkezi sinir sistemi, göz ve kalp gibi organlarda olabilir. Eklemlerde şişlik, sıvı birikimi, hareket etmede zorluk görülür.

Hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bir kısım hastalarda hastalığın belirtileri tedaviden aylar ya da yıllar sonra da devam edebilir. Bu belirtiler kas ağrıları, kireçlenme, boyun tutulması, zihinsel arazlar, sinirsel şikayetler ve aşırı yorgunluğu içerebilir. Ayrıca bakterinin kansere neden olduğu şeklinde bulgulara da rastlanmıştır

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin ‘içimizdeki sessiz katil’ olarak nitelendirilen lyme bakterisi taşıdığını, bakterinin 350 hastalığı taklit ettiğini ve teşhis konulamayan birçok hastalığın altından lyme bakterisinin çıktığını belirten Dokuz Eylül Üniversitesinden Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, şunları söyledi: “Acilen bu hastalık tanınmalı. Birçok alanda çok iyi doktorlarımız olmasına rağmen biz lyme hastalığını ihmal etmiş durumdayız. Lyme doktorları yetiştirilmeli, lyme klinikleri açılmalı.”

Selamın Aleyküm Abilerim Kardeşlerim,Aranızdan birçoğunuzun tanıdığı Senanur ÖZDEMİR kardeşimizin hastalığına teşhis…

Nazmi Durmaz paylaştı: 9 Şubat 2019 Cumartesi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.