Kocaeli Haber

Hastalara Derman Kocaeli’nin Şifalı Suları

Hastalara Derman Kocaeli’nin Şifalı Suları

Şifalı sular binlerce yıldır insanların dertlerine derman olarak kullanıldı. Yaklaşık 3200 yıllık geçmişe sahip Kocaeli’nin şifalı sularını sizler için araştırdık ve listeledik.

İcadiye Şifalı Suyu;

Gölcük’ün İcadiye Köyü’nde Çapanoğlu ailesinin arsasında çıkan şifalı su, bir çeşme yapılarak halkın kullanımına açılmış. Böbreğin çalışmasını çok hızlandıran İcadiye şifalı suyu için vatandaşlar adeta kuyruk oluyor. Böbrek taşı düşürenler, diyaliz tedavisi görenler, idrar yollarında rahatsızlık çekenler ve sindirim problemleri olan İcadiye şifalı suyunu içerek şifa buluyor.

Maşukiye Köyü Suyu;

Kocaeli’nin oksijen kaynağı Maşukiye’de bulunan su; içerisinde bolca sodyum klorür, bikarbonat ve sülfat içeriyor. Bu nedenle idrar yolu, mide rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği, boğaz ağrıları, çeşitli iltihap rahatsızlıklarına şifa niyetinde kullanılmaktadır

Kandıra Erikli Suyu;

Kandıra merkez erikli köyünde bulunan şifalı suya; tansiyon, şeker ve eklem rahatsızlığı olanlar rağbet gösteriyor. Kandıra Erikli şifalı suyu ayrıca birçok böbrek rahatsızlığına ve hazımsızlığa iyi geldiği için oldukça rağbet görüyor.

Yazlık Ilıcası Suyu;

Üzerinde bir otelin hizmet verdiği Yazlık Ilıcası vatandaşlar tarafından beğenilerek içiliyor. Sodalı soğuk maden suyu sınıfındaki su genellikle karaciğer, mide, bağırsak ve safra kesesi problemleri olanlar tüketiyor.

Dümbüldek Şifalı Suyu;

Kocaeli’nin en çok bilinen şifalı sularından biri olan Dümbüldek Şifalı suyu, Derince Karagöllü Köyü’nde bulunuyor. Ayrıca çevresinde mesire alanı bulunan su kaynağının çevresi adeta bir doğa harikası. Piknik yapmak için mesire alanına gelenler yanlarında bidon bidon suyu da götürmeyi ihmal etmiyor. Dümbüldek şifalı suyu böbreklere çok iyi geliyor. Taş ve kum düşürenler tercih ediyor. Aynı zamanda sindirim sistemini de rahatlatıyor.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Cok basarili ve yerinde bir haber olmus muhabire tessekkur ederim. Yayinlarinin devamini sabkrsizlikla beklerim.

BİR YORUM YAZ