KOSİAD Başkanı Kaya: "Yeni Destek Paketi Açıklanmalı"

Kocaeli Sanayici İş Adamları Derneği (KOSİAD) Başkanı aynı zamanda Toyota Kaya Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Kaya, pandemi sürecinin ekonomiye etkilerini değerlendirdi.

Kaya, "Pandemi sonrası Türkiye için çok ciddi bir fırsat doğabilir. Kocaeli alt yapısı ile endüstri anlamında üretim merkezi olarak ön plana çıkabiliriz" dedi.

Koronavirüs sağlık noktasında hayati bir kriz olsa da ekonomiyi olumsuz etkiledi. Dünya alarm verdi, Türkiye sektörlerin virüsün ekonomik olarak az etkilenmesi için paketler açıklıyor. KOSİAD Başkanı Atalay Kaya, korona virüsün ekonomiye ve otomotiv sektörüne yönelik etkilerini değerlendirdi.

Yeni Destek Paketi Açıklanmalı

İş dünyası zor bir süreçten geçtiğini belirten KOSİAD Başkanı Atalay Kaya, "Ciddiye alınması gereken bir salgınla karşı karşıyayız. Tüm dünyanın alarm verdiği bir salgınla mücadele ediyoruz. Hükümetimizin aldığı kararlar var. Biz KOSİAD olarak bu süreçte üyelerimiz içerisinde dijital bir anket çalışması yaptık. Kısmi destekler devam etmezse, iş dünyasında ağır sonuçlar göreceğiz. Destek paketlerin çıkması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Kocaeli İçin Çok Ciddi Fırsat Olabilir

"Doğru kaynaklar doğru şekilde kullanılırsa Türkiye, dünyanın üretim üssü olabilir. Bizim gibi STK’lar ve odaların taleplerinin önünün açılması lazım ve üretim alanlarının genişlemesi gerekiyor. Bu pandemi sonrası Türkiye için çok ciddi bir fırsat çıkartılabilir. Kocaeli alt yapısı ile endüstri anlamında bu süreci iyi değerlendirebilirsek ön plana çıkabiliriz"

Haziran Ayı Gibi Pazar Hareketlenecektir

"İnsanlar için artık lüks olmayan ve kesinlikle ihtiyaç haline gelen otomobil sektöründe yeni bir dönem olacağını düşünüyorum. Üretimler biliyorsunuz durdu. Pandeminin ortadan kalkması ve virüs kontrol altına alınmasıyla sektörün normale döneceğini ve piyasanın hareketleneceğini düşünüyorum. Pazar da potansiyel var pandemi krizinin gündemden düşmesi lazım. Biz Haziran ayı gibi pazarın hareketleneceğini yılın ikinci yarısında otomotiv sektörünün hareketlendiğini düşünüyoruz"

20 Nisan 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.