İzmit Belediye Meclisinde Oda Krizi

İzmit Belediye Meclisi Mart ayı meclis toplantısı Cumhur İttifakı meclis üyelerinin protestosu ile salt çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle ertelendi.

Büyütmek için resme tıklayın

Meclisteki protesto sebebinin oda tahsisinde yaşanılan sıkıntıdan kaynaklandığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş; “Her mecliste bizler kent için olumlu olan tüm maddelere evet dedik. 100’ün üzerinde karar çıktı ve biz sadece 4 maddeye hayır dedik. Biz bugün meclis toplantısı için geldik ama bize ayrılan odayı gördük. Geçtiğimiz 10 yıl içinde onlar muhalefette olmasına rağmen onlara şuan toplantı yaptığımız odayı CHP grubu kullandı. Hatta toplantı yapmaları için ayrı oda ayrıldı. 10 yıl boyunca kimseye böyle bir muamele yapılmadı. Bize ayırdıkları grup toplantı odası bize yetmeyecek kadar küçük. Böyle bir tutuma karşı biz de meclisi protesto ettik. Biz yeni odanın tahsis edilmesini bekliyoruz. Kent için her iki grubunda daha sağlıklı çalışacağı alanlar yaratılmalı” şeklinde konuştu.

Salt Çoğunluk Sağlanamadı

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; “Meclisimizde 17 kişinin olduğu tespit edilmiştir.Toplamda meclis üyesi 37’dir. Kanun maddesi salt çoğunluğuyla toplanır ve karar alınır der. Toplantı yeter sayımız. Meclisimizin salt
çoğunluğu sağlanamamıştır. Toplantı yeter sayımız bulunmamakta. Bir başka kanun da meclisin toplamamasında salt çoğunluğu sağlanamadığı sebebiyle başkan 4 gün içerisinde tarih belirler. Cumhur İttifakı üyelerimizin neden meclise gelmediklerini ben de bilmiyorum.Kendileri bizden grup odası istemişlerdi. Biz de çalışma arkadaşlarımızın müthiş bir titizliğiyle hafta sonu dahil çok çaba harcayarak ayrı ayrı odalar ayarladılar” dedi.

03 Mart 2020 - Belediye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaelispor Bu Sezonu Nasıl Tamamlar?