Hobisi Mesleği oldu

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde yaşayan Murat Çelik, emekli olduktan sonra hobi olarak başladığı ahşap yakma sanatını geliştirerek meslek haline getirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

2 yıl önce emekli olan Çelik, hobi olarak ahşap yakma sanatı ile ilgilenmeye başladı.Zaman içinde sanatını geliştiren Çelik açtığı atölyede birbirinden farklı eserler ortaya koydu. Emekli olduktan sonra sağlıklı bir insanın boş durmaması gerektiğini söyleyen çelik ;"Bir gün bu iş için deneme yaptığımda el becerimin olduğunu fark ettim, bu konuda bir şey görünce kendimi geliştirdim. Etrafımdan da övgüler gelince iyice motive oldum ve yavaş yavaş kendimi geliştirdim. Bu çok zevkli ve vakit geçirici bir uğraş. Tüm emekli ve sağlıklı kişilere el sanatları ile uğraşmalarını tavsiye ediyorum. Benim hocam, ustam yok, kendi kendime öğrendim. İlk önceleri evde başladım. Daha sonra 4 Temmuz Mahallesi Dikdemir Sokak'ta ufak bir dükkan kiraladım. Burada ahşap yakma işinin yanı sıra kıl testeresiyle anahtarlıklar yapıyorum. Üzerlerine isimler olsun, çeşitli motifler olsun onları da yakma işlemi gerçekleştirerek yapıyorum." şeklinde konuştu.

Hata Şansı Yok

Ahşap yakmanın, sabır isteyen bir sanat yakma işinde hata yaparsanız, o hatayı silme şansınız yok diyen Çelik;"Örneğin yaptığım nazar duası, tam bir ay sürdü. Bu tamamen dikkat isteyen uğraş. Yakma işinde hata yaparsanız, o hatayı silme gibi bir şansınız yok. İşin önemli odağı el becerisi, sabır isteyen bir iş, bir yere odaklandığınızda 2-3 saat geçiyor. İşe başlarken ilk önce o yapacağım işin şablonunu ağaca çıkartıyorum daha sonra havya (dağlama makinesi) ile yakarak işi ortaya çıkartıyor, vernik ve çerçeveleterek işi tamamlıyorum. Kullandığım ağaçların çoğu Hindistan ve Amerika'dan geliyor. Bir arkadaşım yurt dışından ve mobilya ve aksesuarlarda kullanılan egzotik ağaçları getirtiyor. Ben de onlardan artan parçalarını kullanıyorum, Hindistan cevizi kabuklarıyla Türkiye'de olmayan tamamen egzotik ağaçları ve kabuklarını kullanarak, burada değişik işler çıkartmaya çalışıyorum." dedi.

Çelik, ailesinin ve çevresinin teşvikiyle atölyede çalışmalarına devam ettiğini, ileride sergi açmayı planladığını sözlerine ekledi.

01 Mart 2020 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 2101899


Varnish cache server