Büyükakın, “Akıllı baston için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım”

Başkan Büyükakın, “Görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak WeWalk akıllı bastonun kullanımı için Kocaeli, pilot bölge olsun” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Engelsiz Bakış Paneli’ne katıldı. Panelden sonra "WeWalk" akıllı baston teknoloji şirketinin kurucu ortağı Kürşat Ceylan ile görüşen Başkan Büyükakın, “Yeni teknolojilerle birlikte engellilerin engelsiz bir şekilde sokakta dolaşabileceğine inanıyorum. Bu öngörümün ilk örneği de WeWalk akıllı bastonudur. WeWalk akıllı bastonun kullanımı için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak biz hazırız” dedi.Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel sonunda "WeWalk" akıllı baston teknoloji şirketinin kurucu ortağı Kürşat Ceylan ile konuşan Başkan Büyükakın,  “WeWalk akıllı baston teknolojisi görmeyen engelli vatandaşlarımız için çok yararlı, ama bu teknolojiyi daha da geliştirebiliriz. Arabalardaki sensör teknolojileri sayesinde arabalar şeritte kalabiliyor ve parklanmayı kendi otomatik olarak yapabiliyor. Buna benzer birçok akıllı uygulama var. Bizler de teknoloji desteğiyle sizlerin yaşamını çok çok daha kaliteli hale getirebiliriz.

Engellilere Engelsiz Dolaşım

Sadece disiplinler arası bir çalışma gerekiyor. Ben haberlerde de dinledim sizin uygulamanızı. Bilgisayar mühendisleri, yazılımcılar ve donanımcılar bir araya gelecekler engelliler de yaşama dair ihtiyaçlarını anlatacak. Sonunda da akıllı bastonlarınız gelişecek. Yakın bir gelecekte bu teknolojilerle birlikte engellilerin engelsiz bir şekilde sokakta dolaşabileceğine inanıyorum. WeWalk akıllı bastonun kullanımı için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım, biz hazırız. Neye ihtiyacınız varsa ne için destek istiyorsanız bütün pilot uygulamaları burada yapalım ve yakinen ben ilgileneceğim” diye konuştu.

Şeçim Beyannamesinde Vardı

31 Mart Yerel Seçimleri sırasında seçim beyannamesinde ‘Engelsiz Kocaeli’ ve ‘Her Alanda Akıllı Şehir Uygulamaları Kullanılacak’ konularını vatandaşlarla paylaşan Başkan Tahir Büyükakın konuşmasına şöyle devam etti; “Benim kızımın bir ödevi vardı. Bir proje tasarlaması gerekiyordu. ‘Ne yapabiliriz?’ diye konuşuyordu ve böyle bir fikir ortaya çıkmıştı. Sonra ben de seçim döneminde aslında bu olabilir diyerek beyannameme bu konuları aldım. Engelli insanlar bir şehre geldiğinde engelsiz yaşamı akıllı cihazlarla tasarlamak mümkün mü konusunu da istişare etmiştik seçim zamanında. Bu mümkün, çünkü akıllı teknolojiler, engelli bireylerin engelsizce yaşaması için inanılmaz fırsatlar sunuyor.”

Wewalk Akıllı Baston Nedir ?

Dünyanın en akıllı bastonu WeWalk, Türk mühendisler tarafından geliştirildi. 3 devrimsel özellik sunar. İlk özelliği, göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılar ve uyarır. İkinci özelliği, Bluetooth ile cep telefonundaki, WeWalk mobil uygulamasına bağlanır. Üçüncü ve son özelliği ise mobil uygulamalarla entegre olabilir. Bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanır. Google Maps bunun ilk örneklerinden birisidir.

04 Aralık 2019 - Belediye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.