İzmit'in "15 Temmuz Anıtı" Unutuldu

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bir anıt var. Cumhuriyet Parkı'na İzmit'in eski belediye başkanı Nevzat Doğan döneminde yaptırılan bu anıtı herkes görüyor ama çoğu insan bu anıtın ne anlama geldiğini bilmiyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bir anıt var. Cumhuriyet Parkı'na İzmit'in eski belediye başkanı Nevzat Doğan döneminde yaptırılan bu anıtı herkes görüyor ama çoğu insan bu anıtın ne anlama geldiğini bilmiyor.

İzmit'in en işlek, en güzel parklarından biri olan Cumhuriyet Parkı... Yeşiliyle, güzelliğiyle, temizliğiyle ailelerin ve çocukların uğrak yerlerinden biri. Parkın tam ortasında kocaman bir anıt var, paslı ve heybetli görüntüsüyle dikkatlerden kaçmıyor. Herkes mutlaka bir kez incelemiştir bu anıtı. Tepesindeki "Tek Vatan" yazısını ve üzerindeki ay yıldızı görenler milli bir anıt olduğunu tahmin ediyor, ancak İzmitli vatandaşlara "Bu anıt ne anıtı biliyor musunuz?" diye sorduğunuz zaman cevapsız kalıyorsunuz.

"Çocuklar Ellerini Kesiyor"

Cumhuriyet Parkı'ndaki vatandaşlarla anıt ile ilgili sohbet ederken bir vatandaşımız şöyle diyor, "Burada güvercinler var, genelde de çocuklarımız güvercinlerle oynuyor. Anıta doğru gittikleri zaman ya anıta tırmanmaya çalışıyorlar ya da anıtın altındaki cam taşları ellemek istiyorlar. Geçen gün bir çocuk elini kesti burada boydan boya."

Bu anıt "15 Temmuz Darbe Girişimi" gecesini anlatmak ve nesilden nesile aktarmak için Türkiye'nin en ünlü seramik sanatçılarından Cahide Erel tasarımıyla 2017 yılında yapıldı. Büyük bir çoşkuyla ve törenle açılışı yapılan anıt şimdi kaderine terk edilmiş durumda.

Işıkları Yok, Yazıların Harfleri Eksik ve Tehlikeli

Anıtın kenarları ince ve keskin, ayrıca dibinde camdan taşlar var. Anıt ilk yapıldığı zaman taşlar ışıklarla aydınlatılıyordu ve güzel bir görüntü çıkıyordu ortaya. Ancak uzun süredir anıtın ışıkları yanmıyor. Camdan taşlar ise iyice ufalanmış ve tehlikeli bir hale gelmiş durumda. Anıtın kenarları ince bir zincirle kapatılmış ama ne sokak hayvanları ne de çocuklar için yeterli bir önlem değil bu. Kediler ve köpekler oraya girebilir ve yaralanabilir, çocuklar ise sürekli taşları ellemek istiyor ve ellerini kesiyor. İzmitli vatandaşlar bu durumdan oldukça dertli, çünkü anıtın bakımlarının yapılmadığının farkındalar, demirler gerçekten paslanmış olabilir ve bu durum ortaya ciddi sorunlar çıkarabilir.

Anıtın altında yine demirden yazılmış küçük bir yazı var, "15 Temmuz Şehitler Anıtı, Hepimiz Biriz" fakat yazı görülmesi çok zor bir yerde ve çok küçük. Bir de üstüne harfleri eksik. Çok uzun zamandır eksik harfleriyle orada öylece duruyor ve hiç kimse bununla ilgilenmiyor.

Muhtar da Muzdarip

Cumhuriyet Parkı Hacı Hızır Mahallesi'ne bağlı, konuyla ilgili olarak mahallenin muhtarı Lütfi Bodur ile görüşüyoruz. Kendisi de bizleri kırmayarak Cumhuriyet Parkı'ndaki anıta geliyor ve durumu bizlere şöyle anlatıyor, "Anıt çok güzel, çok da anlamlı. Şehitlerimize büyük bir saygımız var ama Milli İrade Meydanı'nda olması daha iyi olurdu. Bakımı yapılmıyor, İzmitli vatandaşlar anıtı tam olarak tanımıyor, anıt yapıldı ve kaderine terk edildi. Mahalle sakinleri birkaç kez bu konudan söz etti bana, kaldırılsın demiyoruz tabiki de ama yeri değiştirilebilir. Ayrıca böylesine anlamlı bir anıtla daha çok ilgilenilmeli."

25 Ekim 2019 - Belediye

Muhabir Tutku Nur Korkmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.