2 Buçuk Aylık Suyumuz Kaldı

İSU Genel Müdürlüğü'nden Yuvacık Barajının su seviyesi ile ilgili açıklama geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

İSU Genel Müdürlüğü'nden Yuvacık Barajının su seviyesi ile ilgili açıklama geldi.

Yapılan açıklamada hesaplamalar doğrultusunda Yuvacık Barajının doluluk oranının yüzde 30'a indiği ve ortalamna 76 günlük su kaldığı belirtilirken, bu durumun beklenmedik birşey olmadığı ve mevsim normallerinde gerçekleşecek yağmurlarla bir sorun kalmayacağı ifade edildi.

İşte İSU'dan Yapılan Açıklama:

Kocaeli’nin içmesuyu ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Yuvacık Barajında işletme senaryosu gereği; ilkbaharda en yüksek doluluğa ulaştırılır ve baraj gölünde depolanan su kullanım ihtiyacının en yüksek olduğu yaz döneminde harcanır. Sonbahar dönemine gelindiğinde baraj gölü sene içerisindeki en düşük doluluk oranlarına ulaşır. Bu sebeple Yuvacık Barajı’nda Ekim, Kasım ve Aralık aylarında en düşük doluluk oranlarının olması beklenen bir durumdur.

Yuvacık Barajı’nda 24 Ekim 2019 tarihi itibariyle doluluk %30 mertebesinde olup baraj gölünde depo edilmiş 15 milyon metreküp su bulunmaktadır. Bu miktar en kötü koşullar dikkate alınarak yapılan hesaplamalarla Kocaeli’nin 76 günlük su ihtiyacını karşılayabilecektir.

İklim koşullarının normal seyretmesi halinde baraj giriş akımları yükselecek ve baraj gölü doluluğu tekrar artış trendine girecektir.

Ancak yaşanabilecek ekstrem kuraklık riskine karşı gerekli tedbirler de alınmıştır. Her sene olduğu gibi Yuvacık Barajı’ndaki doluluk dikkatle izlenmekte, olası kuraklık senaryolarına karşı kademeli olarak ilave kaynak teminine başlanması için analizler yapılmaktadır.

Gerekli görülmesi halinde Kocaelinin ihtiyacının yarısı ilave kaynaklar tarafından karşılanabilmektedir. En büyük kaynak olan Sapanca gölü terfisi maksimum kapasitede kullanıldığında tek başına 2.2 m3/sn yani 190 bin metreküp ilave kaynak sağlayabilmektedir.

Eldeki ilave kaynakların kabiliyetleri bilinmekte olup, susuzluk riski alınmayacak şekilde süreç yakından takip edilmektedir.

25 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İşte Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İşte Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaelispor Bu Sezonu Nasıl Tamamlar?